Međunarodni dan žena obilježava se diljem svijeta 8. ožujka. Ova inspirativna prigoda nije samo trenutak kada se svijet može posvetiti ambicijama kao što je poticanje ravnopravnosti spolova, već je i prilika za odavanje priznanja i počasti junakinjama kroz povijest, koje su se odvažile na hrabre korake kako bi premostile barijere, ostavile jedinstven trag i otvorile put budućim generacijama.
Potaknut svojom misijom da olakša svima da istraže svijet, Booking.com obilježava Međunarodni dan žena objavom popisa žena koje su prkosile očekivanjima razbijajući stereotipe te odredišta u kojima su obilježile povijest ili u kojima su njihove priče započele. Istraživanje Booking.com-a otkriva da 16% žena diljem svijeta želi otići na solo putovanje u 2020. pa je sada izvrsna prilika da pronađete inspiraciju za putovanje na kojem ćete krenuti stopama ovih slavnih žena te pritom slijediti vlastitu neovisnost, samopouzdanje i naslijeđe.
Michelle Obama
Michelle je odrasla u Chicagu, Illinois te je nakon diplome sa sveučilišta Princeton i Harvard Law School započela svoju karijeru pravnice. 2009. godine preselila se u Washington, D.C., kada je njezin suprug preuzeo dužnost u Bijeloj kući. Michelle se zalagala za zdraviju državu, prilike za obrazovanje pa čak i za klasični američki dizajn i modu. Zašto ne biste krenuli njezinim stopama na putovanju te posjetili ove slavne gradove u SAD-u? Svakako ne biste bili jedini jer istraživanje Booking.com-a otkriva da u 2020. godini 24% globalnih putnica planira otputovati u Sjevernu Ameriku 1 , možda upravo zbog toga kako bi i same mogle krenuti stopama Michelle Obame.
Frida Kahlo
Meksička umjetnica i feministička ikona Frida Kahlo najpoznatija je po svojim čuvenim portretima u stilu narodne umjetnosti koji kombinira realizam i nadrealne elemente. Frida je bila dio postrevolucionarnog pokreta Mexicayotl, koji je djelovao početkom 20. stoljeća s ciljem definiranja meksičkog identiteta, a njezina djela i danas služe kao inspiracija za popularnu kulturu namećući pitanja o identitetu, postkolonijalizmu, rodu, klasi i rasi u meksičkom društvu.
Kahlo je većinu svog života provela u svom obiteljskom domu u gradu Coyoacán, Mexico City, koji je danas poznat kao plava kuća i dostupan je javnosti kao Muzej Fride Kahlo. Frida je također poznata po svojoj vezi s meksičkim umjetnikom Diegom Riverom, za kojeg se udala 1928. godine. 1930. godine Frida i Diego odselili su se iz Meksika te su se nastanili u San Franciscu, SAD, gdje je Frida predstavila svoju sliku para “Frida i Diego Rivera” na Šestoj godišnjoj izložbi udruženja umjetnica San Francisca. Kasnije su se oboje vratili u rodni Meksiko.
Marie Curie
Marie Curie nadaleko je poznata kao prva žena dobitnica Nobelove nagrade, a i jedina je žena do danas koja ju je osvojila čak dvaput. Marie je bila fizičarka i kemičarka koja je provodila revolucionarna istraživanja o radioaktivnosti (termina koji je sama uvela i razvila teoriju za njega), ali je otkrila i kemijske elemente polonij i radij, kao i tehniku izoliranja radioaktivnih izotopa.
Kleopatra
Kleopatra, ikona staroga vijeka, bila je posljednja aktivna vladarica Ptolemejskog kraljevstva Egipta. Bila je poznata po svojoj ljepoti i mudrosti te je slovila kao dobro obrazovan vođa i govorila je nekoliko jezika. Za vrijeme svoje vladavine Kleopatra je sklopila niz iznimno važnih vojnih i romantičnih saveza, koji su ovjekovječeni u raznim umjetničkim djelima i uprizorenjima njezina života, čime je zapečaćena njena uloga ženske ikone u povijesti.
Kleopatrino naslijeđe u najvećoj je mjeri povezano s njezinom prijestolnicom, Aleksandrijom u Egiptu. Premda drevni glamurozni grad kakvog je poznavala više ne postoji, moderna Aleksandrija i danas ima predivnu luku s pogledom na Sredozemno more. Kleopatra je poznata i po tome što se udružila s Julijem Cezarom u Rimu, a on joj je čak posvetio zlatni kip u hramu Venus Genetrix. Europa je ove godine na vrhu popisa za brojne putnice, pri čemu istraživanje Booking.com-a otkriva da 63% putnica planira otputovati u Europu 1 u 2020. godini.
Anasuya Sarabhai
Anasuya Sarabhai bila je pionirka ženskog radničkog pokreta u Indiji, čiji je rad podržavao i Mahatma Gandhi. S njime je osnovala najstariji sindikat radnika tekstilne industrije u Gujaratu. Sindikat je kasnije postavio temelje za osnivanje Udruge samozaposlenih žena u Indiji (SEWA), čijoj je osnivačici Eli Bhatt Anasuya bila mentorica. Istraživanje Booking.com-a također je otkrilo da 33% globalnih putnica u 2020. godini planira posjetiti Aziju 1 , a sve one koje to učine zahvaljujući revolucionarnom radu Anasuye imat će priliku otkriti što to znači biti moderna žena u Indiji.
Anasuya je rođena u Ahmedabadu u Indiji, najvećem gradu i nekadašnjem glavnom gradu indijske savezne države Gujarat. Anasuya je vrlo rano ostala siroče te se kasnije preselila u Englesku kako bi studirala medicinu, da bi se zatim prebacila na London School of Economics (LSE). U Londonu je Anasuyu uvelike inspirirao pokret sufražetkinja.