Odlazak Grace Coddington s pozicije kreativne direktorice američkog Voguea

Desna ruka ledene kraljice modne industrije Anne Wintour, Grace Coddington, odlučila se posvetiti projektima izvan Voguea...
Vidi originalni članak

Nakon gotovo 30 godina predanog rada u prestižnom američkom Vogueu, Grace Coddington napustila je mjesto kreativne direktorice te se odlučila posvetiti projektima izvan modne biblije. 

Za dobre poznavatelje mode Grace Coddington nije samo slavna modna urednica, ona je živuća modna ikona. U jednoj sceni kultnog humorističkog serijala „Pa to je fantastično“ Patsy Stone (u interpretaciji genijalne Joanne Lumley, koja se u seriji čini kao karikatura Ivane Trump) na jednoj reviji susreće kolegicu i svog idola Grace Coddington nazivajući je „Fashion Editor Supreme!“ Čak i tvorci tog zafrkantskog serijala, u kojem se često ismijavala visoka moda, prema Grace Coddington iskazali su veliko poštovanje. To ne treba čuditi ako znamo kakvu kultnu poziciju uživa u modnim krugovima. Iako nikada nije bila glavna urednica nekog izdanja Voguea, autoritet Grace Coddington može se uspoređivati samo s njezinim najvećim suvremenicama, Annom Wintour i Elizabeth Tilberis.

Oni kojima njezino ime i opus nisu bili bliski, imali su je priliku upoznali u dokumentarcu „September Issue“ R. J. Cutlera iz 2009., koji je pratio nastajanje do tada najvećeg izdanja američkog Voguea u povijesti, onog za rujan 2007. Iako je Grace u početku odbila sudjelovati u nastajanju tog filma, njezina glavna urednica Anna Wintour uspjela ju je nagovoriti, dobro procijenivši da bi takav film bio manjkav bez njezine zamjenice. Grace Coddington, naime, bila je druga osoba po hijerarhiji, odmah nakon Wintour, u najutjecajnijem modnom časopisu na svijetu na funkciji kreativne direktorice Voguea. To joj je omogućavalo da i dalje bude prisutna na snimanjima editorijala i da za svaki mjesec producira barem jednu priču, najčešće upravo onu po kojoj određeni broj tog časopisa i pamtimo.

Ono na što Anna Wintour vjerojatno nije računala jest činjenica da će joj upravo Grace „oteti show“. Strastvena i suosjećajna, Grace je bila suprotnost svojoj šefici koja je imidž ledene kraljice dotjerala do savršenstva. Simpatije gledatelja bile su na strani Grace. Nakon prikazivanja filma, Coddington je postala prvorazredna zvijezda, ljudi izvan modnih krugova počeli su je prepoznavati, te je u poznim godinama, tada joj je bilo 68, postala pravi celebrity. To je posebno ironično s obzirom na to da je u Vogueu izbjegavala raditi na modnim pričama koje su uključivale slavne osobe, koje su u zadnjih 15 godina istisnule manekenke s naslovnica tog magazina. Grace Coddington nije samo velika modna vizionarka i kreativka već je osoba impresivne biografije, pa ne čudi da su o njezinom životu napisane i knjige. Upravo ove jeseni njezina monografija iz 2002. “Thirty Years of Fashion at Vogue“ doživjet će svoje reizdanje nadopunjeno pikantnim zgodama sa snimanja s najvećim modnim fotografima, dizajnerima i modelima, a u proljeće sljedeće godina očekuje se i nova knjiga koja će pokriti ostatak njezine karijere. Grace Coddington još je po nečemu jedinstvena u povijesti Voguea. Ona je jedina manekenka koja je na početku karijere krasila njihove naslovnice, a poslije postala moćna modna urednica. Rođena je 20. travnja 1941. na otočiću Anglesey u Walesu. Njezini roditelji vodili su mali privatni hotel na obali i Grace priznaje da se kao mlada djevojka jako dosađivala u toj provincijskoj sredini. Kako je od rana bila fascinirana slikama elegantnih dama na stranicama Voguea, pretplatila se na magazin. Priznaje da je na početku više bila fascinirana fotografijom nego li odjećom, no njezina opčinjenost tim imaginarnim svijetom pobudila je želju da se što prije makne s Angleseyja.
Zato se već u tinejdžerskim godinama seli u London. Visoka i mršava upisuje se u manekensku školu. Nisu previše obraćali pozornost na nju. Bila je specifična i neobična, s neukrotivom crvenom kosom, a nije bila ni posebno lijepa u odnosu na manekenske zvijezde toga doba. Susreti koji će biti presudni za njezinu karijeru odigrali su se u kafiću gdje je konobarila. Prvo ju je jedna od mušterija upozorila da Vogue ima natječaj za nova lica. Grace se prijavila i pobijedila! Drugi susret bio je još značajniji. Maneken koji je navraćao u kafić upoznao ju je sa slavnim fotografom Normanom Parkinsonom. Parkinson je za prvo snimanje tražio da se skine gola. Nije uopće dvojila. Bio je jedan od fotografa koje je dobro poznavala sa stranica Voguea.

