Ona je definitivno jedna od onih žena koje želite bolje upoznati! Kristina Čilić diplomirana je psihologinja i politologinja, majka dvojice sinova i supruga našeg uspješnog tenisača Marina Čilića, s kojim je pokrenula zakladu s ciljem stipendiranja mladih sportaša i glazbenika.
Nakon čak 77 dodijeljenih stipendija, šest obnovljenih školskih laboratorija, četiri sagrađena sportska igrališta – upravo su u potrazi za novih dvadeset stipendista koji će biti sada već peta generacija stipendista kojima je Zaklada Marina Čilića bila vjetar u leđa kada su ga najviše trebali! U pretrpanom rasporedu u kojem balansira između svakodnevnih odlazaka u park, priprema kašica i mijenjanja pelena, vođenja vlastite konzalting tvrtke i maksimalne podrške svom suprugu, kojeg često prati i na brojnim turnirima, ova samozatajna Dubrovkinja svakodnevno radi i na tome da zaklada ostvari cilj zbog kojeg je osnovana – pruži šansu onima koji to zaslužuju.
– Mislim da se ponekad u javnosti previše forsira to “budi najbolji” te se priznaje samo uspjeh koji se mjeri bogatstvom, televizijom, brojem pratitelja, posjedovanjem materijalnih dobara, što djeci zasigurno stvara pritisak. Ja se nikako ne bih složila da je to uspjeh. Uspjeh je sreća, zadovoljstvo, neki unutarnji mir koji se postiže kad radiš ono što voliš. Mi u zakladi vjerujemo u potencijal svakog djeteta, odnosno da bi svako dijete trebalo iskoristiti svoj puni potencijal. Nekome je potpuni potencijal da postane sportski šampion, drugome svjetski poznat glazbenik, trećemu nešto potpuno drugo – kuhar, profesor, kipar... Zakladu smo pokrenuli jer nije dovoljno da neko dijete želi nešto postići, odnosno puno je toga u okolnostima, u prilici koju imaju, u okruženju. Neka su djeca, nažalost, rođena na takvom mjestu, čisto geografski, ili su nižeg socioekonomskog statusa i ne mogu si priuštiti da se bave onim što vole. I mi smo tu vidjeli priliku da pomognemo. Odnosno, Marin je bio isto to dijete prije puno godina. U njemu je uvijek tinjala želja da pomogne, da vrati zajednici koja je uložila u njega i tako je došla ideja o zakladi – rekla je Kristina Čilić.
A o prijašnjim generacijama stipendista najbolje govore njihovi rezultati. Zaklada je tako prepoznala Zrinku Ljutić, sada nositeljicu hrvatske zastave na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu. I nije ona jedina. Hana Arapović postala je europska juniorska prvakinja u stolnom tenisu u paru, a Luka Ban osvojio je brončanu medalju na Mediteranskim igrama u badmintonu također igrajući u paru. Mladoj sopranistici Tiji Pikiji stipendija je pomogla da se upiše na prestižno bečko sveučilište Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, dok je Filipu Miškoviću pomogla da otputuje na prestižno glazbeno natjecanje Američke gitarističke fondacije (GFA) u Miamiju, gdje je Hrvatsku sjajno predstavio okrunivši nastup srebrnom medaljom.
– Marin je dugo tražio inspiraciju. Znao je da želi raditi s djecom i da mu je primarni fokus Hrvatska. Trebao je pronaći nišu. I onda je pročitao knjigu “Outliers” Malcolma Gladwella, u kojoj je opisano kako su roditelji Billa Gatesa davno računalima opremili učionicu u njegovoj školi. To je bilo vrijeme kada su računala bila rijetkost. Kada je otišao na fakultet, gdje su se njegovi vršnjaci prvi put susreli s računalom, on je već imao sate i sate vježbe iza sebe. Često je znao reći da nije on genije koji je uspio jer je najbolji, nego mu je okolina dala šansu koju je iskoristio. Ponesen time, Marin je shvatio da bi volio da zaklada radi upravo to – da šansu djetetu da postigne ono što može – otkrila je Kristina o Zakladi Marina Čilića, koja već godinama uspješno stipendira mlade glazbenike i sportaše.
