Lucija Lekšić stoji iza brenda unikatnog keramičkog posuđa Lucika: 'Glina i keramika super su učiteljice'

Lucika je nastala igrom slučaja, zahvaljujući njezinim prijateljima i poznanicima koji su počeli naručivati posuđe, ali naravno da prije svega dolazi njezina ljubav prema samom materijalu i oblikovanju.
Vidi originalni članak

Unikatno, poetično i razigrano. Ovako bismo mogli opisati liniju uporabnih predmeta u vidu tanjura, zdjelica i vaza za cvijeće mlade umjetnice Lucije Lekšić. Šalice, zdjelice, žličice, tanjuri, tanjurići i vaze samo je dio asortimana koje ova svestrana Riječanka nudi na svom Instagram profilu, čiji su artikli već oduševili mnoge.

Brend ‘Lucika’ već je nekoliko godina njezino utočište kreativnog stvaranja, a sada nam mlada dizajnerica otkriva kako je sve počelo.

– Ljubav prema glini gajim još od djetinjstva, a osvijestila sam je u srednjoj školi gdje sam se posvetila dodatnim satima provedenim u ateljeu kod Borisa Hercega koji me podučavao lončarstvu. Kasnije je to uslijedilo upisom na Masterclass Keramičkog oblikovanja i dizajna u Ortweinschule u Grazu, nakon kojeg je uslijedio period gradnje kuće od gline i život u njoj pa sve do danas, gdje glinu preoblikujem u predmete pod nazivom  Lucika – otkrila nam je.

Lucika je nastala igrom slučaja, zahvaljujući njezinim prijateljima i poznanicima koji su počeli naručivati posuđe, ali naravno da prije svega dolazi njezina ljubav prema samom materijalu i oblikovanju. Iako se keramikom bavi hobistički, počela je rasti cijela priča pa ju je odlučila nastaviti graditi.

– Impuls za kreaciju može krenuti iz različitih smjerova, no najčešće kada dobijem neku ideju ne pokušavam skicirati nego počinjem graditi u glini dok ne zadovoljim vlastitu viziju. Nekada kada nemam ideju, a imam volje za radom, krenem bez ikakvog plana pa pustim da me nekako intuitivno odvede predmet, naravno nekada sam sebe iznenadiš  – ispričala nam je.

Kada završi s oblikovanjem predmeta, stavi ih da se suše i to zna potrajati i do tjedan dana. Nakon toga idu na prvo pečenje i kasnije aplicira boje i glazuru, a trenutno je u monokromatskoj fazi. 

– Glina i keramika su super učiteljice jer te uče strpljivosti i prisutnosti. Rezultat nikad ne znaš zapravo kako će ispasti točno pa je super kada te sam rad pozitivno iznenadi. Ako se radi o narudžbi pokušavam zadovoljiti date inpute koje sam dobila i raditi sukladno s time, no opet promišljajući da to napravim na način koji je meni estetski privlačan – dodala je.

 Kada je riječ o estetici, postoji nekoliko stvari koje Lucija gleda i koje je inspiriraju kada je u pitanju dizajn i oblik njezinih kreacija.

– Ono što me uvijek iznova inspirira je priroda. Oblici, teksture i boje koje se mogu pronaći u prirodnom okruženju često se reflektiraju u izrađenim predmetima, češće suptilno i reducirano, a nekada vidljivije. Osim prirode,inspiraciju crpim iz crteža, iz promatranja i uočavanja raznih oblika u okolišu te u arhitekturi. Općenito volim promatrati okoliš oko sebe i sukladno s time nastane neka forma. Velika inspiracija mi je i rad Lidie Boševski, kod koje se trenutno educiram o prirodnim glazurama te radovi Salvatora Fiumea, Isamua Noguchija i Gordona Baldwina. –

Svaki predmet je oblikovan rukom, bez pomoći lončarskog kola i kalupa koje je koristila u nekim prijašnjim procesima izrade. Oblikovanje rukom daje neku vidljiviju autentičnost predmetu, no prilikom izrade važna je i održivost samog predmeta.

– Održivost je važna u keramici pošto je ona prirodni resurs i to na neki način trebamo poštovati tako što ćemo od prirode uzimati samo onoliko koliko nam je potrebno u tom trenutku. To smanjuje potrebu za iskorištavanjem novih sirovina i smanjuje količinu otpada. Pokušavam se zadržavati na kvalitetnijim materijalima i ako moram, kupovati što manje nepotrebnog materijala te iskoristiti svaki ostatak gline koliko je moguće. Glazure koje  koristim su potpuno netoksične i sigurne za okoliš. Mislim da je promišljanje u procesu izrade također bitan faktor u štednji energije, no ne treba biti prestrog prema sebi te si dopustiti opet zadržati igru i slobodu u izražaju  – objasnila je Lucija.

Osim ekološke održivosti, proizvođači keramike sve više nastoje poboljšati samu kvalitetu izrade te ne ostavljati veliki otisak na planet. Podrškom lokalnih umjetnika i obrtnika podržavamo manju i kvalitetniju proizvodnju koja je nastala u dobrim uvjetima od nekih masovnih tvornica gdje uvjeti rada upitni.

Kada je riječ o predmetima koji njezini kupci najviše potražuju, smatra da su to vaze:

– Ono što ljude privlači je pomaknutost u formi i to što se igram s odnosom dvodimenzionalnog i trodimenzionalnog. Omiljeni i popularni dizajni isto ovise o cijeni i pristupačnosti, iako se stvarno trudim da predmeti budu pristupačni većini – kaže.

Za budućnost nema određenih planova, ali cilj joj je poboljšati tehničku izvedbu svojih predmeta:

– Vizija mi je da proizvodim manje i kvalitetnije serije i originale te davanje više prostora za samu edukaciju o materijalima i  istraživanju raznih mogućnosti uporabe. Zapravo cilj mi je poboljšati samu tehničku izvedbu i viziju, a pod tim mislim stvarno dati prostora, vremena i slobode igrati se sa materijalima i oblicima s kojima ću biti u potpunosti zadovoljna. Mislim da sam na dobrom putu, samo si treba dati vremena i prostora da te stvari narastu i integriraju – zaključila je.

Super par u odličnim zimskim stajlinzima: Sjajno spajaju eleganciju i ležernost!
Simpatična i odlična: 'Ako se nešto nameće kao trend, neću to nositi samo jer je trend, a ne sviđa mi se'
Ovakve bezvremenske kombinacije nikad ne dosade: Ekonomistica očitala modnu lekciju iz klasičnog stila
 

Pogledajte na Diva.hr
Vezani članci
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".