Primio sam elegantnu pozivnicu koja u engleskoj verziji ovako glasi:
The Captain-General of the Order of Vitéz, His Imperial and Royal Highness, Archduke vitéz József Károly of Habsburg-Lorraine, Royal Prince of Hungary,and the Seat of Vitéz cordially invite you and your family to the Investiture of new vitéz, to be held on August 31, 2024, at the Royal Palace of Gödöllő.
Poziv je to na investituru u distingvirani mađarski Vitézi Rend, u koji sam na prijedlog komtura Marija grofa Festetics de Tolne početkom ljeta balotiran. Budući da složen program ceremonije podrazumijeva i svetu misu i investituru i gala-večeru, diskretno se sugerira izbor između Attila Bockai tradicionalnog mađarskog odijela, smokinga ili fraka, s odgovarajućim insignijama položaja u viteškim redovima kojih je postulant moguće član.
Kao kapitularu, članu vlade Europskog Reda sv. Jurja Kuće Habsburg-Lothringen, nijanse su mi prosedea posve poznate, ali nije zgorega ovakvu prigodu iskoristiti za razgovor s vrsnim znalcem formalnog dress codea, kakav je vicekomtur Reda sv. Jurja Komturaja Slavonija, Tihon Dedić.
Tihon je složen sugovornik, koliko razbarušeno duhovit, toliko u pitanjima forme strog i nepopustljiv.
U Hrvatskoj se etiketa bilo koje vrste slabo poznaje. Po obnovi državnosti čuvena Biba Salata morala je podučavati Pantovčak koju srebrninu kupiti i gdje, kako postaviti stol u kojoj formalnoj prigodi, kako razmjestiti goste etc., a sadašnji savjetnik predsjednika Republike za vanjsku politiku, ekscelencija Neven Pelicarić, srećom je besprijekoran znalac protokola svih vrsta. Tihon Dedić slične je naravi: uložio je puno truda, a i sredstava, da izbrusi svoje poznavanje onoga što podrazumijevamo kada govorimo o pristojno odjevenom gentlemanu u svečanoj prigodi.
Sjeli smo u hlad Esplanade i, kao u "Alisi u zemlji čudesa", počeli od početka:
"Počnimo s Morning suit", započeo je Tihon. "Morning suit standardna je jutarnja ili dnevna muška svečana odjevna kombinacija. U Engleskoj proslave vjenčanja te formalne sahrane tradicionalno zahtijevaju takav način odijevanja. Sastavni dijelovi su svakako: prugaste sive hlače, u tonovima ovisno o eventu, cipele na žniranje, sad lohane ili ne, ovisi o osobi, u svakom slučaju crne, izglancane na 'mirror', winchester košulja (bijela kragna i duple manžete, košulja ili plava ili na crte s kontrastnim manžetama i kragnom), morning suit kaput, tj. sako (cutaway ili cut) u tamno sivoj ili crnoj boji, ovisno o eventu. Kravata ili marama u bojama koje odražavaju event. Prsluk po mogućnosti na duplo kopčanje, svileni, hosenträger na gumbe, ypsilon, bijeli ili crni. Budući da se nose ispod prsluka te kada gospodin i skine kaput nisu vidljivi, boja nije toliko važna. Prihvatljiva je igla ili kopča za kravatu, tj. maramu, ovisno o odabiru. Morning suit dopušta ručne satove, džepne satove kao dio garderobe. Boja kaputa, tj. sakoa morning suita odredit će boju cilindra koji se, tehnički kratko, nosi na glavi, ovisno o eventu. Na primjer, za utrku Royal Ascott odabir je sivi cilindar (dnevni event), a za, primjerice, Royal funeral nosit će se crni, osim ako protokol ne zabranjuje pokrivala za glavu.
Morning suit prepoznaje formalne dijelove (ponovno ovisno o eventu) u smislu boje kaputa i hlača, ali daje slobode bojama pri odabiru prsluka, kravate i košulje i, konačno, ukrasne maramice. Standardni dekor je kišobran ili štap za hodanje. Morning suit attire, i to je sada presudno, prestaje u 17.00, kada ga zamjenjuje evening wear – smoking (tuxedo) ili white tie, tj. frak."
Morning suit no-no ili ono što je nedopustivo jesu tenisice, šilterice, kaputi ili hlače drugih boja, lak cipele, jer lakirane cipele rezervirane su za večernje događaje, leptir-mašne bilo koje boje.
Nakon morning suita, naručili smo još jedno piće pa nastavili:
"Nastavimo s James Bond attire – black tie. Black tie, kako naš narod to predrasudno shvaća, ne znači crna kravata na plavom odijelu. Ili, još bolje, bez odijela. Black tie znači smoking. Smoking ili 'standard evening attire' za gospodu sastoji se od sakoa, u varijantama sakoa sa svilenim ovratnicima kao šal ili reveri (lapels). Nije neobično da je sako izrađen u baršunu u decentnim bojama poput crne, tamno zelene ili crvene, ali reveri su uvijek svileni u kontrastnoj crnoj boji. Varijanta bijelog smokinga također je popularna, gdje su reveri iste boje kao i sako.
