S vremena na vrijeme, neka dojmljiva tijara ponovno se pojavi u javnosti, podsjećajući na raskoš nekadašnjeg načina života pripadnika aristokracije i kraljevskih obitelji. Takvi predmeti nisu samo blještavi simboli bogatstva, već i kulturno, modno i stilski vrijedni eksponati – dio povijesti ukrašavanja i odijevanja, izrađeni vrhunskom zanatskom vještinom i čuvani kroz generacije. Jedna od takvih povijesnih tijara ponovno je došla u fokus, riječ je o Cartierovoj tirkiznoj tijari Lady Astor, koja će se 5. lipnja naći na dražbi aukcijske kuće Bonhams u Londonu, u sklopu aukcije „London Jewels – Fine Jewellery“. Procijenjena vrijednost kreće se između 250.000 i 350.000 funti.
Tijara je izrađena od rezbarenih tirkiza u obliku listova na dijamantnoj podlozi. Njezina osnovna struktura potječe iz pariške kuće Boucheron, dok je Cartier 1930. godine napravio preinake na postojećem dijamantnom bandeauu, dodavši karakteristične tirkizne elemente. Zabilježena je u Cartierovim londonskim arhivima u studenom iste godine, a mjesec dana kasnije prodana je vikontu Astoru.
Lady Nancy Astor, prva žena izabrana u britanski parlament, nosila ju je 1931. na londonskoj premijeri filma City Lights, gdje je sjedila uz Charlieja Chaplina i Georgea Bernarda Shawa. Bila je prepoznatljiva figura britanskog društvenog i političkog života između dva rata, poznata po glasnim stavovima, oštroumnim izjavama i glamuroznim okupljanjima u Clivedenu te u londonskoj rezidenciji na St. James’s Square 4.
U njezinom osobnom životopisu nakit je zauzimao istaknuto mjesto, što potvrđuju i sjećanja njezine sobarice koja piše kako je Lady Astor posjedovala pet tijara, uključujući obiteljske nasljedne komade, bandeau od dijamanata i bisera, tijaru s akvamarinima, dijamantni komad koji je sama kupila te imitaciju glavne tijare koju bi često posuđivala prijateljicama. Sav njezin vrijedan nakit bio je posebno osiguran pri svakom iznošenju iz banke, no to Lady Astor nije sprječavalo da ga rado i često nosi.
Tirkiznu tijaru u 1930-ima posuđuje sestri za svečanu zabavu u Buckinghamskoj palači, a kasnije ju nosi i unuka Lady Astor, Lady Jane Heathcote-Drummond-Willoughby, danas 28. barunica Willoughby de Eresby, prilikom gala večere u Covent Gardenu povodom krunidbe kraljice Elizabete II. 1953., nakon što je bila izabrana među djeveruše na samoj ceremoniji krunidbe.
Pogledajte galeriju divnih sandala na visoku petu
Sudbina tijare dugo je bila nepoznata, a sada je potvrđeno da je ostala u posjedu potomaka najmlađeg sina Lady Astor, Sir Jakieja Astora. Ovo je njezino prvo pojavljivanje na tržištu od prodaje Cartieru 1930. godine.
Zanimljivo je da je Cartier 1936. izradio još jednu sličnu tijaru od tirkiza i dijamanata, namijenjenu sestri Lady Astor, koja je danas dio Cartierove zbirke i izložena u muzeju Victoria and Albert u Londonu, kao dio velike retrospektivne izložbe posvećene povijesti kuće Cartier.
U vremenu kada se rijetki komadi visoke povijesne i estetske vrijednosti ponovno iznose pred javnost, Cartierova tirkizna tijara Lady Astor ostaje snažan artefakt koji svjedoči o stilu, naslijeđu i ručnoj izradi draguljarskog majstorstva s početka 20. stoljeća.