Doslovno značenje imena grada je grad soli, što potječe još iz doba srednjeg vijeka, kad je Salzburg bio biskupsko sjedište čiji je važan izvor prihoda bilo vađenje soli iz obližnjeg rudnika. Danas je taj bogati austrijski grad srednje veličine, s oko 150.000 stanovnika, jedno od najljepših mjesta u tom dijelu Europe.
S jedne strane je velika tvrđava Hohensalzburg (iz 11. stoljeća), koja se uzdiže nad gradom te je dio impresivnog pogleda s bilo kojeg kvarta. Središnja “žila” je predivna rijeka Salzach, koja svemu daje romantičan dojam, možete se uz nju šetati i gledati prekrasne kuće starijeg datuma, no sve savršeno uređene i obnovljene.
Lijeva strana, stariji dio grada, nalazi se na UNESCO-ovu popisu svjetske baštine, koji također uključuje četvrt Kaiviertel, kao i planine Festungsberg i Mönchsberg. Naravno, tu je ta specifična barokna arhitektura, zgrade, fontane, trgovi, parkovi, sve to karakterizira grad prema kojemu nitko nije ravnodušan.
Grad je vrlo čist, nema papirića na podu, kao što ni na zgradama nema grafita i sličnih detalja. Zgrade su čiste, one uz rijeku znaju imati pastelne tonove, što svemu daje dodatan romantičan štih, očito je da se nalazite u gradu koji drži do sebe. Jedan od najvećih motiva i općenito elemenata koji predstavljaju Salzburg je, naravno, Mozart, glazbenik koji je, prema mišljenu glazbenog svijeta, jedan od najvećih skladatelja u povijesti.
Rođen davne 1756., Wolfgang Amadeus Mozart bio je čudo od djeteta, već je s pet godina održavao koncerte, s devet godina već je pisao sonate i simfonije koje je izvodio na koncertima diljem Austrije, Nizozemske, Francuske i Švicarske. Jedna od najljepših tura u gradu svakako je ona posvećena upravo Mozartu – možete je započeti u njegovoj rodnoj kući u ulici Getreidegasse, koja osim dućana finih brendova ima niz tradicionalnih gostionica te prepoznatljive vintage oznake dućana, zatim nastaviti kod zgrade Zaklade Mozarteum i potom stići do spomenika samog glazbenika.
Šetnjom kroz grad, primijetit ćete velike trgove, chic kavane i prekrasne parkove, od kojih je najpoznatiji Mirabell. Istoimenu je palaču, koja se nalazi pored parka, 1606. sagradio princ nadbiskup Wolf Dietrich za svoju suprugu. Park ima prepoznatljivi geometrijski oblik, specifičan za barok, a danas se ondje održavaju romantična vjenčanja.
Osim parkova, sigurno se većina posjetitelja uputi prema tvrđavi Hohensalzburg, sagrađenoj 1077. godine. Do tamo možete doći pješice ili uspinjačom, sličnom onoj zagrebačkoj. Gore ćete doći do najvećeg potpuno očuvanog dvorca u srednjoj Europi te vidjeti impresivan pogled na grad. U tvrđavi se nalaze muzeji, a sam je interijer odlično očuvan, vjerno pokazuje nekadašnji život i bogatstvo stanovništva.
Povijest otkrivaju Muzej marioneta te Muzej Rainerove pukovnije. U oružarnici se nalazi interaktivna izložba o oklopima i oružju, a na trećem katu tvrđave možete vidjeti Prinčeve odaje, koje se sastoje od Kneževe dvorane, Zlatne odaje i Zlatne dvorane. Namještaj u svim tim sobama je originalan i ostao je nepromijenjen od početka 16. stoljeća. Salzburg zovu i “Rim Zapada”, a mnoge barokne građevine stvorili su talijanski arhitekti kao što su Vincenzo Scamozzi i Santino Solari. Obavezna atrakcija je i kompleks u centru grada, DomQuartier koji se sastoji od katedrale i pripadajućih zgrada. To je jedinstveni muzejski projekt, čiji eksponati otkrivaju uvid u 1300 godina političke dominacije, umjetnosti, glazbe i arhitekture.
Ljubitelji slikarstva imaju priliku vidjeti impresivnu zbirku europskog slikarstva od 16. do 19. stoljeća. S jedne od terasa pruža se divan pogled na Stari grad i jezgru Salzburga. Inače, cijeli je grad u znaku klasične glazbe, a jedno od vodećih događanja je Salzburški festival koji ističe kulturno-umjetnički karakter grada. Pod egidom “cijeli grad je pozornica”, osnovali su ga 1920. godine Max Reinhardt, Hugo von Hofmannsthal i Richard Strauss. Želje su im se ostvarile: Salzburški festival je u međuvremenu postao jedan od najvažnijih festivala izvedbenih umjetnosti u svijetu. Svake godine vrhunske međunarodne zvijezde poput Anne Netrebko, Rolanda Villazona i Riccarda Mutija privuku više od 250.000 ljubitelja kulture iz cijelog svijeta da uživaju u operi, kazalištu i koncertima.