Postoje dvije varijante kopčanja, jednostruko i dvostruko, a kod potonjeg reveri u pravilu nisu kao šal-kragna, nego klasični. Boje također mogu biti određene ovisno o bojama kraljevskih kuća ili viteških redova, što nadilazi formalna pravila. Kod posebnih evenata osobe iz javnog života imaju tendenciju nositi smoking u izrazito žarkim bojama ili naglašenih uzoraka. Nije tehnički pogrešno, ali treba pripaziti na prigodu. Hlače su uvijek crne. Hlače za smoking imaju jednu svilenu liniju bočno vezenu, poput vojnih uniformi. Od gospode se očekuje, standardno, bijela košulja ili sa skrivenim gumbima ili s izraženim crnim gumbima od poludragog kamenja (standardno oniks), plisirana ili ne. Košulja ili ima preklopnu kragnu, gdje se samo ističe crna leptir-mašna, ili ima odrezan ovratnik, gdje se ističu samo zastavice, tzv. špicevi kragne. Špicevi kragne se uvijek postavljaju ispod leptir-mašne. Varijante košulja s tzv. ruskom kragnom su prihvatljive, dok je ornament na vratu značajan, npr. veliki crni oniks koji zamjenjuje leptir-mašnu.
Košulje, očekuje se, imaju duple manžete s gumbima koji odgovaraju ostatku garderobe ili gumbima koji se nalaze na košulji. Na smoking ne stavljamo remen, već hozntregere, crne ili bijele, ypsilon na gumbe. Maramica u džepu na prsima obično je ili bijela ili u skladu s bojama prsluka ili kontrastna na sako. Na smokingu je prihvatljiv prsluk koji je ili iste boje kao i kaput ili kontrastne. U slučaju prsluka, često se dekorira džepnim satom. Gospoda mogu nositi tzv. pas, u tom slučaju otvori na pasu su uvijek prema gore, povijesno kako bi gospoda spremila karte za operu u džep, koji onda na hlačama nije postojao. Standardno, pas je u pasentu s bojom leptir-mašne.
Na smoking nosimo lakirane crne cipele ili na vezanje ili mokasine. I ne radimo cirkuse s čarapama: uglavnom su crne, po mogućnosti svilene do koljena. Black tie prihvaća i ručne i džepne satove, međutim nikada oboje. Kako je smoking večernja garderoba, na smoking, prije izlaska, stavljamo bijeli svileni šal te u pravilu crni kaput. Crni cilindar je formalnija verzija pokrivala za glavu.
Smoking no-no: i opet tenisice, šilterice, šarene čarape, pas (tj. pojas) i prsluk zajedno, bijela leptir-mašna (!), obična bijela košulja (bez manžeta sa standardnim gumbima). Ove zabranjene, no-no stvari jednako su značajne kao i one koje su must, i to valja posebno proučiti i na to pripaziti."
I, napokon, došli smo i do gornjega doma, do white tie.
White tie je za gospodu apsolutni maksimum večernje garderobe te je prihvatljiv samo za iznimne prilike. Za razliku od drugih standarda muške garderobe koji trpe sve i svašta, white tie je "zakonom propisan".
Svatko od nas muškaraca, ako ikada u životu zaprimi poziv za event koji je "white tie mandatory", može biti itekako ponosan na sebe. White tie sastoji se kako slijedi: crni frak, tail jacket ili kako god to zvali, crne hlače s dvije svilene crte bočno ušivene (za razliku od smokinga, gdje je jedna), također tradicionalno možemo nositi i kratke hlače koje dosežu tik preko koljena gdje, naravno, čarape moraju biti iznad koljena. Košulja je izuzetno kompleksan dio, naravno kristalno bijela, tu nema odstupanja od tradicionalnih pravila. Standardne košulje za frak imaju zareze pod pazuhom za "šerafljenje" gumba. Doslovno: šarafljenje! Košulja ima našivene proreze na ramenima kroz koje se provlače bijeli hozntregeri te također na centralnom dijelu leđa, ispod kragne, gdje se provlači prsluk. Na košulju redoslijedno dodajemo hozntregere pa potom plisirani prsluk s otvorenim leđima, da se gospoda odveć ne oznoje. Postupak oblačenja dosta je kompleksan i vremenski zahtjevan te je u periodu kada je white tie za određene društvene krugove bio standardna garderoba, prisutnost batlera koji pomaže bila vrlo dobrodošla.
Nakon što smo odjenuli košulju, provukli hozntregere i prsluk, i košulja i prsluk se gumenim trakicama učvršćuju za hlače. Cilj je da gospoda, bilo da sjede ili stoje, uvijek na sebi imaju uredno zategnutu i košulju i prsluk. Na frak tj. white tie stavljamo isključivo bijele gumbe, na košulju, prsluk i manžete. Izuzetno važno: košulja za frak jedina je formalna košulja s jednostrukom manžetom!
Na košulju stavljamo isključivo bijelu leptir-mašnu i ona se koristi isključivo za white tie i nikakvu drugu odjevnu kombinaciju poput smokinga. Gumbi na košulji i prsluku se ili šarafe ili umeću, odatle i prorez na košulji. White tie ne tolerira nikakva vremenska ograničenja te ručni satovi, sve da su Greubel Forsey ili štogod, nisu prihvatljivi. Ali džepni satovi, ukrasni s lancem, o, to svakako. Naravno, samo kao ukras. Kada ste prisutni na white tie eventu, vrijeme je nebitno jer se smatra da u tom trenutku ne postoji ništa važnije ili preče u vezi s čime vas treba brinuti vrijeme. Stoga je gledati na džepni sat na white tie eventu faux pas!
Cipele nosimo isključivo crni lak na vezanje ili mokasine, ali ne istu verziju kao za smoking, već tzv. opera pumps, verziju mokasine gdje je rist na nozi puno izloženiji kako bi se vidjela čarapa.
I, napokon, da to zaokružimo, white tie no-no jest apsolutno sve što odstupa od pravila. Kreativnost u bilo kojem aspektu ovdje nije dobrodošla."
Odavno sam transkript ovog malog popodnevnog čavrljanja sačuvao u lako dohvatljivom fileu.
Savjetovao bih to i vama.
Vi, naravno, uvijek možete odvratiti: "You can never be overdressed or overeducated." Jedino, za to morate biti barem Oscar Wilde.