Upravo traje proces prijave za petu generaciju stipendista, a presudit će ostvareni rezultati, socioekonomski status, ocjene u školi i motivacijsko pismo.
– Pristižu doista svakakva pisma koja vas prodrmaju jer, s jedne strane, sva djeca koja se prijave zaslužuju tu stipendiju. Ekstremno je teško odabrati najbolje od najboljih. Svima bismo željeli pomoći, ali to nije moguće. Čitajući ta pisma, vidite da neki doista žive na rubu egzistencije, a s druge strane kod njih nema gorčine, imaju samo ljubav prema onome što rade, idu dalje i ne odustaju. Puno njih na kraju motivacijskog pisma piše nešto poput: “Siguran sam da će stipendija ići u prave ruke, koga god odaberete, i hvala vam na prilici.” Divno je to pročitati jer to nisu samo šampioni u svom sportu ili glazbi, to su doista mali ljudi koji će jednog dana postati veliki. Baš zato cijeli je proces ekstremno emotivno zahtjevan, rasplaču vas te priče. Njihova ljubav prema sportu ili instrumentu daje im snagu da izdrže sve životne situacije u kojima su se našli – od odrastanja bez roditelja, trpljenja vršnjačkog nasilja do preseljenja u drugi grad i slično – kaže Kristina.
Samozatajna kakva je, Kristina rijetko istupa u javnosti. Iako vrlo uspješna u svom poslu, trenutačno je okupirana aktivnostima Vite i Balda, zbog kojih, u moru poslovnih i životnih uspjeha, jedino mašta o spavanju duljem od tri sata u komadu.
– Inače sam opušten tip roditelja i nemam problema s time da dijete nešto išara, prolije, skače po blatu... Marinova karijera takva je kakva je, on ne može raditi polovično, a moj je luksuz da mogu raditi kada i kako želim. Bila sam formalno zaposlena u Hrvatskoj pa sam nakon preseljenja u Monaco tamo otvorila HR consulting tvrtku, koja posluje već četiri godine. Zapravo, radim na mobitelu, po noći na laptopu i prihvaćam samo onoliko posla koliko mogu odraditi. Svjesna sam da je Marinova karijera kratka u odnosu na cijeli život i doći će vrijeme da se ponovno posvetim poslu i karijeri u punom smislu. Prioritet mi je biti s djecom dok su mala tako da imaju barem jednog roditelja koji je prisutan sto posto – nadodaje dok planira novi Gem Set Hrvatska.
– To je doista prekrasan projekt. Mislim da ne postoji takvo nešto u svijetu, da se bez razmišljanja okupe na jedan dan najbolji hrvatski sportaši koji su istodobno i najbolji sportaši na svijetu. Unatoč njihovim zgusnutim rasporedima, uspijevamo ih okupiti i napraviti nešto lijepo za mlade naše zemlje. Jako smo ponosni na to! Vjerujem da se bez razmišljanja odazovu Marinovu pozivu jer su svjesni da su svi su oni prošli slične priče. Često to zaboravimo dok im se danas divimo – otkriva. Jedan od onih kojem se divimo definitivno je i Novak Đoković, također ponosni osnivač zaklade kojom upravlja njegova supruga Jelena.
– Surađivali smo s Novakovom zakladom. Oni se bave ranom intervencijom, odnosno predškolskim razvojem, i zaista rade puno za Srbiju, imaju brojne donatorske večere po cijelom svijetu i predivno je gledati da netko koristi poznanstvo i novac za nešto tako dobro – dodaje Kristina.
I dok je velik dio života posvetila ostvarenju tuđih snova, Kristina Čilić svakako je najsretnija u društvu svojih mušketira. Jer Vito i Baldo možda neće krenuti tatinim stopama u smislu da se odluče profesionalno baviti tenisom, ali vrlo je vjerojatno da će, čim odrastu, poželjeti biti dio ove zaklade, male obiteljske tvornice za ostvarivanje dječjih snova. Uostalom, ima li išta ljepše od toga?