Svježa manikura može u trenu podići raspoloženje i dati dozu elegancije svakodnevnom izgledu. Međutim, ako često nosite lak za nokte, možda ste primijetili da nokti s vremenom mogu početi žutjeti. Iako je ovo česta pojava, uzroci i načini za rješavanje žutila možda nisu općepoznati. Razgovarali smo s dermatolozima kako bismo saznali što uzrokuje ovu promjenu boje noktiju, kako je spriječiti i kako vratiti nokte u njihovo prirodno stanje.
Žutilo noktiju može biti posljedica migracije pigmenata iz laka u sloj nokta. Dermatologinja dr. Stern objašnjava da su nokti prirodno porozni, što znači da mogu upiti pigmente, osobito kada se koriste tamne ili intenzivno pigmentirane nijanse laka. "Mrlje od laka nastaju jer je poroznost nokta promjenjiva. Određeni ljudi imaju poroznije nokte koji su skloniji migraciji pigmenta, što može dovesti do žutila," ističe dr. Stern. Što je lak tamniji i bogatiji pigmentom, veća je vjerojatnost da će ostaviti trag na vašim noktima.
No, lak za nokte nije jedini krivac za žutilo noktiju. Dr. Stern ističe da i odstranjivači laka pridonose promjeni boje. "Odstranjivač laka otapa lak i potiče pigmente da migriraju u nokat," kaže ona. Ova pojava posebno je izražena kod dugotrajnih manikura poput gel lakova, koji zahtijevaju natapanje noktiju u acetonu kako bi se uklonili. Dugotrajno izlaganje acetonu može dodatno osušiti nokte i povećati njihovu osjetljivost na mrlje.
Iako je žutilo noktiju zbog lakiranja uglavnom estetski problem, važno je prepoznati kada bi promjena boje mogla ukazivati na dublji zdravstveni problem. Dr. Stern upozorava da, osim žutila uzrokovanog lakiranjem, boja noktiju ponekad može biti znak ozbiljnijih stanja. Na primjer, žuti nokti mogu ukazivati na gljivične infekcije ili, rjeđe, na sindrom žutih noktiju, koji je povezan s problemima pluća. U tim slučajevima, nokti rastu iznimno sporo, postaju deblji i gube zanoktice. Ako primijetite takve promjene, preporučuje se konzultacija s liječnikom.
Za one koji žele ukloniti mrlje s noktiju, dostupno je nekoliko metoda. Dr. Stern preporučuje svoj sustav za obnovu noktiju, koji kombinira glikolnu kiselinu i nježne piling čestice kako bi uklonio mrlje i vratio prirodnu boju noktima. Ako više volite kućne metode, dermatologinja dr. Garshick savjetuje isprobavanje prirodnih izbjeljujućih sastojaka poput sode bikarbone i limunovog soka. Smjesa se može nanijeti na nokte i ostaviti 10 do 15 minuta prije nego što se nježno ispere toplom vodom uz pomoć četkice. Druga popularna metoda uključuje korištenje paste za izbjeljivanje zuba koja se nanosi na nokte kako bi se uklonile površinske mrlje.
Za jače mrlje, dr. Stern preporučuje razrijeđeni vodikov peroksid. Pomiješajte tri do četiri žlice vodikovog peroksida s pola šalice vode, uronite nokte dvije minute, a zatim nježno očistite površinu mekom četkicom. Tretman se može ponoviti dva do tri puta tjedno dok se mrlje ne posvijetle. Nakon tretmana važno je hidratizirati nokte i ruke kako biste ublažili eventualno isušivanje i održali zdravlje noktiju.
Prevencija je, naravno, uvijek bolja od tretmana. Dermatolozi preporučuju nekoliko koraka koji mogu pomoći u sprječavanju žutila noktiju. Prije svega, temeljni sloj laka obavezna je zaštita koja stvara barijeru između pigmenta i nokta. Kvalitetan temeljni sloj sprječava prodiranje pigmenata u nokat i tako čuva prirodnu boju. Osim toga, preporučuje se davanje pauze noktima između manikura kako bi imali vremena "disati" i obnoviti se. Korištenje nježnih odstranjivača bez acetona također može pomoći u smanjenju oštećenja i isušivanja noktiju.
S pravilnom njegom i preventivnim mjerama, možete uživati u svježoj manikuri bez brige o neugodnom žutilu noktiju. Nokti su, poput kože, ogledalo našeg zdravlja, pa njihova njega i pažnja koju im posvetimo mogu značajno pridonijeti njihovu sjajnom i zdravom izgledu.