Dobro poznajemo svaki komad vaše najnovije kolekcije, ali ništa ne znamo o vama, o tome kako je sve počelo – kažemo Robertu Severu, jednom od najpoznatijih imena u hrvatskom modnom dizajnu, koji se nakon dvogodišnje pauze na velika vrata vratio na modnu scenu. Trijumfirao je na 15, Perwoll Fashion.hr-u na kojem je s partnerom Brankom Basletićem pokazao odličnu mušku i žensku kolekciju, poentiranu torbicama po kojima je također poznat, šeširima Salona Škrgatić i nakitom beogradskog suradnika Slobodana Velickog.
Željeli smo čuti kako je sve počelo i teklo te što je bilo presudno da moda postane njegov životni izbor. Teško je bilo naći vremena za razgovor – Sever je doista zaokupljen radom na setu, gdje se snimaju domaće TV serije i sapunice za koje kostime radi već nekoliko godina. Nekako smo mu ipak misli vratili natrag – u zagrebačku Kustošiju, u Graberje, šumovit dio grada gdje je odrastao i gdje se s mlađim bratom Igorom igrao u šumi dok je mama Marija radila u “Nikoli Tesli”, a tata Stjepan radio i štedio da bi se skučili.
– Mi smo bili skromna radnička obitelj. Moji su sve sami napravili. Dvije kuće, jednu u Kustošiji, drugu na moru. Bili smo tipična obitelj iz osamdesetih kad je luksuz bilo puno toga, kad ti susjed donese iz Njemačke čokoladu “milku”, a kod nas jela samo čokoladna bananica ili “životinjsko carstvo” – kazao je 37-godišnji Sever. Nakon osnovnog školovanja u “Ivani Brlić Mažuranić” završio je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna, a potom upisao studij mode na Tekstilno-tehnološkom fakultetu i odmah ga napustio! No i to malo studija bilo je dovoljno da već na prvoj godini studija pobijedi na Jobisovu natječaju za mlade modne dizajnere i dobije stipendiju. Kad mu je bilo 18 godina, zato je otišao na tri mjeseca u Njemačku, u Jobis, gdje se učio o modi. Plaćali su mu stan, a dobivao je i plaću.
– Tada sam si prvi put kupio parfem i upoznao Sašu Jokovića, danas poznatog make up majstora. To je bilo važno. No, prvu reviju napravio sam 1992. godine u klubu Aquarius na Jarunu s mlađim kolegom Oliverom Jularićem. Reviju su nosile prijateljice. Bio sam još učenik. Super učenik, puno sam crtao, predano radio, ruke su mi do lakata bile pune boja, a kad sam napravio reviju, postao sam parametar u školi – sjeća se Sever dobre mlade energije. U to vrijeme Ivana Bilandžija Billy dizajnirala i radila make up i frizure, a nekoliko nas, među kojima i današnji duo Boudoir i dizajnerica, a danas vlasnica portala “It Girl” Dubravka Prpić-Znaor, osnovali smo modnu skupinu “Chic Pussies”. Nastupali smo na klupskoj sceni, u Đuri, u Kulušiću... Nekad se radilo “iz kreativnosti” a danas “iz koristi”. Mi smo morali trbuhom za kruhom – kaže Sever.Saša Joković i ja upoznali smo fotografkinju Mare Milin koja nas snimala pa upoznala s Nadom Mirković, tada urednicom Cosmopolitana. Snimili smo editorijal s manekenkom Helenom Han koja je radila za Alexandera McQueena, a cijeli je talijanski Vogue bio pun njenih slika. Snimao je Zelmanović. Nastavio sam raditi za Cosmo, pa reklame za Sprite, Colu... jumbo plakate, novinske reklame. Saša, Mare i ja bili smo trio. Uštedjeli smo novac za prvu pravu kolekciju. Radio sam je cijelu jednu godinu! Sve sa svojom malom šivaćom mašinom u Graberju. Sve sam. Nastala je velika kolekcija koju smo prikazali u Studentskom centru početkom 2001. godine. Bilo je 80 izlaza. Nosilo ju je 80 ljudi! Svatko je nosio samo svoj model. Zvala se “Sever Forever”. U magazinu Glorija izašao je članak o tome, pitali su me gdje sam našao sve te ljude. Bili su tu Mislav Čavajda, “boudoirke” i još puno njih, skejteri, DJ-evi... – sjeća se Sever.
