Ravnoteža iznutra: Kako dobre bakterije čine čudo za žensko zdravlje

FOTO: Igor Kralj/Pixsell FOTO: Igor Kralj/Pixsell FOTO: Igor Kralj/Pixsell FOTO: Biorela FOTO: Biorela
Razgovarali smo s ginekologinjom Lanom Leko iz Poliklinike Pintarić o tome kako svakodnevnim navikama podržati vaginalnu floru u svakoj fazi života.
Vidi originalni članak

Vaginalna flora nije uvijek ista, već se mijenja kroz različite životne faze – od puberteta, trudnoće, dojenja, pa sve do menopauze. Razgovarali smo s ginekologinjom Lanom Leko, specijalisticom ginekologije i porodništva iz Poliklinike Pintarić, o tome kako se hormoni odražavaju na zdravlje vaginalne flore u različitim fazama života i kako podržati vaginalnu floru u svakoj fazi života – jednostavnim, svakodnevnim navikama.

U kojim godinama života se stvara zdrava vaginalna flora?
Vaginalna flora označava razne bakterije koje normalno žive u rodnici (vagini). Sadrži više od 200 različitih bakterija, a većinom se sastoji od bakterija iz skupine Lactobacillus. Bakterije Lactobacillus proizvode mliječnu kiselinu i time održavaju kiseli pH u rodnici (pH između 3,8 i 4,5), čime štite rodnicu onemogućujući drugim bakterijama da se razmnožavaju u ovom za njih nepovoljnom pH okruženju. U reproduktivnim godinama, odnosno nakon menarhe (prve menstruacije u životu žene), počinje se stvarati zdrava vaginalna flora.

Na koji način porod utječe na crijevnu floru žene?
Novorođenče, prolaskom kroz vaginalni kanal majke, započinje kolonizaciju fiziološkim bakterijama, a to se također nastavlja dojenjem. To je početak razvoja mikrobioma crijeva i posljedično vaginalne flore, kao i imuniteta djeteta. Djeca rođena carskim rezom nisu bila u tom završnom kontaktu s dobrim bakterijama u rodnici i prema nekim istraživanjima imaju slabije razvijenu crijevnu i vaginalnu floru, kao i imunitet.

Zašto su vaginalne infekcije problematične tijekom trudnoće? Na koji način ugrožavaju majku i dijete? Što se tada konkretno događa sa ženskim tijelom?
Vaginalne infekcije u trudnoći mogu biti uzrokovane raznim bakterijama i virusima, kao i kod žena koje nisu trudne. One su u trudnoći opasne jer mogu uzrokovati pobačaj ili prijevremeni porod. U slučaju puknuća vodenjaka, obzirom da nema više zaštite prema djetetu, mogu se proširiti na infekciju plodovih ovoja, amniotske tekućine, posteljice, kao i na samu bebu. Time uzrokuju prijevremeni porod i infekciju prijevremeno rođenog djeteta.

Kako hormonalni razvoj mijenja vaginalnu sluznicu, naročito u pubertetu?
Djevojčice prije nego što dobiju prvu menstruaciju imaju smanjenu razinu estrogena u tijelu – slično kao i žene u postmenopauzi. U to je vrijeme u njihovoj rodnici smanjena količina bakterija Lactobacillus te se vaginalna flora većinom sastoji od bakterija iz probavnog sustava i bakterija kože. S pubertetom i prvom menstruacijom (menarhom) povećava se razina estrogena te započinje stvaranje velikog broja bakterija iz obitelji Lactobacillus.

Kako menopauza utječe na vaginalnu floru? Koji faktori u ovoj fazi života utječu na zdravlje vaginalne flore?
Perimenopauzom započinje ženina tranzicija prema zadnjoj menstruaciji – menopauzi. U tom periodu dolazi do promjene hormonskog statusa, pa samim time i vaginalna flora. U postmenopauzi se prvenstveno očituje smanjena razina estrogena, što rezultira suhoćom rodnice. Tada je također smanjena količina dobrih bakterija u rodnici, što ženu čini sklonijom vaginalnim infekcijama. Preporuča se davanje probiotika i različite terapije za vlaženje rodnice kako bi žena lakše podnijela ovu fazu života i tijelo se priviklo na novu vaginalnu floru.

U kojim fazama života dolazi do tzv. vaginalne disbioze?
Disbalans vaginalne flore – tzv. vaginalna disbioza, može biti uzrokovana raznim fazama u životu žene, najčešće onima u kojima je smanjena razina estrogena. Najpoznatije su perimenopauza i postmenopauza, ali ne treba zaboraviti ni trudnoću, postpartum, vrijeme dok žena doji i nema menstrualni ciklus, ili ukoliko prima hormonsku terapiju radi onkološkog liječenja. Nadalje, sve što uzrokuje stres u životu, kao što su infekcije, kronične bolesti, nezdrava prehrana i način života, može dovesti do vaginalne disbioze. Ne smijemo zaboraviti da je naše tijelo povezano u jednu cjelinu i lošije stanje jednog tjelesnog sustava može se očitovati problemima u drugom.

Kako izbjeći vaginalne infekcije u različitim fazama života?
Održavanje vaginalne flore štiti nas od vaginalnih infekcija, od kojih su najčešće gljivične infekcije i bakterijska vaginoza, a rjeđe, no opasnije – spolno prenosive bolesti. Zdravu vaginalnu floru održavamo prije svega zdravim načinom života – pravilnom prehranom, tjelovježbom, izbjegavanjem stresa i prestankom pušenja, a dodatno nam mogu pomoći i razni dodaci prehrani kao što su vitamini, minerali i probiotici. Pomaže i nošenje prozračne pamučne odjeće i rublja, izbjegavanje uske i sintetičke odjeće te agresivnih sapuna, kao i mijenjanje mokrog kupaćeg kostima u suhi u ljetnim mjesecima.

Jedinstvena formula za zdravlje intimnog područja

Još jedan ključan saveznik u očuvanju ženskog intimnog zdravlja je Biorela® LadyBiotic. Biorela® LadyBiotic dolazi u jedinstvenoj formuli s dobrim* bakterijama za uravnoteženu vaginalnu floru. Sadrži klinički ispitane sojeve s mogućnošću razmnožavanja, prirodno prisutne u vaginalnoj flori – Lactobacillus rhamnosus CA15 i Lactobacillus crispatus. Ovim sojevima dobrih* bakterija pridružen je vitamin B2 koji doprinosi održavanju normalnih sluznica. Zahvaljujući svom sastavu, Biorela® LadyBiotic doprinosi intimnom zdravlju jer povećava broj laktobacila koji su od velike važnosti za zdravlje vaginalne flore, održava ravnotežu vaginalne flore i istovremeno podržava zdravlje sluznica. Preporučuje se ženama starijim od 12 godina koje osjećaju znakove neravnoteže vaginalne flore, žele podržati intimno zdravlje, povećati broj dobrih* bakterija u vaginalnoj flori i koriste antibiotike.

*nepatogene bakterije prirodno prisutne u vaginalnoj flori

Sadržaj nastao u suradnji s Biorelom.

Pogledajte na Diva.hr
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".