Legendarna urednica zabavnog programa HRT-a opet će se naći u voditeljskoj ulozi sutra u petak, 2. siječnja, na Danu crvenih haljina u zagrebačkom HNK. Ona i Joško Lokas vodit će modnu reviju naših dizajnera koji su osmislili kreacije povodom akcije Dan crvenih haljina kojom se želi podići svijest o specifičnostima moždanog udara u žena.
- Meni je bila velika čast kad su me pozvali da sudjelujem u tom zaista zdravstvenom hvalevrijednom projektu. Do toga je došlo zato što sam prošle godine nažalost i ja bila jedna od tih pacijentica, naime, ja sam za nekoliko trenutaka faktički izbjegla moždani udar - ispričala nam je Ksenija.
I ona će ponosno nositi crvenu haljinu u petak, a organizatori Hrvatsko neurološko društvo i Hrvatsko društvo za spolne razlike u neurološkim bolestima pozivaju sve nas da također sutra odjenemo nešto crveno i time podržimo akciju.
- No, imala sam sreću, imala sam svog anđela koji mi je dojavio da ja, koja sam vjerovala da sam u punoj snazi i u dobroj kondiciji, ipak nisam dobro. Naime, to se desilo u trenutku kad sam vozila auto i najednom sam umjesto jedne vidjela dvije linije na cesti. Kad sam došla doma, spiker mi je na televiziji imao dvije glave. Tako da sam mislila da imam problema s očima. Otišla sam kod oftalmologa, a on me uputio kod neurologa. U KBC-u Sestre milosrdnice primili su me odmah na hitni prijem i rekli mi da sam za hospitalizaciju. I ja sam kao tipična žena rekla njima da ja ne mogu biti hospitalizirana, ja se nisam pripremila za bolnicu jer nemam kozmetiku ni pidžamu... osim toga možda kod kuće nešto nije do kraja složeno. Pa sam ja odbila hospitalizaciju i vratila se dan kasnije. Operacija je bila za dva dana - prisjeća se Ksenija.
Kasnije joj je glavna neurologinja, profesorica Marina Roje Bedeković, pričala kako bi to napravila samo žena, nikada muškarac - odbiti hospitalizaciju jer se treba nešto doma srediti.
- Jer žena mora uvijek još nešto napraviti za nekoga. I zato je i taj sam moždani udar tipičan za žensku populaciju. Dakle, uglavnom su žrtve toga žene - napominje.
Ustanovili su da joj je desna karotida u potpunosti začepljena, odnosno da ta arterija koja dovodi krv u mozak to ne čini. Njezin je život bio u pitanju, dok mnoge pacijentice nakon toga završavaju s velikim invaliditetom.
- Kad sam bila na intenzivnoj njezi u bolnici, neposredno nakon operacije, bila sam preplašena i tužna. Onda je došla profesorica Roje, ona je predstavnica neurologije, te mi ispričala o ovom projektu. Bila je to kao mala psihoterapija, ujedno početak mog angažmana. Sad kad je došlo vrijeme, a od toga je prošlo oko 6, 7 mjeseci, vrijeme je za pripreme - iskrena je Ksenija.
Priredbu vodi Joško Lokas, oni su poželjeli da Ksenija budem suvoditeljica, na što je priznala da ima pomalo grč u želucu jer dugo nije vodila nešto, no ponosna je i sretna.
- Tu će biti sve te djevojke, žene, koje su ili pretrpjele moždani udar ili su imale nekakvu intervenciju na mozgu i tako dalje. Sve će biti obučene u crvene haljine, cipele. Glavna svrha je upozoriti, a postala sam kao neki ambasador te akcije, da je to zaista jedan od tihih ubojica i tu nema simptoma. Ne osjećate ni slabost, ne pojavljuje se nikakav alarm. Ja sam iz čistog zdravlja ušla u nešto što je moglo biti fatalno - ispričala je.
Treba voditi računa o svom životu, to je najprije poruka ženama.
- One brinu o svima, a najmanje o sebi. Muškarci kad imaju malo višu temperaturu odmah legnu u krevet i onda žena oko njega skače. Ona može maksimalno izdržati. Treba se što više kretati, živjeti zdravi život, jer mi svi to zdravlje kujemo u zvijezde, na svim čestitkama prvo je zdravlje. A zapravo malo vodimo računa o tome - napominje.
Smatra da je važna prehrana, cijeni savjete nutricionista. Ksenija je inače obožavateljica brze hrane, mogla bi živjeti na sendvičima, otkriva. No, ističe važnost zdrave hrane, ali i kretanja. Šetnju smatra odličnom - to je jednostavna aktivnost, svatko nađe svoj ritam.