'Žene su sklonije ignoriranju simptoma, a kad im treba pomoć nakon liječenja u bolnici, ona nerijetko izostane'

U petak završava hvalevrijedna akcija Dan crvenih haljina kojom se podiže svijest o moždanom udaru kod žena. Tim smo povodom razgovarali s Ivanom Lončarević koja je u prosincu doživjela moždani udar i njezinom liječnicom Marinom Roje Bedeković.
Vidi originalni članak

Javnozdravstvena akcija Dan crvenih haljina već četvrtu godinu zaredom podiže svijest o moždanom udaru kod žena. Akcija završava u petak, 4 veljače svečanim obilježavanjem na kojem će zvijezde večeri biti žene koje su preboljele moždani udar. Hrabre žene svojim će pričama o borbi s moždanim udarom upozoriti javnost na ovu tešku bolest, a u sklopu akcije održat će se i revija na kojoj će nositi crvene kreacije domaćih dizajnera. 

Tim smo povodom u Večernjakovom podcastu razgovarali s doc. sr. sc. Marinom Roje Bedeković iz Klinike za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice i medicinskom sestrom Ivanom Lončarević koja je preboljela moždani udar u prosincu, inače pacijenticom profesorice i liječnice Roje Bedeković. 

Cijeli razgovor pogledajte u Večernjakovom podcastu:

 

Inicijativa je prepoznata diljem Hrvatske, a na kraju uvijek rado prikazuju kako se obilježio Dan crvenih haljina, od djece u vrtiću, do najstarijih sugrađana u domovima. 

- Što se tiče svjesnosti, nadamo se da je ipak zadnje četiri godine razvijenija nego prije, to je naš cilj. Možemo usporediti zadnje dvije pandemijske godine s godinama ranije. Ti brojevi su, konkretno za žene u Hrvatskoj, a slična je priča i u svijetu, loši. Loši u odnosu na priču s moždanim udarom kod muškaraca. Naime, moždani udar je još uvijek drugi uzrok smrtnosti kod muškaraca i žena. U prošloj godini je kod muškaraca COVID-19 došao na 2. mjesto, a moždani udar na 3., dok je kod žena moždani udar ostao na drugom mjestu. Znači, vrlo visoka smrtnost - pojašnjava Roje Bedeković. Kaže kako je priča teška za oba spola, no kod žena je veći broj smrtnosti, približno za trećinu, a i ishod liječenja moždanog kod žena je gori.

Ivani Lončarević (34) 8. prosinca dijagnosticiran je moždani udar:

- Počelo je s glavoboljama koje su trajale 3-4 dana, lijekovi baš nisu puno pomagali. Zatim, nakon glavobolja, počele su i mučnine, povraćanje, bol je prešla i na vrat, vid mi se maglio. Ponekad, imala sam i dvoslike kad bih pogledala ulijevo. To je trajalo pet dana dok nisam došla u bolnicu.

- Riječ je o rijetkom moždanom udaru, oko pet pacijentica godišnje, riječ je o kontinuiranom i stalnom broju - pojašnjava Roje Bedeković, i opisuje da je riječ o tzv. trombozi venskih sinusa mozga, a ni simptomi nisu tipični za druge moždane udare. 

Ivana se u razgovoru  osvrnula na oporavak. Fizički se, kaže, relativno dobro osjećala:

- Kad sam došla u bolnicu bila sam redovito na analgeticima i svakim sam se danom osjećala sve bolje. Što se tiče psihičkog oporavka, na intenzivnoj kad sam ležala, oko mene su bili pacijenti koji su bili u puno lošijem stanju, dosta stariji, pa mi je to bilo teško vidjeti i ponukalo me da razmišljam o tome što se još moglo dogoditi, s obzirom na to da sam ja bila jedina pokretna na odjelu. 

Najveću podršku, osim u suprugu i roditeljima, pronašla je u sestrični, kumama, prijateljima, a upravo je okolina ta koja ima veliku ulogu u liječenju i oporavku. 

- Prema svim istraživanjima, žene su sklonije ignoriranju simptoma, zanemarivanju i uvjeravanju samih sebe da im se ništa ne događa. Dođu prekasno u bolnicu i samim time je raspoloživost i primjene novih načina liječenja jednostavno manja jer se nakon nekog vremena ta terapija više ne smije primijeniti jer nema uspjeha - pojašnjava liječnica i dodaje:

- Nakon liječenja i boravka u bolnici pokazalo se da su žene, ako su onesposobljene ili ovisne o tuđoj pomoći, što nažalost nije tako rijetko, osobe kojima nema kasnije tko pomoći. Sklonije su žene pružanju pomoći, ali kad im pomoć treba, ona nerijetko izostane. Često završe i u institucijama na liječenju i bivaju izolirane od obitelji, i imaju, u tom smislu, lošiji oporavak.

Ivana je primjer koliko su podrška i atmosfera prilikom liječenja u bolnici bitna, a kasnije i potpora obitelji i prijatelja. 

Kad je u pitanju prevencija, možemo puno toga napraviti, kaže Roje Bedeković:

- Rizični su čimbenici za moždani udar oni na koje ne možemo utjecati, među njima je i spol. Međutim, na puno rizičnih čimbenika možemo utjecati aktivnim stavom i liječenjem različitih drugih bolesti poput šećerne bolesti. Možemo utjecati i na pretilost koja je isto tako bolest te stil života koji je ekstremno važan. O svakom od nas ovisi hoćemo li pušiti, zatim tu je i tjelesna aktivnost jer svatko ima vremena izaći iz kuće i hodati po kvartu. Znači puno i za psihu i za fizičko stanje, a košta nula kuna. Puno toga može pojedinac napraviti sam za sebe.

Ivana će se prvi put pridružiti inicijativi Dan crvenih haljina:

- Profesorica me ugodno iznenadila kad me pozvala da sudjelujem u Danu crvenih haljina. Jako sam sretna i nadam se da će to nekome pomoći. Upoznala sam kroz projekt još petero žena, svaka sa svojom pričom jedna drugoj smo podrška. 

Pogledajte na Diva.hr
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".