Može li kašmir ikada biti ekološki održiv? Prije se smatrao luksuzom, a sada se može pronaći i u high street dućanima

Kašmir, jedno od najmekših i najluksuznijih prirodnih vlakana, ima visoku cijenu proizvodnje, ne samo u financijskom smislu, već i u ekološkom.
Vidi originalni članak

Nekoć simbol luksuza rezerviran za bogate, kašmir je danas sve prisutniji zahvaljujući dostupnijim opcijama na tržištu. Džemperi izrađeni od ovog luksuznog vlakna sada se mogu pronaći po znatno nižim cijenama, no sve češće se postavlja pitanje utjecaja popularnosti ovog materijala na okoliš.

Kašmir, jedno od najmekših i najluksuznijih prirodnih vlakana, ima visoku cijenu proizvodnje, ne samo u financijskom smislu, već i u ekološkom. Potrebno je nekoliko koza kako bi se proizvelo dovoljno vlakana za samo jedan džemper. Većina svjetskog kašmira dolazi iz Mongolije, gdje su prekomjerna ispaša i klimatske promjene dovele do degradacije 70% travnjaka.

Kathleen Talbot, glavna direktorica održivosti u brendu Reformation, naglašava kako kašmir ima golem ugljični otisak. "Izrada i obrada zahtijeva mnogo resursa, a intenzivna proizvodnja dodatno pogoršava stanje zemlje i okoliša," upozorava Talbot.

Reformation je jedan od brendova koji pokušava smanjiti štetan utjecaj prelaskom na reciklirani kašmir. Već 2019. lansirali su kolekciju s 70% recikliranog kašmira, a do kraja 2024. uvode i proizvode s 95% recikliranog kašmira. Reciklirana pređa nastaje korištenjem ostataka vlakana iz proizvodnih procesa, a prema Talbot, moderna tehnologija sada omogućuje kvalitetu gotovo identičnu djevičanskom kašmiru.

Ipak, korištenje postpotrošačkog recikliranog kašmira (od odjeće koja je završila svoj životni ciklus) još uvijek je rijetko zbog tehničkih izazova poput miješanih vlakana. No, Talbot ističe važnost razvoja infrastrukture koja će omogućiti recikliranje ovih materijala u budućnosti.

Dok se raspravlja o ekološkim izazovima, važan je i društveni aspekt. Kašmir je ključni izvor prihoda za nomade u Mongoliji, pa bi prestanak proizvodnje ugrozio njihove živote. Oyuna Tserendorj, osnivačica brenda Oyuna, ističe važnost očuvanja tradicije i održivog pristupa.

"Prekomjerno uzgoj križanjem koza radi povećanja prinosa doveo je do pada kvalitete kašmira. Moramo se vratiti starim metodama, poštovati zemlju i smanjiti konzumerizam," objašnjava Tserendorj.

Njezina marka surađuje sa Sustainable Fiber Alliance kako bi osigurala etičku i ekološki prihvatljivu proizvodnju. Ova neprofitna organizacija postavlja standarde za poboljšanje dobrobiti životinja, očuvanje biološke raznolikosti i zaštitu pašnjaka.

Unatoč povećanoj dostupnosti, stručnjaci upozoravaju da kašmir ne bi smio postati masovni proizvod. Zara Morris-Trainor iz Sustainable Fiber Alliance zaključuje kako jeftini kašmir znači kompromis na štetu okoliša ili kvalitete.

Ako želimo sačuvati planet i podržati lokalne zajednice koje ovise o kašmiru, moramo usporiti potrošnju i prihvatiti ga kao luksuzni proizvod. Odabir recikliranog kašmira ili certificiranih brendova korak je prema odgovornijem pristupu, koji može očuvati ravnotežu između uživanja u ovom luksuzu i zaštite okoliša.

Kraljica Letizia genijalnim stajlingom dokazala da tvid nikad ne izlazi iz mode
Stil Meghan Markle mijenjao se tijekom godina: Izdvojili smo najbolje modne kombinacije vojvotkinje od Sussexa
Neutralna kombinacija dugo nije izgledala ovako dobro: Prepišite odlične modne ideje poduzetnice čiji stil obožavamo!

Pogledajte na Diva.hr
Vezani članci
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".