Plaža, dani odmora i užitak na suncu zahtijevaju od nas dobru pripremu i punu kozmetičku torbicu. Veliki sam zagovornik krema za zaštitu od sunca tijekom cijele godine, dok ljeti nema opravdanja da ih ne uvedete u obveznu dnevnu rutinu. Na plaži lice štitite faktorom 50, dok kreme za tijelo ne moraju biti tako visokog faktora, već će biti dovoljan faktor 20, posebno ako ste tamnoputi – kazala je Antonija Tretinjak, vlasnica zagrebačkog salona De Luxe.
Tržište nudi mnogo kvalitetnih brendova inovativnih formula za lice i tijelo koje nisu teške i ne ostavljaju debeli bijeli sloj, a hrane te pritom izvrsno hidratiziraju kožu.
– Uzmite u obzir i fina ulja koja štite, a posebno će goditi suhim tipovima kože. Izdvojila bih i mineralne kreme za lice sa zaštitnim faktorom koje će zadovoljiti potrebe osjetljivih i problematičnih koža, a želite li ten dodatno ujednačiti, moj su favorit tonirane kreme SPF 50 jer savršeno štite i toniraju, pa vam puder uopće neće trebati – savjetuje stručnjakinja.
Iako je ljeto vrijeme i za odmor, podsjeća da bez obzira o kojoj se jačini faktora radi, kreme moramo nanositi više puta dnevno za potpunu zaštitu. Naime, treba se prisjetiti, naročito uoči najtoplijih dana u godini, da UVA i UVB zrake izazivaju oštećenja kože. UVA uzrokuju prijevremeno starenje kože, odnosno bore i isušenost, dok UVB mogu utjecati na pojavu opeklina. Valja znati da sa sunca stižu UV, vidljiva i infracrvena svjetlost. Plavo-ljubičasti dio spektra ima izuzetno visok stupanj energije te ga znamo kao visokoenergetsku vidljivu svjetlost ili HEV (High Energy Visible). Baš kao što to rade UV zrake, tako i HEV generira slobodne radikale, a oni su česta tema rasprava o starenju kože.
Upravo ti slobodni radikali potiču kožu da proizvodi enzime čija je uloga razgradnja kolagena i elastina. A ako uzmemo u obzir da su upravo kolagen i elastin zaslužni i zaduženi za mladolik ten, postaje jasno da je to još jedan razlog za svakodnevno korištenje krema sa zaštitnim faktorom. Taj proces poznat je u kozmetičkom vokabularu kao oksidativni stres, odnosno uzročnik fotostarenja kože. Tu je još jedan poremećaj kože, koji se pojavljuje kod većine žena, s godinama, a to je hiperpigmentacija, odnosno neujednačenost i mrljavost lica pa ono djeluje kao da je prljavo. Kozmetički stručnjaci ih zovu melazme i sunčane mrlje, a uzrokuju dubinska oštećenja kože, kojih se nije tako lako riješiti. Naravno, to ne moraju biti vidljive promjene na prvu, već koža pamti pa je jasno da je naše uživanje na plaži u neku ruku riskantno ako ne koristimo odgovarajuće kreme.
Uostalom, to je i užitak, današnje kreme za sunce obogaćene su hidratizirajućim sastojcima, uglavnom su lakše nego prije. Prošla su vremena teških formula, danas tražimo zaštitu s faktorom koja će istovremeno odraditi zahtjevnu ulogu podloge za šminku. A nakon svega, kad dođe večer, koža najednom počne zatezati, naročito nakon tuširanja ili pod slojem skorene soli. Nekima ta sol jako smeta, no možete je iskoristiti za instant-piling, nanašanjem kreme koja hidratizira. Nakon toga je lijepo oprati se slatkom vodom, isprati sve s kože i osvježiti je. Neke kreme imaju i sastojke poput aloe vere ili molekule koje daju osjećaj hlađenja, a sve skupa odličan je večernji, ljetni ritual. Ako se koža crveni, tu su kreme koje smanjuju površinske upalne procese na koži, dio su rastuće scene after-sun kategorije. Ove su formule uglavnom u plavičastim pakiranjima koja nam daju i vizualnu informaciju da će sigurno osvježiti kožu.
Nerijetko su u vrlo vlažnim, gotovo gelastim teksturama jer su pune vode, a moguće je koristiti ih i kao masku – stavite deblji sloj i pričekajte desetak minuta. Koža će ih pošteno upiti i pritom se dobro napiti vode, koju je prilikom sunčanja ‘izbacila’ iz svih slojeva. Ovaj tip formule možete koristiti i na licu i na tijelu, jer uglavnom su lagane, namijenjene isušenoj koži na svim dijelovima tijela.
Dobro ih je nanositi i ujutro, ako jutarnja koža pokazuje znakove isušivanja, što je lako moguće ako smo danima na suncu. Ovim malim korakom spriječit ćemo dugotrajno i dubinsko isušivanje kože te joj pružiti pomoć kako se ne bi ‘mučila’ dok mi uživamo na suncu.
Ne zanemarite ni moć kvalitetnog pilinga koji će kožu pripremiti za izlaganje suncu, ali i osigurati dulje zadržavanje preplanulosti jer ćete izbjeći neugodno perutanje i neravnomjerno skidanje boje. Laganim kružnim pokretima uklonite mrtve stanice s površine kože i potaknite njenu obnovu – tumači Antonija. Dakle, večernje rituale, kad skidamo slojeve krema i pijeska s kože, može pojačati formula s česticama za eksfolijaciju. Piling je klasičan proizvod u rutini koja ubrzava obnovu kože, a jedna je od zabluda da će smanjiti preplanulost. Naime, kožu je dobro pilingirati u danima sunčanja, jer utječe na bolju ujednačenost nijanse tena. A i smanjit će mogućnost guljenja kože.
Hit su formule sa zlatnim česticama kako bi koža bila sjajnija i ljepša, a užitak će dati i uljne piling-formule.
Za one koji žele superujednačen ten, tu su razne kemijske varijante kućnog pilinga, no u tom slučaju obvezna je krema sa što višim faktorom za sunčanje. U protivnom moguće su mrlje i hiperpigmentacijski poremećaji. Inače, piling formule s intenzivnim AHA kiselinama obvezno zahtijevaju dnevno trackanje kremom sa SPF-om. Za one željne elegantnih, smirujućih mirisa, tu su razne formule inspirirane svijetom esencija, kao što su zeleni čaj, kokos i slično. Brendovi nas žele razmaziti, jer dani odmora, ali i vikenda na moru divne su prilike da se počastimo posebnim doživljajem i ritualima za koje možda inače nemamo toliko vremena.
I kućni je piling za tijelo odlična stvar – tko bi odolio maslinovom ulju i smeđem šećeru ili sitnoj kuhinjskoj soli, ostavlja odličan ‘film’ na koži tijela te usput hrani epidermis.