Boravak je praktičniji uz Salzburg Card koja za od 60 do 129 eura nudi jednu, dvije ili tri noći u hotelu po želji plus neograničen posjet muzejima za to vrijeme, a u cijenu je uključena i vožnja trolejbusima. Sladokusci, ali i svi ostali koji žele fora suvenir – osim staklenih kugli, magneta i ostalih drangulija, vjerojatno će kupiti Mozart kugle. To je okruglica od pistacija, marcipana i kreme od lješnjaka, prelivena crnom čokoladom i umotana u srebrno-plavi papir. Osmislio ga je 1890. salzburški slastičar Paul Fürst (1856.–1941.) te posvetio, naravno, slavnom glazbeniku. Kompanija i danas nosi naziv Fürst te nudi kugle po originalnoj i zaštićenoj recepturi.
Još jedna odlična atrakcija, za sve one koji žele dozu adrenalina, nalazi se malo izvan Salzburga, a to je najstariji rudnik soli na svijetu koji je sada impresivan muzej naziva Salzwelten. U njemu se možete voziti vlakićem, spuštati podzemnim toboganima i voziti jezerom – da, sve to oko 100 metara ispod zemlje. Na ulazu svi dobiju odjeću, odnosno rudarske kombinezone, u kojima ćete istražiti povijest soli koja na tom području traje oko 2600 godina. Usred te avanture, duboko ispod zemlje ući ćete u – Njemačku. Ovo je odlična zabava za velike i male, voljet će je i klinci. Sve skupa traje nešto više od sat vremena. Tik do rudnika nalazi se još jedna super atrakcija, a to je autentična replika keltskog sela Salina. Odmah ispod nalazi se gradić Hallein, tipičan lijepi mali grad austrijske arhitekture, s divnim malim gostionicama i trgovima, koji na trenutak podsjeća na naš Samobor.
Od megaatrakcija, ljubitelji zrakoplova i brzih automobila sigurno će posjetiti Hangar-7. To je doslovno hangar u kojemu se nalazi zbirka povijesnih zrakoplova, helikoptera i trkaćih automobila formule 1, vlasnika Red Bulla Dietricha Mateschitza. Hangar 7 je ujedno “dom” Flying Bullsa, privatne flote zrakoplova. Otvoren je 2003. godine te je od onda prava atrakcija, ima impresivan restoran Ikarus te barove. To je jedinstvena čelična i staklena konstrukcija na koju je utrošeno 14.000 kubnih metara betona, 1200 tona čelika i 7000 četvornih metara stakla. Sam Hangar-7 prostire se na površini od 3700 četvornih metara, a svod ima ukupnu površinu od 4100 četvornih metara.
U Salzburgu se nalazi još jedan atraktivan prostor, a to je muzej stoljetne pivovare i jedne od najvećih u Austriji. Ime Stiegl, koje zapravo znači stepenice, za lokalno stanovništvo znači dobro pivo masovne proizvodnje i razne craft varijante koje možete isprobati. U privatnom je vlasništvu obitelji Kiener te postoji nešto više od 500 godina. Koriste samo lokalne namirnice, a kako se sve radi, možete vidjeti u interaktivnom muzeju koji se prostire na više stotina kvadrata. Kad smo već kod obitelji – čitav svijet zna za obitelj Von Trapp, koja je osvojila svijet filmom “Moje pjesme, moji snovi”. To je zapravo istinita priča – mlada Maria useljava se kod Von Trappovih i postaje guvernanta, a onda se i udaje za oca sedmero djece. Tridesetih godina 20. stoljeća osnivaju obiteljski zbor, koji nakon njihove selidbe u SAD 1938. godine postiže međunarodni uspjeh. Film je snimljen 1965. godine, a Julie Andrews i Christopher Plummer postavili su Salzburg na filmsku kartu svijeta. Činjenica da film ne prati doslovno stvarnost, nije utjecala na njegovu popularnost. Kao dobitnik pet Oscara, “Moje pjesme, moji snovi” jedna je od najuspješnijih produkcija u povijesti kinematografije. Diljem Salzburga možete otkriti lokacije na kojima je snimljen film.
Grad ima niz muzeja, od koji se ističu onaj Moderne umjetnosti, smješten nedaleko od tvrđave, koji nudi niz suvremenih djela i interaktivnih eksponata te Muzej prirode koji otkriva povijest prirode. Tu možete vidjeti divovske dinosaure iz pretpovijesnih vremena, ali i upoznati svemirska putovanja, raznolikost podvodnog svijeta i fascinantan svijet unutrašnjosti ljudskog tijela.