Kad se nađu dva Marka, Marko Gregurić i Marko Pleslić, koji dolaze iz dva sasvim različita svijeta, rezultat je genijalna platforma koja je kao stvorena za ovo vrijeme u kojem mnogi i dalje rade od doma. Zapravo, pandemija koronavirusa i promijenjeni način rada bili su i inspiracija za platformu KućaPosao.
Gregurić je po struci specijalist projektnog menadžmenta i vlasnik STAV Studija koji se bavi multimedijom. U svojoj je samostalnoj karijeri surađivao s mnogim domaćim i inozemnim brendovima, a primarna djelatnost STAV studija je video produkcija i rješavanje kreativnih problema u domeni online svijeta.
S druge strane, Pleslić je učitelj razredne nastavne, odnosno magistar primarnog obrazovanja i trenutačno radi u jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi. Osim što radi u školi, student je na doktorskom studiju sociologije te se bavi znanstvenim radom u toj domeni.
Dečki dolaze iz dva različita svijeta koji se u nekim točkama savršeno preklapaju pa su na jednom druženju došli do zaključka da oboje imaju enormnu želju pokrenuti nešto novo i korisno. Tako je nastala platforma KućaPosao.
Što se sve može pronaći na platformi?
Primarna je ideja proizašla iz uviđene potrebe za portalom koji bi integrirao informacije o korištenju različitih online i offline alata koje koristimo u radu od kuće. I dalje ovakvi sadržaji predstavljaju veći dio ukupnog sadržaja. Primjerice, kreirali smo “šalabahtere”, koje možete preuzeti na svoje mobilne uređaje i imati kratice za korištenje računala na dlanu.
Također, neki od sadržaja koji se mogu pronaći na stranici su kako izraditi potpis za mail, kako promijeniti pozadinu na Zoomu i slično. Uglavnom, pratimo potrebe naših čitatelja i pokušavamo člancima odgovoriti na njihove upite.
Kako je riječ o portalu koji je koncentriran na posao, za portal smo kreirali i članke koji mogu pomoći prilikom izrade kvalitetnog životopisa, ali i smo se pobrinuli da približimo i teme poput uloge društvenih mreža i njihova važnost posao.
Već neko vrijeme surađujemo sa Sarom Peranić, s portala Sluša-Lice, a koja svaku srijedu donosi teme iz domene mentalnog zdravlja, ali i osobnog napretka i razvoja. Uz Saru, s nama su se krenule družiti i Anđela Jelić s profila lifestyle_psychology_ te Dora Ivić, s profila nutrimanijak. One pišu o prehrani i utjecaju prehrane na produktivnost u radu od kuće, svaka sa svog stručnog aspekta. Njihove članke ćete možete pratiti petkom.
U cilju nam je surađivati isključivo sa stručnjacima koji će educirati i donositi konkretne informacije iz svoje domene poslovanja, kako bismo našim čitateljima donositi kvalitetan sadržaj.
Odakle ideja za pokretanje platforme Kuća-posao?
Gregurić je još 2020. u planu imao projekt koji se trebao baviti problematikom školstva u doba pandemije, ali je zbog raznih vanjskih faktora bio neizvediv u planiranom roku. Na jednom casual druženju smo pričali o različitim problemima s kojima se ljudi, posebice zrele životne dobi, susreću u nagloj tranziciji na rad od kuće. Doduše, tada smo govorili o nastavi na daljinu.
Nekako se brainstormanjem ta ideja preoblikovala u nešto novo i postala sada aktualna platforma KućaPosao.
Koji su najveći izazovi s kojima ste se susreli tijekom pokretanje novog projekta?
Možemo reći kako smo, u biti, još uvijek u nekoj vrsti pokretanja i kako se cijela stvar tek rola. Trenutni su nam izazovi praćenje interesa, odnosno potreba naših čitatelja, jer je cilj educirati ljude upravo o onom što njima treba.
