Glavna misija projekta "Uz more za more: zelena misija za održivu budućnost Hrvatske" je spašavanje Jadrana od ugroza odbačenih ribarskih mreža te je ovom inicijativom do sada prikupljena 21 tona ribarskih mreža i najlonskog otpada. Ovaj otpad se potom koristi kao sirovina za proizvodnju vlakna ECONYL® od kojeg se proizvodi tekstil, što je prikazano na ovom događaju. Ovaj proces omogućava trajnu transformaciju otpada u beskonačno regenerirajuće vlakno, postavljajući temelje održive budućnosti.
Partnerstvo između održivog modnog brenda Krie Designa i projekta Provir dogodilo se prije godinu dana, kada je ribar iz Kali na otoku Ugljanu, Božidar Blaslov, počeo istraživati kako i gdje se zbrinjavaju i recikliraju ribarske mreže koje više nisu za upotrebu. To ga je dovelo do dizajnerice Kristine Burje koja je do sada lansirala već dvije kolekcije od ECONYL®-a i progovarala u medijima o problemu odbačenih ribarskih mreža te ukazivala na to koja su rješenja ovog ekološkog problema.
Inače, Krie Design je 2016. godine odabran kao jedini regionalni brend da promiče održivost u modnoj industriji kroz UN projekt Green Fashion Week, te je postavio standarde održivog djelovanja u modnoj industriji koje danas slijede mnogi.
U fokusu ovog internacionalnog događaja su održivost u modnoj industriji i ekološki pristup izradi odjeće te je 2017. godine u Hadrijanovom hramu u Rimu, Kristina kao jedina hrvatska predstavnica, sudjelovala na panelu o održivom razvoju u modnoj industriji, pod pokroviteljstvom talijanskog ministarstva zaštite okoliša. Predstavila je vlastiti rad i u hrvatskom paviljonu na Expo-u 2020 u Dubaiju, gdje je izložena njezina vrlo popularna kreacija, ‘Bow’ haljina.
Božidar je ovom inicijativom informirao ribarsku zajednicu i u godinu dana je more očišćeno od 21 tone odbačenih ribarskih mreža. Kao kruna zajedničkog djelovanja i suradnje s projektom Provir nastala je treća Krie Design kolekcija od ECONYL®-a, inspirirana upravo ribarima koji su se priključili u nuđenju rješenja kroz način raspolaganja otpadom od najlona. Kolekcija se zove Krie X Provir i predstavlja inovativnu inicijativu koja postavlja primjer kako pojedinci svojom inovacijom i predanošću mogu mijenjati svijet na bolje.
Da ova zelena misija nadilazi okvire modnog svijeta potvrdio je i panel o održivom razvoju na kojem su uz Kristinu i Božidara govornici bili partneri projekta; ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije Ministarstva turizma i sporta Slavko Štefičar, Irena Vicković, ispred Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, zatim Dunja Mazzocco Drvar, direktorica programa zaštite prirode u WWF Adriji , koji je svjetski lider u zaštiti prirode te predsjednik Uprave ACI-a, Kristijan Pavić i Berislav Lastrić – ICT manager iz A1 koji su, iz korporativne perspektive, predstavili rješenja za održivu budućnost.
Na ovom događaju sudionici su svjedočili lociranju otpada u čemu će u budućnosti pomagati i aplikacija Provir Sea.R.C.H., izronu odbačenih mreža te je za kraj pokazana održiva kolekcija Krie X Provir od ECONYL®-a, koja predstavlja globalni standard održivog kružnog djelovanja. Svaki odjevni predmet ima etiketu s NFC čipom koji se prislanjanjem mobilnog aparata očitava i vodi na sučelje projekta koji nudi sve važne informacije.
Uz podršku javnih osoba poput Franke Batelić, Davida Skoke, Ivana Dečaka, Dine Dragije, Kristijana Iličića te Marijane Batinić koja je moderirala cijeli događaj, ova priča postaje simbol promjene na lokalnoj i globalnoj razini. Predstavljanje ove kolekcije definitivno nije bio još samo jedan modni događaj u nizu, već ekološki statement.
Važnost održive budućnosti i ovu manifestaciju prepoznali su i u Falkensteiner Resortu Punta Skala, u čijem se Hotel & Spa Iadera održala i kreativna radionica, gdje su sudionici, od ostataka ribarskih mreža i pletenih konopa izrađivali originalne torbe koje će biti hit ljeta. Resort je poznat po svojim ekološkim sustavima održivosti poput zaštite okoliša, pročišćavanja otpadnih voda, smanjenja otpada te optimizacije potrošnje energije.
"Mi smo pokret koji simbolizira održivu budućnost Hrvatske, potičući promjenu na lokalnoj i globalnoj razini. Pridružite nam se u stvaranju povijesti, jer svaki korak prema održivosti je korak prema boljoj budućnosti svih nas", poručuju organizatori projekta koji imaju u planu raditi još ovakvih manifestacija na raznim lokacijama Hrvatske uz podršku Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva poljoprivrede, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te međunarodnih organizacija koje djeluju pod pokroviteljstvom UN-a poput GFW, FSA, HS4A, YLN te Svjetskog fonda za prirodu WWF.