Koliko god nam donosi benefita – od sinteze vitamina D do boljeg raspoloženja, sunčevo zračenje istovremeno može ostaviti ozbiljne posljedice na našu kožu. Od onih trenutačnih, poput crvenila, opeklina i alergijskih reakcija, do dugoročnih promjena kao što su pigmentacijske mrlje, suhoća, ubrzano starenje kože i povećan rizik od karcinoma.
Bitno je razlikovati tri vrste ultraljubičastog (UV) zračenja: UVA, UVB i UVC. I dok UVC zrake ne dopiru do nas jer ih zaustavlja ozonski omotač, UVA i UVB svakodnevno utječu na našu kožu. UVB zrake najintenzivnije su ljeti i glavni su “krivci” za preplanuli ten, ali i za bolne opekline. S druge strane, UVA zrake djeluju tijekom cijele godine i prodiru dublje, kroz oblake, pa čak i kroz staklo – što znači da nas mogu oštetiti i dok sjedimo u automobilu ili radimo pored prozora.
S Sensi Protect SPF 50+ – visoka zaštita i aktivna njega za osjetljivo lice
Nemastan, brzo upijajući losion koji pruža vrlo visoku zaštitu od UVA/UVB zraka, hidratizira i jača kožu, štiti DNK stanica i sprječava fotostarenje. Siguran za osjetljivu kožu i područje oko očiju.
- Koža sve pamti - upozorava specijalistica dermatovenerologije iz Klinika za kožne i spolne bolesti KBC Sestre milosrdnice, doc. dr. sc. Ines Sjerobabski Masnec. Upravo zato je fotoprotekcija – zaštita kože od štetnog djelovanja UV zraka, postala jedan od ključnih aspekata dermatološke prevencije, i to ne samo ljeti na plaži, nego i zimi na skijanju, tijekom vožnje automobilom, dok sjedimo na kavi u hladu ili šetamo po oblačnom danu. Danas, srećom, imamo cijeli niz fotoprotektivnih mjera. Najpoznatije su naravno – kreme i losioni za sunčanje. No tu su i antioksidansi, šeširi širokog oboda, odjeća s UV zaštitom i jednostavno izbjegavanje izlaganja suncu u najintenzivnijim satima (između 11 i 16 sati).
Kad biramo kremu za zaštitu, bitno je razumjeti što piše na deklaraciji pa ćemo tako na ambalaži najčešće vidjeti oznake SPF i PPD, pri čemu SPF (Sun Protection Factor) pokazuje koliko krema štiti od UVB zraka. Primjerice, SPF 30 znači da će vam trebati 30 puta više vremena da dobijete opekotine od sunca nego bez zaštite, dok se oznaka PPD (Persistent Pigment Darkening) odnosi na zaštitu od UVA zraka, odnosno koliko štiti od tamnih mrlja i starenja kože. No, nijedna krema ne može poništiti štetu koja se već dogodila. Zato je prevencija ključna, a edukacija prvi korak.
Kako pravilno njegovati osjetljivu kožu tijekom sunčanijih mjeseci?
U njezi osjetljive kože lica najvažniji je odgovarajući izbor proizvoda za njegu koja trebaju biti sa što manje sastojaka, a svakako bez čestica metala, mirisa, konzervansa, boja, alkohola, eteričnih ulja i emulgatora. Preporučuju se proizvodi koji sadrže ceramide, niacinamid i lipide. Za zaštitu od sunca preporučuje se primjena mineralnih zaštitnih filtera.
Pharmaceris A Specijalna zaštitna krema SPF 100+ - moćna barijera za najosjetljiviju kožu
Zaštitna krema za lice i tijelo sa SPF faktorom 100+ razvijena je za osobe vrlo svijetle puti i najosjetljiviju kožu koja teško podnosi sunce, sklona je alergijama, pigmentacijama i crvenilu. Posebno je namijenjena osobama s povećanim rizikom od ozbiljnih kožnih promjena koje nose rizik od razvoja raka kože. Moćna, a istovremeno nježna formula štiti od svih oblika sunčevog zračenja – UVA, UVB, HEV i IR, uz visoki PPD 47. Obogaćena canola uljem i ekstraktom algi, istovremeno umiruje i hrani kožu, ostavljajući je mekom i zaštićenom
Što biste preporučili osobama svijetle puti u pogledu sigurnog izlaganja suncu? Što se treba izbjegavati?
Osobe svijetle puti (fototipa I i II po Fitzpatricu) trebale bi koristiti visoke zaštitne filtere tijekom cijele godine. Preporučuje se primjena SPF 20-30 tijekom zimskih mjeseci i SPF 50+ tijekom kasnog proljeća i ljeta. Svakako izbjegavati izlaganje suncu od 10-15 sati tijekom ljeta.
Kome je namijenjena zaštita SPF 100+?
