Kada koži treba dodatna vlaga, vjerojatno ćete posegnuti za hidratantnim sastojkom poput hijaluronske kiseline, ceramida ili čak skvalana. No, glicerin, dugogodišnji provjereni sastojak koji služi kao okosnica mnogih proizvoda za hidrataciju, nedvojbeno je učinkovitiji. Ali što je zapravo glicerin? Vrhunski dermatolozi za Byride su otkrili istinu o pojedinostima glicerina, kako ga uključiti u svoju trenutnu rutinu njege kože i zašto je stavljen na drugo mjesto u odnosu na druge hidratantne sastojke, a zaslužuje prvo.
Glicerin je hidratantni sastojak u proizvodima za njegu kože na bazi vode, uključujući hidratantne kreme, serume, losione, kreme, sredstva za čišćenje, pa čak i neku šminku. Bistra, gusta tekućina napravljena je sintetski ili dobivena iz biljaka ili masti koja nastaje tijekom izrade sapuna. Dan Belkin, certificirani dermatolog iz New Yorka, kaže da je glicerin humektant koji omogućuje koži da zadrži vodu i jedan je od najučinkovitijih. Često nazivan "herojem hidratacije", glicerin jedan je od sastojaka koje treba uključiti u svoju rutinu njege kože.
Da bi većina hidratantnih proizvoda djelovala, mora postojati visoka razina vlage u zraku da bi sastojak mogao povući vodu. No, Belkin kaže da glicerin može jedinstveno postići svoje sposobnosti ovlaživanja čak i kada su razine vlage niske. "Kao svaka dobra hidratantna krema, glicerin također pomaže u održavanju zaštitne funkcije kože", dodaje. Osim toga, pomaže povećati aktivnost akvaporina, proteina koji kontroliraju protok hidratantnih elemenata u gornjim slojevima kože.
Što je koža bolje hidratizirana, to može zadržati više vode i spremnija je za zaštitu od iritacija. "Glicerin sprječava gubitak vode u koži, što omogućuje hranjenje i obnavljanje prirodnih ulja kože", objašnjava Elizabeth Houshmand, certificirana dermatologinja. "Sastojak može doprijeti do sloja dermisa kože i dovesti vlagu tako da se koža može napuniti i hidratizirati iznutra."
Glavna dobrobit glicerina je, očito, dobro hidratizirana koža koja izgleda glatko i blistavo. Ali to nije sve što radi. Shereene Idriss, certificirana dermatologinja iz New Yorka i osnivačica linije za njegu kože PillowtalkDerm, kaže da glicerin pomaže u zaštiti kože od dehidracije izazvane agresorima iz okoliša. “S proizvodima na bazi glicerina koža ostaje duže hidratizirana i nakon korištenja. Na primjer, kemijski piling na bazi glicerina je vrhunski, po mom mišljenju, jer dobivate korist od pilinga dok koža ostaje hidratizirana,” kaže ona.
Glicerin je također ugodan za kožu i nekomedogen, što ga čini sigurnim za sve tipove kože. Houshmand ga naziva izvrsnom opcijom za održavanje kože sklone aknama, rozaceji i ekcemima hidratiziranom jer ne iritira. Međutim, oni skloni aknama trebaju koristiti glicerin štedljivo i oprezno, jer može ostaviti masnu kožu.
Većina proizvoda sadrži 5 do 10 posto glicerina. Koncentracije ispod 50 posto omogućuju glicerinu da pokaže omekšavajuća svojstva, koja pomažu omekšati kožu. S višim koncentracijama je teže formulirati, što rezultira ljepljivom teksturom. "Studije pokazuju da proizvodi za njegu kože koji sadrže glicerin mogu značajno poboljšati izgled grube, suhe kože", dodaje Houshmand.
U sredstvima za čišćenje, glicerin sprječava skidanje prirodnih ulja s kože, što sprječava osjećaj zatezanja, suhoće. A glicerin može pomoći u poboljšanju apsorpcije drugih lokalnih sastojaka, osobito lipida. Houshmand kaže da potražite proizvode na bazi glicerina koji su kompatibilni s vašim tipom kože: "Držite se kvalitetnih sastojaka i proizvoda koji imaju glicerin na višem mjestu popisa sastojaka."
Antimikrobni i antivirusni sastojak može se koristiti čak i na koži nakon lasera kako bi privukao vodu na kožu i zadržao je tamo dok zacjeljuje. “Uz pantenol, koji pomaže ubrzati regeneraciju i oporavak dok vlaži kožu, istraživanje pokazuje da hidrogelovi na bazi glicerina pomažu u kontroli infekcija u ranama, koje laseri stvaraju u koži,” objašnjava Houshmand.
Iako je glicerin standardna baza u većini hidratantnih krema i losiona, posebno u formulacijama bez ulja, mora biti u bilo kojem proizvodu na bazi vode. Ali jedina vrsta proizvoda u kojoj ćete teško pronaći glicerin su bezvodne formulacije na bazi ulja, koje sadrže silikon, a ne glicerin.
Glicerin je koristan za sve tipove kože, ali Idriss kaže da je tip kože odlučujući čimbenik u načinu dostave koji treba uključiti u svoju rutinu. “Na primjer, ako imate vrlo suhu kožu, potražite bogatu kremu na bazi glicerina u kombinaciji s ceramidima za pružanje hidratacije. Ako ste masni, odlučite se za hidratantnu kremu na bazi glicerina.”
Kako biste u potpunosti iskoristili dobrobiti glicerina, nanesite proizvod na vlažnu kožu ujutro i navečer; to će pomoći dodatnom uvlačenju vlage u kožu. Ali vodite računa o tome koliko ga koristite. Sve više od preporučene količine može ostaviti ljepljiv ili mastan osjećaj na koži.