Vjenčanja s tzv. lažnim matičarem u Hrvatskoj su u posljednje vrijeme pravi hit. I ne, nije riječ ni o čemu lažnom već se taj naziv uvriježio u praksi, a radi se zapravo o voditeljima svadbene ceremonije, koji vjenčanja izvode prije ili nakon vjenčanja u općini. Kod mladenaca su izrazito omiljeni jer traju duže od općinskih vjenčanja, osobnija su, a i cijena je otprilike upola manja nego kada matičar izlazi na teren. Do 2012. inače, taj trošak nije bio velik, no od tada su tarife matičara usklađene s novom osnovicom plaće te se iznos popeo na oko 1000 eura. U Hrvatskoj radi nekoliko simboličnih matičara, a mi smo porazgovarali s Katarinom Drvodelić, vlasnicom agencije Kat po Kat koja se u posljednje tri godine specijalizirala za ovaj posao, o čemu dovoljno govore i njezini unaprijed popunjeni termini, neki čak i za 2025. godinu!
Što točno radi slimbolični, odnosno lažni matičar? Kako si se ti počela baviti tim poslom?
- Simbolični matičar, voditelj svadbene ceremonije, lažni matičar – kako hoćete, zapravo priprema i provodi ceremoniju vjenčanja. Moj glavni posao je održati romantičan govor uz protokol nakon što mladenci već odrade službeno vjenčanje. To najčešće izgleda tako da mladenci dan prije odrade pravo vjenčanje kod matičara u uredu ili u crkvi, a dan nakon imaju ceremoniju na nekoj drugoj lokaciji uz mene. Nerijetko su to predivna imanja, lokacije u šumi, uz more ili jezera. Tada nastupam ja koja na temelju njihove priče radim emotivni govor, ponekad i humorističan ako to mladenci žele te ga održim uz sve osnovne dijelove protokola poput razmjene prstenja. Počelo je zapravo slučajno, a sve mogu zahvaliti glumici i prijateljici Ani Katulić, vlasnici umjetničkog obrta Plartforma, koja je s time krenula. Ubrzo je postala jako popularna i sve više termina joj se popunjavalo pa je pitala mene bi li joj htjela uskočiti. Nije puno prošlo, a već sam i ja bila bukirana za brojne vikende.
Je li u Hrvatskoj velika potražnja za simboličnim matičarem? Koji su glavni motivi da mladenci ne pozivaju matičara već se odlučuju za ovu opciju?
- Potražnje zaista ima, pogotovo u određenim terminima kada su popularniji datumi za vjenčanja poput lipnja ili rujna. U rujnu sam tako sada bukirana baš svaki vikend, uključujući petak, subotu i nedjelju, ponekad čak i dane u tjednu. Idućih mjeseci imam još nešto slobodnih termina, ali se jako brzo popunjavaju. Glavni motivi su, rekla bih po iskustvu, trajanje ceremonije, personalizacija ceremonije i cijena. Izlazak pravog matičara na teren košta od 800 do 1000 eura, barem kako mi govore, a cijena je veća ako je lokacija udaljena. Moja je cijena osjetno manja. U tom slučaju, kada matičar dođe na lokaciju, on odrađuje građansko vjenčanje s ustaljenim govorom koji u pravilu rijetko traje duže od tri do pet minuta. Također, nema niti spominjanja priče mladenaca ili neke romantike. Stoga mladenci, ako žele da im ceremonija traje duže i da bude po njihovim željama, uzimaju mene. U mom govoru, koji traje oko 10, 15 minuta, proteže se njihova priča, njihov put do zajedništva. Govorim i o važnosti braka, ljubavi, podrške, a najbolje je to što im nudim da bude kako god oni to zamisle. Ako žele da bude puno humora, govor je takav, ako žele da zeznem kuma ili spomenem neke ljude primjerice, ima i toga. Kroz ceremoniju koju ja vodim mogu razmjenjivati zavjete, držati govore, uključiti kumove ili članove obitelji te imati glazbenu pratnju – što god požele, a kod pravog matičara to ne možete. Ja sam tu da im ostvarim želje i doslovno napravim vjenčanje iz snova.
Vjenčanje je u potpunosti personalizirano, no postoji li ipak nešto što mladenci najviše traže?
