Aktivan odmor u samo tri dana donio mi je super iskustva, od bicikliranja i veslanja do spuštanja u rudnik. Bio je tu i jedan zip-line, let kroz krošnje oko 30 metara nad zemljom doslovno mi je dao ptičju perspektivu. Prva stanica našeg putovanja bila je šetnja Kanu kampom Radenci, odnosno obilazak okolice, koja je popularna kao šetnica, uživanje za one koji vole outdoor tijekom čitave godine. Inače, kanu kamp Radenci manji je obiteljski kamp uz Kupu i polazište za razne aktivnosti.
U njemu ima mjesta za šatore, kampere i prikolice, no nema točno definiranih parcela – mjesto birate bilo gdje na travnatoj površini ili pod krošnjama jabuka koje u vrućim ljetnim mjesecima pružaju odličan hlad. Sve to daje dojam ležernosti boravka u prirodi. Kamp je opremljen vodom i strujom, ima zajedničke sanitarije, ljetnu kuhinju, zajedničke hladnjake, roštilje, klupe i stolove te ognjište.
Uz kamp, svim gostima besplatno su na raspolaganju odbojkaško igralište, nogometno igralište, dječje igralište, vanjski fitness, hodanje po užetu i nebeski labirint. Uz kamp žive razne životinje – poniji, magarci, alpake, koze, kokoši, zečevi, patke, nandui… to je super aktrakcija ne samo za klince, već i nas odrasle.
Kad je došlo vrijeme za kanu, odnosno veslanje, preuzeli su nas dečki iz Bravina Experience, super ekipica entuzijasta koja nam je pokazala super chillanje i miran dio Kupe. Inače, Kupa se smatra jednom od najtoplijih i najčišćih rijeka u ovom dijelu Europe te je zaštićena kao park prirode. U ljetnim mjesecima temperatura vode penje se na čak 28 stupnjeva, pa je kupanje pravi užitak.
To je granična rijeka između Slovenije i Hrvatske te teče preko mnogih malih brana koje su nekada služile za mlinove na vodeni pogon. Rijeka je mirna i vožnja čamcem po njoj pravo je opuštanje na vodi.
Nakon kanuinga u kojemu se nismo baš pretrgnuli jer stvarno je to doživljaj i za one koji se ne žele preznojiti, rijeka je mirna poput ulja, dali su nam električne bicikle i krenula je naša sljedeća etapa.
Taj dio regije je čaroban, velika prirodna prostranstva, livade, cestice, savršeno za aktivan odmor ako volite vozila na dva kotača.
Dan drugi bio je posvećen nešto ležernijoj aktivnosti – posjetili smo Klet Krško, gdje se nalazi Vinsko gastronomski centar Turn. Zvijezda ovog vinskog podruma je Cviček, jedinstveno vino sastavljeno od različitih sorti grožđa uključujući bijele i crne vrste. Ima relativno nizak udio alkohola od 8,5% do 10%.
Klet Krško prvi puta otvorena je osamdesetih godina prošlog stoljeća, no osnovana je davne 1928. kao prva vinogradarska zadruga Kostanjevica na Krki. Smještena je u staroj dvorskoj kleti iz 1770. godine, nedaleko Šrajbarskog turna čiji su vlasnici bili grofovi Auerspergi i to više od 250 godina. Naglašavaju utjecaj grofa Antona Alexandera Auersperga (Anastazij Grün), koji je uz smisao za trgovanje posjedovalo i izniman smisao za kulturu i umjetnost, ovoj vinariji dao poseban pečat. S vremenom mnogi su zalazili u tu klet, a jedan od omiljenih gostiju bio je i veliki slovenski pjesnik France Prešeren.
Sljedeća etapa bila je jedno impresivno mjesto nedaleko Rogaške Slatine. Obiteljsko gospodarstvo Pomona ime je dobilo po rimskoj božici voća i voćnjaka, veli nam vlasnik Janko Županec, koji strastveno priča o svom životnom projektu. Jedna od kuća je i ona rodna njegova oca, koja danas služi kao muzej. No, ovo je spoj želje za napretkom i stapanja s prirodom, imanje ima niz točaka i etapa - tamo uzgaja razno voće i povrće, ali i shiitake gljive. Gosti koji tamo prespavaju ili se samo upute na dnevni odmor, imaju domaću klopu, iz njihova vrta.
- Na imanju raste 2750 stabala krušaka, 230 stabala dunje, cvjeta 40 grmova bazge, uzgaja se 17 vrsta začinskog bilja. Tu je i 17 vrsta drveća, a ispod mosta na Poučnoj turističkoj stazi, slobodno trčkaraju divlje svinje. Nedaleko je bazen s 30-tak riba, koje su dio projekta akvaponika, stoga ribljak navodnjava povrće koje raste okolo... - ispričao nam je Janko.
