Odvjetnica Mariana Pavani udala se u São Paulu 11. svibnja te je za svoj outfit odabrala nešto sasvim posebno. Naime, njezinu high-tech haljinu potpisala je inovativna modna dizajnerica Iris van Herpen.
Iris van Herpen je nizozemska modna dizajnerica poznata po svojoj futurističkoj, fantastičnoj estetici. Njezin je dizajn u znaku 3D printa, struktura koje se temelje na zakonu kinetike, nerijetko se radi o skulpturama, prije nego odjeći. U radu koristi plisiranje i drapiranje klasičnog tekstila, a onda i silikonsko oblikovanje te lasersko rezanje.
Iako su vjenčanice općenito tradicionalne forme, ovime van Herpen otvara novo poglavlje ove bitne ceremonijalne odjeće.
Naime, haljina djeluje poput mreže koja obavija tijelo mladenke, donoseći futuristički, organski dojam.
- Haljina nema šavova, to nije moguće napraviti na klasičan način – izjavila je van Herpen za WWD. Trebalo joj je čak 600 sati kako bi u digitalnom programu za kiparstvo osmislila ovaj dizajn.
- Ovo je moj projekt iz snova, jer 3D printana moda je u muzejima i na modnim pistama, ali to što ju je netko nosio na najposebniji dan u životu, mislim da je to stvarno nešto drugo – dodala je.
Pavani je htjela nešto sasvim posebno, a opet jednostavno i lijepo. Od početaka je, navela je za WWD, znala da će 3D print kao tehnika biti korištena u izradi njezine vjenčanice.
Proces je započeo s 3D skeniranjem tijela mladenke, a zatim kompleksno spajanje delikatne tkanine i 3D ispisanih elemenata. Sve to obavljeno je u jednom pariškom modnom laboratoriju koji je specijaliziran za tako nešto neobično.
- Veličina datoteke za 3D dizajn bila je 216,7 MB, a bio je potreban 41 sat da se ispiše – izjavila je van Herpen.
Napomenula je da je bilo nekoliko testiranja ispisanih elemenata, koji se morao podudarati s dizajnom steznika.
- Dakle, imate skulpturalne elemente, ali i fluidnost, pokret. I to je dihotomija koju stvarno volim - rekla je dizajnerica. Unatoč svim elementima visoke tehnologije i eksperimentiranju, konačni rezultat djeluje krhko i romantično.
- Kad ju je prvi puta odjenula, zaplakala je od oduševljenja, bilo je tako čarobno – izjavila je dizajnerica.
Pavani je pohvalila van Herpenov tim jer se osjećala 'dobrodošlom i dijelom kreativnog procesa'.
- Također je bilo jako puno posla kako bi konačni dizajn pristajao i osjećao se na pravi način na mom tijelu. Razmotrili su sve - način na koji mi haljina pristaje, način na koji se haljina kreće i osjeća, pa čak i duljinu vela u odnosu na kapelu u kojoj ćemo se vjenčati – izjavila je mladenka.
Njezin ju je zaručnik, skladatelj i kolekcionar umjetnina Roberto Toscano, upoznao s radom Iris van Herpen na reviji u Parizu u jesen 2022.
- Sve to činilo se nevjerojatnim: kretanje haljina, način na koji je kolekcija tekla i Irisina ljubav prema prirodi sve su mi rekli, odmah smo počeli razgovarati s timom može li se napraviti vjenčanica – prisjetila se.
Van Herpen je ujedno naglasila kako ovaj način kreiranja dopušta mnogo slobode jer je to jedini način da se naprave takve modne skulpture.
Van Herpen i Pavani imaju nešto zajedničko - ljubav prema prirodi, umjetnosti i pomicanju granica. Smatraju da je moda oblik umjetnosti te se treba znati usuditi, eksperimentirati i izraziti vlastitu osobnost kroz novu ženstvenost pod utjecajem tehnologije.
Nedavno je autorica otvorila izložbu svojih fantastičnih djela u pariškoj 'Museum of Decorative Arts'. 'Sculpting the senses' otkriva ljubav prema 3D dizajnu, ali i čaroban svijet haljina koje se pretvaraju u skulpture izuzetne estetike i dinamike.