U svijetu umjetnosti postoje trenuci koji ne traže da ih se razumije – već da ih se osjeti. Upravo takva je estetika brenda Sanora, iza kojeg stoji vizualna umjetnica i dizajnerica Klaudia Jurić. Njezin rad ne viče, ne nameće se i ne traži publiku – on pronalazi one koji znaju stati, gledati i slušati. One koji znaju čuti teksturu.
U njenim djelima zrcale se trenuci unutarnjeg dijaloga: sporost, tišina, slojevitost, simbolika. Nije riječ o “još jednom brendu dekoracija” – Sanora je vizualna poezija, utkana u reljefne površine, u pažljivo odabrane tonove i intuitivne kompozicije koje pričaju o životu iznutra prema van.
– Sanora je moj osobni prostor izraza, gdje se isprepliću kontemplacija, tekstura i tiha simbolika. To je prostor u kojem teksture i kompozicije pričaju priče života, unutarnjih misli i osjećaja prisutnosti – objašnjava.
Klaudia ne dolazi iz strogo akademskog svijeta galerija i umjetničkih institucija – njezin put bio je intuitivan i organski. Umjetnost joj nije cilj, nego potreba. A Sanora je nastala upravo iz tog impulsa – kao tiho mjesto izraza, bez buke vanjskog svijeta.
– Moj put prema umjetnosti započeo je vrlo rano, kroz crtanje od malih nogu. Formalno, obrazovala sam se u području dizajna tekstila i odjeće, a zatim sam svoj poslovni put započela u obiteljskoj firmi za dizajn interijera. No potreba da stvaram rukama kao produžetak unutarnjeg procesa – gotovo kao oblik meditacije – potaknula me da otvorim vlastiti put. Sanora je nastala prirodno, kao prostor u kojem moj osobni izraz nalazi svoje fizičko i vizualno mjesto – otkriva.
Jedna od najdojmljivijih stvari kod Klaudijinog rada je njegov evolutivni karakter. Estetika Sanore nije unaprijed zamišljena – ona se pojavila kao tiha posljedica rasta, introspekcije i sazrijevanja.
– Estetika Sanore razvijala se postepeno, paralelno s mojim osobnim rastom. Kako sve snažnije i hrabrije biram izraziti sebe kroz svoj rad, tako i moji radovi sve jasnije i dublje progovaraju. Nije to bila unaprijed zamišljena estetika, već prirodan odraz mog unutarnjeg svijeta koji se oblikovao s vremenom. Taj proces nije samo stvaranje – to je prostor u kojem i sama učim, iscjeljujem se i otkrivam nove dimenzije sebe – kaže Klaudia.
Za razliku od mnogih suvremenih autora koji inspiraciju traže u vanjskim utjecajima, kod Klaudije sve kreće iznutra. Svakodnevica – upravo ona naizgled obična – postaje polazište za vizualno istraživanje.
– Inspiraciju pronalazim u unutarnjim procesima, tišini, ritmu dana, teksturama prostora i osjećajima koje oni pobuđuju. Velika inspiracija su mi i interijeri. Njihova atmosfera, materijali i odnosi u prostoru snažno utječu na moj način promišljanja rada. Proces često započinje skicom, istraživanjem kompozicije i odnosa boja, a zatim prelazim na rad na platnu. Gradim površinu sloj po sloj, stvarajući reljefne strukture i dopuštajući radu da se razvija gotovo intuitivno. –
Jedan pogled na njezina platna dovoljan je da razumijemo koliko joj forma znači. Kod Klaudije, veličina platna nije samo dimenzija – to je teren za unutarnju ekspediciju.
– Veliki formati mi dopuštaju da se izgubim u radu, fizički i emocionalno. Oni postaju prostori u koje mogu uroniti cijelim tijelom, kao da ulazim u vlastiti svijet. Ta dimenzija daje osjećaj slobode, prostor koji se ne žuri, koji poziva na promatranje i bivanje – otkriva nam.
Kao što jutarnji ritual ispijanja kave može postati meditacija, tako i Klaudijin proces uključuje niz tihih koraka kojima „poziva“ kreativnost u prostor.
– Imam svoj ritam i rituale koji mi pomažu da se uskladim s procesom stvaranja. Volim tišinu ili glazbu koja me može prenijeti u određeno raspoloženje, često baš ona postane most prema unutarnjem prostoru. Nisu mi svi dani isti; nekad mi treba više vremena da se pripremim, osjetim da je pravi trenutak za rad na platnu. Volim si dati to vrijeme. Prije samog slikanja često pospremim prostor, pripremim materijale, sve stavim na svoje mjesto. Ti tehnički aspekti, organizacija prostora i materijala, također su dio mog procesa – oni pomažu mi da se usidrim i uđem u stvaranje. –
U vremenu kad algoritmi i trendovi često diktiraju smjer kreativnosti, Klaudia odabire drugačiji put. Ne pristaje na kompromise – vjeruje u rezonancu.
– Vjerujem da kada si autentičan i dosljedan sebi, to pronađe put do pravih ljudi, onih koji osjete i dožive rad na dubljoj razini. Ne prilagođavam se tržištu, već gradim svoj put i publiku koja s time rezonira. Iskrenost u radu za mene je najvažnija i ona s vremenom prirodno stvori svoj prostor i vrijednost – kaže.
Dok mnogi planiraju naredne kolekcije, ciljeve i izložbe, Klaudia bira život – upravo takav kakav dolazi. Sporo, tiho, osluškujući.
– Uvijek kad si postavim to pitanje, shvatim da nemam velike unaprijed zacrtane ciljeve. Više volim ići dan po dan, osluškivati gdje me život vodi i rješavati stvari u svom ritmu. Stvaram sada, u trenutku, i vjerujem u prirodan tok i smjer. Naravno, želim nastaviti graditi svoj umjetnički izraz, istraživati nove formate, inspirirati se svijetom oko sebe i doživljajima koji dolaze –zaključila je.
Divu Moments potražite na kioscima od 5. srpnja po cijeni od 7 eura. Na kioscima smo cijelo ljeto