SPF 100+ zaštita namijenjena je osobama koje imaju iznimno osjetljivu, reaktivnu ili preosjetljivu kožu, kao i onima koje vrlo lako izgore na suncu. Posebno je preporučena osobama svijetlog tena, odnosno fototipova I i II, uključujući i one s vitiligom, koje zbog manjka pigmenta trebaju maksimalnu UV zaštitu. Ova razina zaštite prikladna je i za osobe sklone alergijskim reakcijama na sunce, kao i za one koje imaju problema s poremećajima pigmentacije poput melazme, lentiga ili izraženih pjega. SPF 100+ preporučuje se kada je potrebno dodatno zaštititi područja s tetovažama, madežima ili ožiljcima, kao i tijekom oporavka nakon estetskih i dermatoloških tretmana poput lasera ili kemijskih pilinga. Ukratko, riječ je o vrlo visokoj zaštiti namijenjenoj koži koja zahtijeva posebnu pažnju i sigurnost prilikom izlaganja suncu. Također, proizvodi sa visokim zaštitnim faktorima danas često imaju i filtere protiv vidljivog izračenja. HEV filter (high energy visible light filter) zaštićuju od plavog i ljubičastog spektra valnih duljina visoke energije, a osim u sunčevom zračenju prisutni su u svjetlu koje emitiraju uređaji poput pametnih telefona, računala, LED ekrana. Takva zaštita posebno je važna kod osoba s fototipom kože IV do VI i osoba s postupalnim hiperpigmentacijama i melazmom jer izlo- ženost tim valnim duljinama može povećati pigmentaciju.
A Hyaluro Sensilium – intenzivna hidratacija u laganoj, osvježavajućoj formuli
Lagana dnevna krema za lice, vrat i dekolte – dubinski hidratizira, umiruje suhoću i zatezanje, obnavlja zaštitnu barijeru kože te smanjuje crvenilo i iritacije. Idealna za osjetljivu kožu i kao podloga za SPF.
Koja je razlika u zaštiti od UVB zraka između SPF 100 i nižih SPF faktora poput SPF 50?
Postoji li rizik od prekomjerne zaštite uz SPF 100, posebno u kontekstu iritacije kože ili blokiranja sinteze važnih vitamina poput vitamina D? Zadnjih godina uobičajena je primjena proizvoda sa SPF 50+. Zaštita koju pružaju kreme za sunčanje uvelike ovisi o načinu nanošenja i aktivnostima osobe nakon nanošenja. Kremu za sunčanje trebalo bi nanositi svaka 2-3 sata, a količina kreme koju bi trebalo nanijeti na kožu kako bi se postigla odgovarajuća zaštita trebala bi biti 2 mg/cm² kože. Iako u laboratorijskim uvjetima nema velike razlike u zaštiti od UV zračenja između SPF 50 i SPF 100, u stvarnom životu, upravo zbog najčešće premale količine proizvoda koji se nanosi, rjeđe primjene, ali i izlaganja vodi i drugim okolišnim čimbenicima preporučuje se primjena visokih zaštitnih filtra. UVB zrake važne su za sintezu vitamina D te se preporučuje za održavanje adekvatne razine 7-10 minuta izlaganja suncu nekoliko puta tjedno ili u slučaju deficita nadoknada vitamina D peroralno u zimskim mjesecima.
Može li SPF 100 pružiti zaštitu od obje vrste UV zračenja (UVA i UVB), ili je potrebna dodatna zaštita od UVA zraka?
SPF (sun protection factor) označava mjeru zaštite koju neki proizvod pruža protiv UVB zračenja. UVA i UVB filteri se razlikuju, ali s obzirom na današnju svjesnost o značajnom utjecaju UVA i UVB zraka na kožu, u većini proizvoda nalaze se obje vrste filtera.
Kreme za sunčanje s oznakom PPD (Persistent Pigment Darkening) često se ističu kao najdjelotvornije u zaštiti od sunca. Što ta oznaka znači i kako takve kreme štite kožu?
PPD je mjera zaštite koju proizvod pruža od dugotrajnijih učinaka UVA zračenja kao što je fotoaging, oštećenje kože i nastanak tumora kože. Ne postoje proizvodi samo sa UVA zaštitnim filterima jer su oni nestabilni i uvijek se kombiniraju sa UVB filterima.
S Cica Sensitive – umiruje, hidratizira i obnavlja kožu nakon sunčanja
Obnavljajući balzam za lice i tijelo nakon sunca istovremeno umiruje crvenilo, peckanje i suhoću te hidratizira, hladi i vraća koži mekoću i ravnotežu. Pogodan i za djecu od 3 godine.
Što je solarna keratoza i kako nastaje? Koje kožne promjene zahtijevaju medicinsko liječenje?
Ispravan naziv je aktinička keratoza. Aktinička keratoza je promjena kože koja nastaje uslijed dugotrajne izloženosti UV zračenju (sunčanje ili umjetne UV svjetlost) i predstavlja prekancerozu odnosno preteču za razvoj karcinoma kože. Promjene tipa aktiničkih keratoza zahtijevaju liječene i redovite kontrole dermatologa uz striktnu zaštitu od sunca. Kad biramo kremu za zaštitu, bitno je razumjeti što piše na deklaraciji pa ćemo tako na ambalaži najčešće vidjeti oznake SPF i PPD, pri čemu SPF (Sun Protection Factor) pokazuje koliko krema štiti od UVB zraka. Primjerice, SPF 30 znači da će vam trebati 30 puta više vremena da se dobiju opektonine od sunca nego bez zaštite, dok se oznaka PPD (Persistent Pigment Darkening) odnosi na zaštitu od UVA zraka, odnosno koliko štiti od tamnih mrlja i starenja kože. No, nijedna krema ne može poništiti štetu koja se već dogodila. Zato je prevencija ključna, a edukacija prvi korak.
Sadržaj nastao u suradnji s G-M PHARMA-om.