Vrući gušt za hladne dane

Saune i parne kupelji prava su blagodat za zdravlje i ljepotu ako u njima znate uživati. Nemojte se voditi onim što vam se čini privlačnim, nego onim što možete izdržati. Dakle, užitak, a ne tortura!
Vidi originalni članak

Vruća terapija za tijelo i dušu postala je nezaobilazna u wellness-centrima, a osobito se preporučuje upravo u ovo vrijeme, kad je na prijelazu godišnjih doba poželjno pročistiti organizam i ojačati imunitet. Saune i parne kupelji doista mogu biti prava blagodat, no u njima treba znati uživati – umjereno i odgovorno, kako ne biste ugrozili zdravlje umjesto da ga poboljšate. Ni snalaženje u tržišnoj ponudi nije jednostavno jer su drevne toplinske kure modernizirane raznovrsnim “specijalnim efektima”.

U “svjetovima”, “centrima” i “parkovima” sauna možete birati između tretmana različitih naziva: klasična, infracrvena, biosauna, a i parne kupelji nerijetko se (iako to nisu) nazivaju saunama. Među parnim kupeljima prevladavaju turska i rimska, ali ima svakakvih podvrsta. Blatne, solne, dvostruke parne kupelji...  Ako vam se još nije zavrtjelo u glavi, dodajmo različite doživljaje nakon izlaska iz saune: tuševi iznenađenja s tropskom kišom i maglicom, hlađenje u ledenoj jami i špilji sa sibirskim nebom, šetnja toplo-hladnom stazom, odmor na vodenim krevetima i ljuljačkama, wellness-bar za osvježenje prirodnim napicima, sunčanje na nudističkoj terasi...

Sauni se od davnina pripisuju gotovo čudotvorna svojstva: pročišćuje tijelo, oslobađa od stresa, jača imunitet, može ublažiti mnoge bolesti (primjerice, reumatske te kronične bolesti dišnog sustava), opušta mišiće, uljepšava ten, olakšava mršavljenje i uklanja celulit... Ukratko, melem za tijelo i duh. Sauna pomaže zdravlju i ljepoti jer se pri izlaganju visokim temperaturama obilno znojimo. Ubrzavaju se cirkulacija i metabolizam, a time i izlučivanje otpadnih tvari pa je tijelo bolje opskrbljeno kisikom i hranjivim tvarima. No vruća terapija može biti opasna jer naizmjenično zagrijavanje i rashlađivanje uzrokuje naglo širenje i stezanje krvnih žila. Stoga je prije odlaska u saunu najsigurnije savjetovati se s liječnikom.

Smatra se da sauna nije pogodna za srčano-žilne i bubrežne bolesnike, tlakaše i one koji imaju problema s venama, ljude s bolestima zbog kojih se iznenada mogu javiti grčeviti napadaji (na primjer, epilepsija) te ljude s poremećajima rada štitnjače, čirom na želucu i akutnim kožnim bolestima. Saunu treba izbjegavati u slučajevima zaraznih bolesti, infekcije i vrućice, a ne preporučuje se ni trudnicama ni djeci.

Pri odabiru vrste saune, odnosno kupelji, nemojte se voditi onim što vam se čini privlačnim, nego onim što možete izdržati. U drvenoj finskoj sauni doista je vruće, temperatura zraka je između 90 i 100 Celzijevih stupnjeva, ali je vlažnost zraka niska, oko 10 posto, pa se vrućina relativno lako podnosi. Klasična “suha“ sauna zagrijava se s pomoću peći s vrelim granitnim kamenjem preko kojega se može preliti voda da bi se stvorio vlažni val pare. Preporučuje se od osam do 15 minuta, ne više od toga. Blaža je vrsta “suhe“ saune Laconium s temperaturom oko 40 Celzijevih stupnjeva. Lakše se podnosi i polusuha biosauna (temperatura 50-60 Celzijevih stupnjeva, vlažnost zraka od 45 do 65 posto) koju nazivaju biljnom jer je voda kojom se polijeva vrelo kamenje obogaćena aromatičnim esencijama ili se vodom prelijeva osušeno bilje. Za one koji ne vole ili ne podnose veliku toplinu, pogodnija je infracrvena sauna koja na temperaturi od 40 do 50 Celzijevih stupnjeva dubinski i ravnomjerno zagrijava tijelo blagim infracrvenim zrakama.

