Treba li škaricama uklanjati kožicu oko noktiju? Stručnjaci pojašnjavaju kako se pravilno brinuti o kutikulama

Stručnjaci smatraju kako kožicu oko noktiju ne bi trebalo uklanjati, osim ako nije prijeko potrebno, jer će rezanje kutikule noktiju uzrokovati rast deblje i tvrđe kožice.
Vidi originalni članak

Rasprava o kutikulama noktiju u svijetu ljepote ima dvije suprotnosti - neki kažu da je najbolje pristup jednostavno ih održavati hidratiziranima i samo ih lagano pogurati, dok ih drugi vole odrezati tijekom manikure. Drugi je pristup sve popularniji i zbog ruske manikure koja je posljednjih sezona jako trendi, a ima specifičnu pripremu nokta kod kojih se kožica u potpunosti uklanja. 

Bez obzira na to kakav pristup preferirate, njega kožice oko noktiju je najvažnije jer, ako se ne brinete dovoljno o njima, one lako mogu postati suhe. Na tržištu postoji širok raspon proizvoda namijenjen upravo njezi kutikula, a kozmetičari za InStyle otkrivaju kako se pravilno brinuti o njima. Kutikule su zapravo tanki slojevi mrtve kože koji se skupljaju na dnu ploče nokta. Budući da se sastoje od mrtvih stanica kože, ne boli kad ih odrežete. Međutim, ako ih nepravilno uklanjate, recimo gulite, potencijalno možete izazvati krvarenje, pa čak i infekciju. 

Kutikule su bitne, pojašnjavaju stručnjaci, jer štite nokte od deformacije i važna su barijera koja drži nokte u cjelini. Profesionalci kažu kako nokti izgledaju mnogo zdravije kad su zanoktice njegovane i hidratizirane, uz pravilan izbor proizvoda za njegu. Briga o kožici noktiju je predmet rasprave. Neki smatraju kako je u redu potpuno je ukloniti, na siguran način, dok drugi, poput stručnjaka za InStyle, pozivaju ljude da to ne čine, osim ako nije prijeko potrebno. Kažu kako će uklanjanje kutikule uzrokovati da kožica ponovno izraste, ovog puta deblja i tvrđa jer naše tijelo prirodno zamjenjuje oštećeni dio kože kako bi koža lakše zacijelila. 

Umjesto rezanja, preporučuju da se kožica temeljito gurne i zatim se odreže samo vidljivo mrtva koža, ona koja polako počinje visiti, ne sama kutikula nokta. Ako dobro pogurate kožicu nokta, kažu profesionalci, uopće nećete morati koristiti škarice kako biste odrezali višak. Kod guranja noktiju, bitno je obratiti pozornost na nježan potiskivač, onaj koji će zagladiti neravne površine, lagano ukloniti mrtvu kožu i smanjiti pojavu zanoktica. Ako je potiskivač grub ili se nepravilno koristi, može doći do izgrebane i oštećene površine nokta. 

Radite li manikuru kod kuće, na kožicu i nokte prvo nanesite ulje kako biste zaštitili nokte od oštećenja. Ako ih počnete gurati bez pripreme ili ih uklanjate bez prethodnog iskustva, to ne samo da šteti noktima, nego može dovesti i do infekcije, kažu stručnjaci. Nakon što ste izgurali zanoktice, koristite losion za ruke kako biste područje održali vlažnim. 

Najbolje tubing maskare koje daju ekstra duge trepavice pune volumena
Čizme kakve nosi Valerija ne bi svatko znao 'isfurati': Volim neutralne tonove, a zbog hladnoće sam odabrala ravnu obuću'
'Naš stil je klasika i neutralne boje, eventualno stavimo neke detalje u bojama'
 

Pogledajte na Diva.hr
Vezani članci
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".