Glazbenik Baby Lasagna je apsolutni pobjednik domaće scene i kad je riječ o kostimima koji su koncipirani na našoj tradiciji i općenito korištenju autentičnih etno elemenata. Naime, velika pohvala ide momku koji je za nastup na Eurosongu izabrao domaće autore koji imaju modno obrazovanje te hrabrosti, znanja i mašte 'igrati' se našim tradicionalnim motivima. Hvala Bogu da smo se odmaknuli od banalnih printeva razglednica i doslovnog 'prepisivanja' povijesti, već je došlo vrijeme za riskantne, hrabre, inovativne i moderne interpretacije i vizuale etno odijevanja koje u sebi i dalje nose DNK tradicionalnog. I ljudi su to osjetili.
Korak je to naprijed, istraživanje, uz poštivanje povijesti i njezina značaja. A opet, radi se o suvremenom dizajnu koji je publika 'ulovila', ne samo domaća, već i strana. Ovakvim projektima revitaliziramo našu vlastitu tradicionalnu odjeću, dajemo joj toliko danas potrebnu vidljivost u javnosti te mladim dizajnerima dajemo prostora da joj osmisle komercijalan, pa i scenski okvir te pokrenu priču na najbolji način. Ako je netko mislio da hrvatski tradicionalni etno i buntovni punk izričaj ne idu zajedno, neka pogleda Baby Lasagnu, on točno ima taj 'vibe'. I odlično ga nosi, autentičan je.
Styling za scenu i kostime osmislila je sada već poznata kostimografkinja Valentina Pliško, a na predstavljanju sudionika natjecanja neki dan u Malmou Baby Lasagna nosio je kreaciju apsolventice TTF-a, Antonije Bucić. One su skinule 'prašinu' s tradicije i osmislile novu etno etapu. Jer, netko je mora ispisati.
- Outfit je ekskluzivno napravljen za Baby Lasagnu nakon detaljnog dogovora. Do suradnje je došlo tako što sam dva dana prije Dore pogledala spot za pjesmu koji je taman izašao. Tu sam vidjela kako je Baby Lasagna iskorisitio našu bogatu kulturnu tradiciju i istaknuo elemente hekleraja, a ja sam u to vrijeme taman predstavljala svoju kolekciju 'Not your grandmother's lace', koja također govori o našoj bogatoj povijesti korištenja hekleraja u našim domovima odnosno revitalizaciji hekleraja u obliku modernih odjevnih predmeta – navela je Antonija.
Odmah je poduzela korake kako bi suradnja krenula.
- Pomislila sam kako bi bilo odlično da surađujemo jer očito imamo istu viziju! I tako sam se javila za suradnju, bila sam skeptična hoće li se javiti ili ne, ali odgovorili su mi nakon pet minuta da su oduševljeni s mojom kolekcijom i da se čujemo ako pobjedi na Dori. To se stvarno i dogodilo! Bila sam presretna, jer mi je bio i osobni favorit – ispričala je Antonija.
Outfit se sastoji od heklane oversized košulje s kapuljačom, crvene jakne s ringovima i crnih hlača s ringovima.
- Također sam izradila i pet heklanih prsluka za ostale članove. Najviše je odjeknula crvena jakna s ringovima za čiju sam inspiraciju uzela jastučiće na kojima je inače stajao hekleraj u dnevnom boravku, u obliku kockica – jer smo po njima prepoznatljivi, a povezana je metalnim ringovima jer su se upravo 80-ih i 90-ih kada se najviše hekleraja koristilo, metalni ringovi nosili u obliku pojasa. Kompletan outfit inspiriran je narodnom nošnjom i kulturnom ostavštinom – otkrila je.
Uistinu, jastučići podsjećaju, ovako složeni ringovima, na šahovnicu koja je ovdje interpretirana na moderan, nosiv način. Od nje bi se mogla napraviti i kolekcija koja bi kasnije išla u prodaju, mogao bi to biti odličan 'street style'.
Antonija Bucić je modna dizajnerica i predavačica na akademiji United Pop, a trenutačno izrađuje i svoju diplomsku kolekciju na Tekstilno-tehnološkom fakultetu. Radi kao freelance modna dizajnerica, bila je student generacije, osvojila je Rektorovu nagradu te drugo mjesto 2023. godine na DA!Festivalu kao i treće mjesto na DA! Festivalu ove godine u kategoriji modni dizajn.
Njena održiva kolekcija 'Not your grandmother´s lace' u potpunosti je izrađena od tekstilnog otpada poput hekleraja, heklanih zavjesa, pokrivača, tabletića i drugih materijala. U svojim dosadašnjim kreacijama spaja ljubav prema hrvatskoj kulturi i tradiciji na održiv način.
Ovo je primjer kako domaći dizajn, tradicija, scena i put u Europu imaju nešto zajedničko, da trebamo iskoristiti tu priliku i biti ponosni na vlastito etno naslijeđe.
Evo i jedne ideje - što mislite što bi se desilo da najednom nekolicina naših scenskih autora krene naručivati od domaćih modnih dizajnera koji imaju obrazovanje i hrabrost osmisliti outfite s raznim etno elementima. Na suvremeni način, naravno. Jer, tradicionalni kodovi su prekrasni, naše je naslijeđe prebogato, a samo i dalje spava u raznim vitrinama i škrinjama po hrvatskim selima. Naravno, njihovi bi nastupi dobili novi, kvalitetan vizualan i stilski okvir, a ta divna bi tradicija postala vidljiva konkretno, a ne da se samo ovako, pojavljuje poput nekog blica na sceni.