Svjetski high-street brend H&M planira do 2025. godine stvoriti trideset digitalnih blizanaca uz pomoć skenera koji bilježe svaki detalj tijela i lica, uključujući madeže i ožiljke. Brend se ponosi projektom, no čak i unutar same tvrtke postavljaju se ključna pitanja. U intervjuu za BoF, poslovna razvojna menadžerica H&M-a Louise Lundquist izjavila je: "Ovo bi moglo utjecati na način na koji stvaramo sadržaj, ali ne mogu točno reći kako." Još uvijek nije jasno ni kako će modeli biti plaćeni za korištenje svojih digitalnih dvojnika.
S logističkog aspekta, inovacija donosi brojne prednosti: eliminira troškove najma lokacija, angažmana vizažista i fotografa, smanjuje potrebu za putovanjima i time ekološki otisak kampanja, a ujedno skraćuje vrijeme produkcije.
U galeriji pogledajte što se sve nosilo ovog ožujka na zagrebačkim ulicama:
Nakon štrajka na New York Fashion Weeku 9. rujna 2024. i odobrenja američke vlade, Fashion Workers Act stupit će na snagu u lipnju. Jedna od top tema tog pravilnika upravo je neovlaštena upotreba digitalnih slika modela od strane modnih brendova – a projekt poput ovoga mogao bi pomoći u rješavanju ovog problema. Naime, AI bi omogućio modelima da imaju kontrolu nad vlastitim likom te time i dodatnu zaradu.
Iako je razumljivo da bi javnost mogla biti šokirana činjenicom da je tako veliki brend hrabro istupio s digitalnim dvojnicama, ipak su mišljenja podijeljena. Naime, Donald Braho, voditelj muškog odjela milanske agencije Wonderwall, objašnjava: "Neki to vide kao kreativnu priliku, dok su drugi potpuno protiv."
Iako AI-generirane kampanje mogu ugroziti umjetnički rad, Braho napominje da je industrija ionako u kreativnoj krizi: "Od prekomjerne upotrebe arhiva do nestanka prave umjetničke direkcije. Pogledajte kampanje velikih brendova – gotovo sve su postavljene na bijelu pozadinu, bez novih ideja." Smatra da AI i 3D tehnologija, ako se koriste za digitalni dizajn setova, mogu donijeti značajan napredak, pod uvjetom da se reguliraju kako bi zaštitili i agencije i potrošače.
Casting direktorica Emma Farachi nije baš oduševljena. Naime, prvi put kad je vidjela AI-generiranu kampanju, ostala je iznenađena preciznošću detalja, no dosada nije razmišljala o implementaciji umjetne inteligencije u modeling. "Nikad to nisam raspravljala s kolegama, možda zato što AI još uvijek nije toliko prisutan u modelingu. Ako modeli počnu gubiti poslove, tada ćemo sigurno morati nešto poduzeti." Smatra da je posao casting direktora pronalazak jedinstvenih osobnosti i upečatljivih izgleda te da AI tu ne može konkurirati.
Koliko god neobično bilo da sada gledamo "digitalne blizance" ipak je zanimljivo i novo, činjenica je da će i to privući dio publike. Upravo radi prihvaćanja nove tehnologije, možda ovaj high-street brand postavi neke temelje za modnu industriju, kad je o modelingu riječ. Kao i svaka velika tehnološka revolucija, i ulazak AI-a u modnu industriju narušio je njezinu ionako krhku ravnotežu. Kako god bilo, ovo je vrijeme velikih promjena, koje treba pametno odigrati.