Iz tog smo razloga oformili i zatvorenu Facebook grupu, u koju se možete pridružiti na naslovnici portala kucaposao.com, a cilj je grupe razmjena ideja i savjeta među čitateljima. Tako možemo eksplicitno vidjeti određene potrebe i pitanja te putem sadržaja odgovarati na potrebe naših čitatelja.
Kakve su reakcije i kome je projekt namijenjen?
Za sad su reakcije iznimno pozitivne i projekt je, koliko primjećujemo, jako dobro prihvaćen. Sam koncept je, praktički, jedinstven, ali i usitinu koristan, tako da nam je drago da je dobro prihvaćen upravo od strane onih kojima je namijenjen.
U samoj se ideji target skupina referirala na ljude s manje razvijenim digitalnim kompetencijama, kako bi im se olakšalo korištenje različitih digitalnih alata u rješavanju svakodnevnih zadataka u radu od kuće.
Također, aspekt koji bismo istaknuli, a i još jedna komponenta na koju je važno obratiti pozornost je jezik. Naime, sadržaj je portala u potpunosti prezentiran na hrvatskom jeziku, s obzirom na to da smo u ideju uključili pretpostavku kako engleskim jezikom ne barataju svi jednako dobro, a posebice ljudi koji nisu imali priliku isti učiti tijekom svog formalnog obrazovanja, što se nerijetko odnosi upravo na skupinu koja nije imala prilike rasti i razvijati se zajedno s tehnologijom.
Osim potonjim društvenim skupinama, portal je namijenjen svima koji žele znati više. Iznimno nam je drago što smo organski privukli i dosta mlađe populacije, na što u osnovi nismo računali, ali to je samo dokaz kako je ovakva vrsta sadržaja, u biti, potrebna.
Kako ste formirali tim, tko sve sudjeluje u projektu i koji je njegov cilj?
Pa za sad naš tim broji dvije osobe koje uglavnom rješavaju sve - od pisanja, vođenja društvenih mreža, komunikacije s potencijalnim suradnicima, pa do onih “birokratskih” poslova. Naravno, govorimo o nama - Pleslić, Marko i Gregurić, Marko.
Sadržajem i konceptom polako privlačimo i suradnje koje se uglavnom realiziraju. Tako, kao što smo već spomenuli i ranije, srijedom imamo rubriku posvećenu mentalnom zdravlju i osobnom razvoju koju piše Sara Peranić, a petkom se prehranom i ishranom odnedavno bave Anđela Jelić i Dora Ivić. Trenutno su u dogovoru i razvoju još nekoliko suradnji koje će čitateljima omogućiti potpuno besplatne edukacije i korisne materijale, ali o tome više kad sve bude finalizirano.
Cilj je projekta omogućiti objedinjeni izvor različitih informacija o radu od kuće, bilo o online i offline alatima ili o savjetima koji vam/nam mogu pomoći u snalaženju prilikom rada od kuće.
Kakvi su planovi za dalje s platformom, možete li otkriti spremate li još nešto?
Trenutno još uvijek traje naš serijal #NovePrilike u kojem predstavljamo ljude i različitih branši i na koji su se način oni prilagodili na rad od kuće. Planirano je deset epizoda ovog serijala, ali uviđamo kako se čitateljima, odnosno, gledateljima ovaj format uistinu svidio. S obzirom na to, možda budemo imali i koju epizodu ekstra, prije kraja prve sezone serijala.
Što se konkretnih planova za dalje tiče, svemu pristupamo strateški i oprezno. Želimo se prvenstveno koncentrirati na kvalitetu, a ne kvantitetu, premda smo u ova dva i pol mjeseca od kad postojimo već puno toga ostvarili. Svakako su u planu daljnje suradnje, bilo u kontekstu serijala #NovePrilike ili pak u kojim drugim konceptima, ali naglasak je i dalje na edukaciji čitatelja.