Modni svijet ove godine ima pravu poslasticu – povratak francuskog brenda Christian Lacroix koji je nekoć bio sinonim za raskoš, bogatstvo tekstura, motiva i boja. Zahvaljujući nedavnoj akviziciji od strane španjolske grupacije Sociedad Textil Lonia (STL), Christian Lacroix kreće u novo poglavlje, a kreativni direktor Sacha Walckhoff ostaje na radnom mjestu.
STL, koja je preuzela 100% vlasništva nad modnom kućom, najavila je novi početak za ovaj legendarni brend. Izjavili su kako između njihove filozofije stvaranja i Lacroixove posvećenosti zanatu postoji "bliska povezanost". Iako sam dizajner više nije kreativno prisutan u kompaniji – u dobi od 73 godine posvetio se kazališnoj kostimografiji – njegovo ime ostaje nezaobilazno u povijesti Visoke mode.
Pogledajte galeriju slatkih mirisa:
Osim strateške promjene vlasništva, ime Lacroix ponovno je prisutno na crvenim tepisima, gdje ga oživljavaju slavne dame željne povratka Lacroixova prepoznatljivog wow efekta.
Rihanna je među najvećim fanovima, njezine odjevne kombinacije uključuju Lacroixove raskošne križeve i male crne haljine. Jennifer Lawrence, Brie Larson i Kirsten Dunst također su među ljubiteljicama brenda, potvrđujući kako je Lacroix idealan za svečane premijere.
Jer, Lacroix nije samo ime u svijetu mode – on je utjelovljenje umjetnosti, romantike i drame. Njegovi su dizajni bogati luksuznim tkaninama, raskošnim detaljima i skladnom igrom uzoraka, čime je postao i ostao jedan od ključnih autora Visoke mode.
Njegov utjecaj proširio se i na druge dizajnere, uključujući Johna Galliana, čiji su grandiozni dizajni za Dior često inspirirani Lacroixovim radom.
Unatoč obnovljenom interesu, Lacroixove kreacije danas je teško pronaći. Njihova rijetkost posljedica je činjenice da bivši klijenti brižno čuvaju svoje originalne komade, dok kuća rijetko posuđuje svoje arhivske komade.
Christian Lacroix rođen je u Arlesu, u regiji Bouches-du-Rhône na jugu Francuske. Već u mladosti počeo je skicirati povijesne kostime i modne kreacije, a nakon završetka srednje škole 1969. godine, preselio se u Montpellier kako bi studirao povijest umjetnosti na Sveučilištu u Montpellieru.
Godine 1971. upisao je Sorbonnu u Parizu, gdje je radio na disertaciji o odijevanju u francuskom slikarstvu 18. stoljeća. Istovremeno je pohađao program muzeologije na École du Louvre, s ciljem da postane kustos u muzeju. Tijekom tog razdoblja upoznao je svoju buduću suprugu Françoise Rosenthiel, s kojom se vjenčao 1974. godine.
Konačno je osnovao vlastitu modnu kuću 1987. godine u Parizu te ubrzo stekao status jednog od vodećih kreatora svoje generacije. Jedan od ključnih trenutaka njegove karijere je kada je Anna Wintour, kojoj to bila prva US Vogue naslovnica, manekenki Mihaelu Bercu odjenula njegovu luksuznu kreaciju, majicu optočenu poludragim kamenjem, kreaciju Visoke mode. Bilo je to u studenom 1988., a deset mjeseci kasnije Wintour je postala glavna urednica američkog Voguea.
Za rad je zaslužna i stilistica Carlyne Cerf de Dudzeele, a Lacroix je kasnije priznao da uopće u to vrijeme nije ni znao da je njegova kreacija izašla na naslovnici američkog izdanja magazina Vogue.
Njegove kolekcije bile su u znaku povijesnih referenci, barokne estetike i francuske kulture. Iako se povukao iz vlastitog brenda 2009. godine, Lacroix danas uspješno djeluje u drugim kreativnim područjima, uključujući kazalište, interijere i umjetnost.