Gotovo 7 desetljeća veličanstvenog imena Christiana Diora: Od New Looka do Galliana i ere Marije Grazie Chiuri

Svaki od nasljednika ostavio je vrijednu ostavštinu donoseći vlastitu viziju njegova stila u kombinaciji s modernim pristupom i suvremenim stilskim izričajem. Danas ova kuća ima moćno naslijeđe koje se itekako čuva i poštuje
Vidi originalni članak

Spomenemo li New Look, Saddle torbu ili J’adore, gotovo je sigurno da će i modni laici znati da se radi o - Dioru. Iako je danas u vlasništvu luksuznog konglomerata LVMH, a pod kreativnim vodstvom Marije Grazie Chiuri, brend je svoje čarobno modno putovanje započeo u davnim 40-tim godinama prošloga stoljeća. Naime, prije par dana bila je 67. godišnjica smrti osnivača Christiana Diora, što taj brend čini jednim od danas najmoćnijih – ne samo radi bogatog naslijeđa, već i pomnog održavanja legende "živom" i relevantnom. Od samog  Diora do Marije Grazie Chiuri, kuća je prošla kroz ruke brojnih kreativnih direktora, od kojih je svaki uspješno utjelovio duh osnivača te ga usput nadogradio vlastitom vizijom, koja je uvela brend u novu etapu, za nove generacije te se uspješno prilagodila promjenama u društvu te modnoj publici.

A post shared by Dior Official (@dior)

Sve je započelo 1946. godine, u poslijeratnoj Francuskoj, kada je Dior, tada u svojim četrdesetima, odlučio ući u svijet mode i otvoriti svoj prvi Haute couture butik na poznatoj Avenue Montaigne. Već nekoliko mjeseci kasnije, 1947., Diorova prva revija promijenila je povijest mode. Pune suknje, sako s naglašenim strukom (slavni “Bar sako”), šeširi širokog oboda i ženstvene siluete koje su osvojile modnu publiku prozvan je New Look, a to ime osmislila je urednica Harper’s Bazaara Carmel Snow. Bila je to istinska oda ženstvenosti i luksuzu te službeni kraj monotone, tmurne i bezlične odjeće poslijeratnog vremena.

Pogledajte galeriju street-style listopad:

FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija FOTO: Goran Čižmešija

Dior je u modu vratio ženstvenost u punom cvatu. Linija "corolla", inspirirana laticama cvijeća, postala je Diorova opsesija i jedan od glavnih motiva koji je prožimao njegove kolekcije.

Iste godine kad je New Look osvojio svijet, Dior lansira i prvi parfem kuće – Miss Dior. Ovaj miris, inspiriran nadimkom koji je dao svojoj sestri Catherine, bio je posveta ženi koja je inspirirala mnoge njegove ideje. Diorov mirisni nasljednik ostao je postojan simbol modnog imena.

Do 1957., kuća Dior predstavljala je više od polovice francuskog couture izvoza. Magazin Time posvetio je dizajneru priču s naslovnice, prikazujući ga sa škarama u ruci, dok je iste godine Dior uveo licencni sustav, omogućivši proizvođačima dodataka da potpisuju svoje proizvode njegovim imenom.

Tijekom tih jedanaest godina, Diorova se poslovna mreža proširila na petnaest zemalja i zapošljavala više od 2000 ljudi, s prodajom od 100.000 haljina.

Nažalost, ovo razdoblje procvata završilo je iznenadnom Diorovom smrću sa samo 52 godine, kada je preminuo od srčanog udara na odmoru u Italiji. Spekulira se da je intenzivan tempo života i rada doveo do ovog tragičnog kraja. Navodno je planirao napustiti svijet mode i posvetiti se uzgoju cvijeća, posebno đurđica, koje je već uzgajao. Upravo su đurđice krasile njegov lijes, okruživši ga onim što je volio i što ga je uvijek inspiriralo.

No, Diorov odlazak nije označio kraj ove slavne kuće. Yves Saint Laurent (1957.-1960.), koji je već radio u Diorovom ateljeu, odmah je postao njegov nasljednik, a nakon njega su slijedili Marc Bohan (1960.-1989.), Gianfranco Ferré (1989.-1996.), John Galliano (1996.-2011.), Bill Gayten (nakratko, 2011.-2012.), Raf Simons (2012.-2015.) i, konačno, Maria Grazia Chiuri, koja vodi kuću i danas.

Diorova povijest obilježena je ikoničnim trenucima poput kreacije Lady Dior torbe, inspirirane Napoleonovim stolicama korištenima na prvim revijama. Ova je torba postala sinonim za eleganciju i luksuz zahvaljujući princezi Diani, koja ju je obožavala. Danas je to jedna od it torbi, koja ima impresivan status na sceni modnih dodataka.

Gallianove kolekcije, obilježene dramom i teatralnošću, donijele su jednu od najslavnijih era za Dior, dok su današnje kolekcije Marije Grazie Chiuri podijelile mišljenja i izazvale poneke kontroverze među ljubiteljima brenda. Usprkos tome, kuća Dior ostaje jedan od temelja francuske mode i njezin globalni utjecaj i dalje raste. Danas, 67 godina nakon njegove smrti, Christian Dior, njegov New Look i cvjetni motivi neizostavni su dijelovi modne povijesti koji i dalje inspiriraju, bez obzira na smjenu kreativnih direktora i njihovih interpretacija.

U fokusu su suknja s prorezom i genijalne kožne čizme: U crnom od glave do pete oduševila nas je na prvu
Klasične komade uparila je trendi dugim prslukom: 'Svijetle tonove preferiram tijekom cijele godine'
Kraljica Letizia zablistala u omiljenoj kombinaciji koja je hit svake jeseni, a lako se može prepisati

Pogledajte na Diva.hr
Vezani članci
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".