- Mladenci iskreno najčešće ne traže baš ništa. Obično imaju neku ideju da žele da bude više romantike ili više humora, posebno ako znaju kako izgleda građansko vjenčanje, a jedino im je bitno da njihovo onda ne traje samo tri minute. Uglavnom sve prepuštaju meni – i govor i temu i protokol. Nakon što se upoznamo oni mi govore svoju priču, ja je uvrštavam u govor pa ga šaljem na provjeru mladencima. U najvećem broju slučajeva nema nikakvih potreba za izmjenama. Kroz posao sudjelujem i u organizaciji cijelog protokola ceremonije ako ima dodatnih aktivnosti poput govora i slično, pa sam tu da ih na temelju dosadašnjeg iskustva savjetujem hoće li, primjerice, sjediti, stajati, kako će hodati do oltara i slično. Neki mladenci, ako imaju zavjete, iste šalju meni na provjeru prije ceremonije kako bi im pomogla ili im ispravila tekst.
Kako se cca kreću cijene i koliko unaprijed treba rezervirati termin?
- Cijena je za sve mladence individualna jer ovisi o lokaciji, o tome na kojem je jeziku ceremonija te žele li i potpisivanje na potvrdu ili ne. Tako da konkretne cijene ne mogu reći, ali svakako mogu potvrditi da manje košta od izlaska pravog matičara na teren, barem upola. Termin preporučujem da se rezervira čim mladenci dogovore datum. Već sada imam bukirano mnogo vjenčanja za iduću godinu, od proljeća do jeseni, a čak i par za 2025. godinu. Stoga preporučujem svim mladencima, ako žele uslugu voditelja ceremonije, neka se jave čim prije.
Imaš li neko vjenčanje koje ti je posebno ostalo u sjećanju, možeš li podijeliti s nama neku zanimljivost?
- Svako vjenčanje je posebno na svoj način i svaka priča je divna, kakva god ona bila. Imala sam mladence koji su bili zajedno već 20 godina, neke koji su skupa bili tek par mjeseci. Divno mi je što mi svaka ta priča samo pokazuje koliko je ljubav nepredvidljiva i da stvarno vrijedi ona – ljubav ne poznaje pravila ni granice. Imala sam jedno negativno iskustvo kada su mladenci, da, oboje, bili pijani i nadrogirani pa se počeli svađati usred ceremonije.
Ali puno je više lijepih trenutaka. U sjećanju su mi posebno ostala dva vjenčanja, jedno koje sam radila u Osijeku, a koje je bilo „internacionalno“ vjenčanje djelomično na hrvatskom, djelomično na njemačkom jeziku. Bilo je jako romantično, izrazito emotivno i sama sam morala suzdržavati suze radosnice. No, najdraže vjenčanje bilo je relativno nedavno. Riječ je bila o manjoj ceremoniji, samo obitelj je bila uključena, ali ti mladenci.. ne znam niti kako bih opisala da su oni nakon brojnih priča koje sam čula, bili ti koji su me svojom pozitivnom energijom uvjerili da srodne duše zbilja postoje. Osjećala sam se baš kao dio njihovog najvažnijeg dana, jako sam se potrudila da im sve bude po željama, na kraju smo svi troje zajedno plakali od sreće i divnih emocija koje su se tamo dogodile. To ću vjenčanje sigurno pamtiti zauvijek jer je sve prštalo od ljubavi.
Inače, nerijetko radim vjenčanja na engleskom jeziku, a polako dobivam i sve više upita za LGBTQI parove što mi je jako drago jer znam da oni imaju još manje opcija nego straight parovi. Parovi znaju biti iz različitih zemalja, različitih religija i to je isto nešto što me ispunjava jer vidim kako je ljubav tu i da nije bitno odakle stiže i kakva joj je pozadina.
Posebno me vesele reakcije nakon vjenčanja. Uvijek ostanem par minuta nakon ceremonije jer do mene dolaze gosti, a na kraju i mladenci, kako bi mi rekli koliko je lijep bio govor i kako je bilo divno. Često gosti plaču, posebno bliža obitelj i prijatelji, a onda ja znam reći da što je više ljudi plakalo od sreće, bolji sam posao odradila.