Kasnih osamdesetih bili su opsjednuti emisijama o modi koje su na HTV-u radili Tonči Vladislavić i Đurđa Milanović. Čitali su se magazini Mila i Beatta. Pratilo se sve što je o modi govorila CNN-ova kritičarka Elsa Klench. Sever je sve snimao na videokasete. Ima snimljene prve Gallianove revije za Dior, McQueenovu reviju s jako niskim hlačama i talk-show Linde Evangeliste u kojem ona svira harmoniku. Ideja kolekcije “Sever Forever” bila je, kaže Sever, da se stvari prvo moraju uništiti da bi izgledale dobro. Napravio je savršeno krojeni model, a onda navalio na njega do potpunog raspada. Šavovi su pucali, gumbi otpadali. Bilo je tu puno oslikavanja tkanine, ručnog veza, kineskog cvijeća s tekstovima.
– Tako je i danas. Bavim se stvarima koje mi nisu najdraže, da bi mi preuređene postale drage i važne. Osim kineskih slikarija tu su i čipke. Uvijek su grandiozne i s večernjim prefiksom, a ja nastojim da izgledaju sportski. Tu su i šljokičasti materijali. U novoj kolekciji, u crno-bijelom su i izgledaju kao “ducks majice”. Najviše su mi “tricky” životinjski uzorci, njih najmanje volim. Draži su mi artistički uzorci, slikanje na tkanini i koži. A kožu sam zavolio radeći torbice. I retrostil interpretiram na svoj način. Prije četiri sezone radili smo duge haljine inspirirane tridesetima s butterfly-rukavima. Napravio sam ih od krutog tafta, a ne od lepršavog šifona, a dolje su bile samo odrezane, neporubljene – otkriva Sever svoj modni DNK.
U Kaptol centru prikazao je 2002. kolekciju “Infra Sever”. Tada je upoznao i Branka Basletića i otad su partneri. Basletićeva muška kolekcija koju smo sada vidjeli na 15. Prewoll Fashion.hr-u komplementarna je ženskoj. Zaludit će muške fashioniste. S Basletićem je osnovao obrt pa i tvrtku. U to je vrijeme Victor Drago već osnovao svoj Cro-a-Porter, ali Sever nikad nije nastupio na njemu. U Centru mladih Ribnjak pripremio je kolekciju “Basic Sever”, svu u bijelom, boji maline i boji vanilije. Tu se posve izbrusio Severov vizualni identitet. U korijenima su faltane i plisirane suknje, sportski utjecaj, jednostavne forme, a opet bogato dekorirane.Presudni su bili i utjecaji s putovanja – 2005. napravio je Mongolsku kolekciju. Nakon što je tri tjedna bio u Mongoliji, prošao tečaj vezenja i kineskoga slikarstva, kolekciju je oblikovao od kineskih svila i brokata, ali za ženu koja je “urbani, moderni nomad”. Jaki orijentalni utjecaj smijenila je kolekcija “Frida Kahlo”, nastala pod utjecajem putovanja u Brazil.
Čak je 13 samostalnih kolekcija predstavljeno prije nego je Vinko Filipić pozvao Severa na Fashion.hr u Varaždin gdje je FHR i startao. Tu je radio i svoju prvu kolekciju sa “stvarnim ženama” za Dove – s Uršom Raukar, Sanjom Doležal, Kostadinkom Velkovskom i za žene starije od 45 godina seriju crnih haljina oslikanu bijelim ružama. Sever je prvi u nas imao poznata zaštitna lica – prvo Ninu Badrić, Zrinku Cvitešić, Severinu Vučković, sestre Husar, a sada Jelenu Veljaču, Anu Begić i Milicu Urban. No još ne znamo važnu stvar – tko je presudio u tome da otkrije ljepotu mode. – Odmalena sam bio fasciniran lijepim i šljokičastim, blještavima stvarima. Stric Nikola, zagrebački zlatar, uvijek mi je donosio cirkončiće u malim smeđim škaniclima. To je bilo to. A i mama je genijalno crtala, ali se nije bavila ničime u vezi s time. Oboje su sada pokojni. Tata je bio pravi “handyman”, gradio je i radio. Ja sam spoj njih dvoje, majke i oca, horoskopske račice i ovna... – otkriva na kraju Sever.