Gradi i toranj, za sada su tu temelji te se veseli da će projektu dodati još jedan impresivan element. Na imanju se može spavati, a često su tu i neke veselice, svadbe, team building i slično.
Sljedeća etapa bio je toranj koji se netom otvorio par dana prije nego smo došli – smješten u Rogaškoj Slatini. Naime, Toranj Kristal nova je super atrakcija, u prizemlju je panoramski lift koji može primiti do 21 osobu. Do vrha treba samo 35 sekundi, penje se na 104 metra i gore, u ogromnom kristalu, smještene su 2 etaže.
U jednoj je kafić, a skroz gore promatračnica. Dio podija je proziran pa djeluje kao da ispod nogu nema tla. Jedna od atrakcija je i VR, u kojemu izgleda kao da krajem letite na velikom Pegazu.
Sljedeće smo jutro imali kulturno uzdizanje u izvrsnom 'Ljudskom muzeju' u Aninom dvoru u Rogaškoj Slatini.
Tamo su izloženi predmeti slatinskog pučkog umjetnika Nanija Poljanca koji se godinama bavi sakupljanjem, a koji nam je osobno predstavio svoju fascinantnu zbirku. Oduvijek ga je zanimala povijest Rogaške Slatine, a prvi 'pučki muzej' bila je njegova soba. S godinama je njegova kolekcija rasla te ju je 2005. godine prvi put predstavio široj javnosti.
No, 2012. zbirka se seli u Anine dvore, gdje ima stalno mjesto u sklopu Narodnog muzeja. Tu je niz raznih kostima poznatih osoba, pisma, potpisi, fotografije te velika filografska zbirka. Nanijeva je zbirka jedna od atrakcija Rogaške.
Nakon lekcije iz povijesti, opet smo bili nešto aktivniji, uputili smo u Pustolovski park Geoss u mjestu Vače, smješten nedaleko geometrijskog središta Slovenije (GEOSS). Tamo sam se penjala po adrenalinskom parku i letjela na zip-lineu - biti ptica uopće nije loše, daje dojam lakoće i bezbrižnosti, a i adrenalin je na zavidnoj razini.
U tom predivnom parku može se spavati na posebnom platou usred krošnje ili u šatoru koji visi s drveta. Pogled je predivan na obližnje planine, ispod šatora vas ujutro dočeka doručak piknik, a i večer je idealna za romatičan kraj dana. Još jedno posebno mjesto za avanturiste, ali i one koji vole biti u dodiru s prirodom.
Nakon parka, nema stajanja, idemo na bajkove, električne naravno. Pridružila nam se odlična ekipa iz društva Litijski tempomat, koji okupljaju oko 200 entuzijasta kojima je zajednička ljubav prema bicikliranju. Usput nam vele da svako malo idu na organizirane utrke. Vozimo se oko 16 km po šumama i livadama, pa stižemo na festival šparoga i jagoda koji se u Litiji održava jednom godišnje. To je fora sajam, sa živom glazbom i lokalnim proizvodima. Onda smo zaključili da nam je dosta visina i bicikla te se uputili pod zemlju.
Rudnik Sitarjevec Litija moderan je podzemni muzej koji otkriva raznolikost geološke prirodne baštine, svijet šišmiša, pauka i gljiva. To je mjesto s izuzetnom mineralnom raznolikošću, jedno od najbogatijih nalazišta minerala u europskim i svjetskim razmjerima. Sadrži više od šezdeset različitih minerala, među kojima su najvažniji rudni minerali galenit, sfalerit, cinober, kalkopirit i barit.
U jednoj od prostorija postavljen je disko efekt rasvjete, a stalagmiti, stalaktiti, stalaktitni zastori i stalaktitni špageti koji narastu i do 5 centimetara godišnje, jedinstveni su u Europi. Ovdje se nalazi jedino poznato područje uzgoja limonitnih potkapina u srednjoj Europi. Tamo je izložena i podzemna izložba, odnosno radovi raznih umjetnika koji su se inspirirali dubinama Zemlje...
Tih dana posjetili smo još jedan odličan restoran, gostionicu Muller u Črnomelju, terasa gleda na šumu, hrana je fina i domaća. Odličan restoran za ručak ili večeru. Spavali smo u 2 hotela – Bela Krajina i Atlantida Boutique Hotel.
I dok je Bela Krajina jednostavan hotel uz cestu, praktičan za putovanja, Atlantida je velika, smještena pored Rogaške, ima super wellness, bazen, okružena šumom i šetnicama, tik do urbanog središta, no opet malo izvan. Super i za neki vikend, kombinaciju wellnessa i uživanja u zelenilu opuštajuće prirode.