Boravak u sauni zahtijeva pridržavanje određenih pravila. Prije ulaska obvezno je tuširanje, a potom sušenje jer se suha koža lakše znoji. U saunu se ulazi bez odjeće i nakita, samo s ručnikom. Nemojte ulaziti puna želuca, ali ni prazna. Izbjegavajte alkohol i kavu. Zagrijte se postupno – počnite od donje klupe, na kojoj je temperatura niža (zapamtite, što je klupa viša, viša je i temperatura). Najbolje je da cijelo tijelo bude na istoj temperaturi, odnosno istoj razini – najbolje je ležati, a ako sjedite, podignite noge na klupu. Ne mijenjate naglo položaj tijela da ne biste dobili vrtoglavicu. Ako ležite, nekoliko minuta prije izlaska iz saune lagano se uspravite u sjedeći položaj, a tek nakon toga lagano ustanite.

Nakon izlaska iz saune obvezno je rashlađivanje pod hladnim tušem. Rashlađivanje mora biti postupno. Započnite s dijelovima tijela udaljenim od srca: noge (od stopala), pa ruke (od prstiju prema ramenima). Slijedi odmor od najmanje pola sata bez tjelesne aktivnosti. Da bi se nakon boravka u sauni nadoknadila tekućina izgubljena znojenjem, nakon ohlađivanja treba popiti najmanje litru negazirane mineralne vode ili prirodnog voćnog soka. U parnim kupeljima temperatura je znatno niža nego u klasičnoj sauni, od 35 do 55Celzijevih stupnjeva, ali je vlažnost zraka visoka, stopostotna. Para blagotvorno djeluje na dišne putove te vlaži i pročišćuje kožu. Najčešće su klasična rimska kupelj i turska kupelj (hamam) s masažama, četkanjem, pakunzima od blata... U parnoj kupelji može se provesti do jedan sat.Za sve vruće kure vrijedi pravilo da slušate svoje tijelo, boravak u sauni ili kupelji treba biti ugodan. Ako se ne osjećate dobro, bez odgađanja izađite iz saune ili kupelji.

Sve je popularnije “sauniranje” u vlastitom domu koje, kažu, nije luksuz ni statusni simbol, nego se posve može uklopiti u svakidašnjicu.  Modernizirane verzije skandinavskih sauna i istočnjačkih kupelji nude se u brojnim varijantama pogodnim za ugradnju i u vrlo skučene prostore, dovoljno je već nekoliko “kvadrata”. Specijalizirane tvrtke koje se bave projektiranjem i ugradnjom sauna nude sve po mjeri, pa kućnu saunu možete “ugurati” čak i u mali prostor s kosim stropom ili ispod stubišta. Kabine sauna mogu biti oblikovane po želji, pa tako imaju i vizualne efekte i postaju “opuštajući objekt” u domu. Najkvalitetnijim se smatraju saune od drva iz hladnog podneblja, primjerice skandinavske smreke, kanadske jele ili sibirskog cedra. Kao najsigurniji izbor preporučuju se tvrtke koje uz prilagodbu po mjeri nude i montažu, jamstvo, servisiranje... Dok ugradnja klasične saune nerijetko zahtijeva prilagodbu kućnih instalacija, najpraktičnija je infracrvena sauna koja se može priključiti na običnu utičnicu. I za parne kupelji potrebna je određena prilagodba instalacija i ugradnja “strojarnice”, no učinak parne kupelji možete dobiti i na jednostavniji način. Moderne tuš-kabine nerijetko imaju raznovrsne efekte parne kupelji za praktičan wellness u vlastitom domu.

Pogledajte na Diva.hr
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".