Pojava akni i prištića kod odraslih postaje sve češći problem, a iza njih se može nalaziti i neki veći problem od nepravilnosti na koži. U otkrivanju problema može pomoći mjesto na licu na kojem je prištić nastao, a Grazia Daily s dermatolozima je napravila detaljan vodič za pojavu prištića na različitim dijelovima lica kojeg u nastavku prenosimo.
Čelo
Vjeruje se da prištići na čelu ukazuju na probleme s mjehurom ili probavnim sustavom pa bi prištići na čelu mogli značiti da je došlo do dehidracije ili prevelikog unosa prerađene hrane. Čelo je također povezano sa živčanim sustavom pa i visoka razina stresa može pridonijeti pojavi prištića.
Na liniji gdje počinje kosa
Prištiće na ovom području lakše je sakriti nego one na čelu ili na nosu, no i dalje su jednako iritantni. Prema stručnjacima, izvor problema mogu biti proizvodi za njegu kose, odnosno različiti sastojci u šamponima i regeneratorima koji mogu utjecati na kožu na različite načine pa može doći do začepljenja pora. Isprobajte različite brendove šampona kako biste našli onaj koji savršeno odgovara tipu kože. Još jedan izvor problema može biti znojenje uslijed, primjerice, vježbanja jer se znojne žlijezde na čelu lako mogu začepiti, a koži ćete pomoći ako se što prije otuširate nakon vježbanja i temeljito očistite lice.
Isprobajte proizvode iz galerije za njegu lica u karanteni:
Između obrva
Prištići između obrva mogu značiti povećan unos alkohola, kao i masnije hrane, ali i alergiju na pojedinu vrstu hrane.
Na ušima
S obzirom na do sa su uši povezane s bubrezima, prišitini na njima mogu ukazivati na potrebu za većim unosom tekućine, kao i smanjivanje unosa alkoholnih pića i kave.
Na obrazima
Ako često imate prištiće na obrazima, razloga za to je mnogo. Oni mogu ukazivati na respiratorne tegobe, pa pušenje, alergije ili zagađenje zraka mogu biti uzrok. Također, razlog se može skrivati i u sporom metabolizmu, kao i činjenici da tijelo ne apsorbira hranjive tvari dovoljno brzo. Najčešći uzrok prištića na obrazima ipak se nalazi u bakterijama koje na lice dolaze preko ruku, mobitela iki jastučnice pa je potrebno redovito prati ruke, kao i čistiti površinu mobitela, posteljinu prati jednom tjedno...
U galeriji pronađite inspiraciju za bob frizuru koja je i dalje veliki hit, a možete je isprobati nakon karantene:
U okoloočnom području
Baš kao uši, i područje oko očiju povezano je s bubrezima pa dehidracija može biti najčešći uzrok pojave prištića na okoloočnom području. Slično tome, i tamni krugovi oko očiju, iako najčešće nasljedni, mogu se pojačati smanjenim unosom tekućine.
Na nosu
Prištići na nosu najčešće se povezuju s visokim krvnim tlakom. Također, ako koristite komedogene make up proizvode, oni mogu zatvoriti pore i uzrokovati pojavu prištića.
Na čeljusti i na bradi
Prišitići na donjoj trećini lica najčešće su povezani s hormonima i hormonalnim ciklusom pa ih se, samim time, i teže riješiti. Čak i u odrasloj dobi, hormonalna neravnoteža može biti odgovorna za prištiće na ovom području. Stres je još jedan od razloga zbog kojih se prištići mogu pojaviti na ovom području, a brada može biti i "odraz" tankog crijeva pa će se na njoj vidjeti i posljedice loše prehrane pune ugljikohidrata i šećera.
U galeriji pronađite hidratantne kreme za suho lice:
U području usta
Prištići na području oko usta mogu biti posljedica unosa masne hrane u organizam pa pokušajte smanjiti konzumiranje takve hrane te dobro isperite lice nakon jela.