Uspješnu karijeru modela započela je 1959. kao 18-godišnjakinja. Bilo je to vrijeme neposredno prije legendarnog „swinging Londona“. Grace priznaje kako je bila na pravom mjestu u pravo vrijeme. Ubrzo je od provincijalke postala članica jet seta družeći se, osim s modnim zvijezdama, i s Beatlesima i Rolling Stonesima. Za njezinu karijeru presudno je bilo poznanstvo s Vidalom Sassoonom, inovatorom među tadašnjim frizerima, čije su kreacije od kose obilježile ‘60-te. Grace mu je bila omiljeni model. Neobične kose i nekonvencionalnog izgleda bila je idealan model za njegove ekstravagancije koje su druge manekenke izbjegavale. Nažalost, njezina karijera modela nenadano je prekinuta 1965. kada je doživjela saobraćajnu nesreću u kojoj joj je stradalo lice. Iako su ga plastični kirurzi uspjeli spasiti, Grace je ta životna drama udaljila iz svijeta mode, no život nije mogla zamisliti bez nje. Odlazi na razgovor s glavnom urednicom britanskog Voguea Beatrix Miller. Postaje pripravnica, no pokazavši svoj talent i besprijekoran ukus vrlo brzo je dogurala do položaja modne urednice. 
Godine 1969. udaje se za poznatog vlasnika restorana Michaela Chowa, no nakon nekoliko godina rastaje se od njega i udaje za fotografa Willieja Christieja. Ni drugi brak nije potrajao. Nakon smrti svoje sestre Rosemary, posvaja njezina sina, svog nećaka Tristana, kojega odgaja kao vlastito dijete. U britanskom Vogueu upoznala je dvije kolegice koje su također tamo započele karijeru, a koje će nakon umirovljenja Beatrix Miller revolucionarizirati modno izdavaštvo – Annu Wintour i Elizabeth Tilberis. Liz i Grace postale su najbolje prijateljice, a kada je 1985. trebalo izabrati novu glavnu urednicu, kako Grace nije pokazivala ambicije za to, tenzija između Anne i Liz bila je velika. Nakon što je Anna Wintour izabrana, Grace je odlučila otići. Prihvatila je ponudu Calvina Kleina da s Bruce Weberom radi na reklamnim kampanjama te se seli u New York. Tu odluku dodatno je motivirala i činjenica da je tamo bio njezin partner, proslavljeni frizer Didier Malige s kojim i danas živi. No 1988. gotovo trilerskim raspletom Anna Wintour postaje glavna urednica američkog Voguea, a na njezino mjesto u britanskom izdanju uskače Liz Tilberis. Prvi potez koji je Wintour napravila preselivši se u New York bilo je da privoli Grace da joj postane desna ruka. U američkom Vogueu Grace dobiva priliku da na svojim modnim pričama surađuje s velikanima modne fotografije kao što su Irving Penn, Helmut Newton, Arthur Elgort, Annie Leibovitz, Peter Lindbergh, Steven Meisel, Steven Klein, Mario Testino i Bruce Weber. Izdavanje autobiografije i monografija u kojima sažima svoj profesionalni opus mogu učiniti kao životna rekapitulacija pred zasluženu mirovinu u 75.godini života, barem onu u prestižnom Vogueu koji joj je obilježio život. 

Pogledajte na Diva.hr
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".