Krema za sunčanje ima relativno nedavnu povijest, a nastala je kao odgovor na sve veću svjesnost o štetnom utjecaju sunčevih zraka na kožu. Osim toga, usko je vezana uz popularnost osunčane kože, ali i novih tehnologija te znanosti i svijesti o tome da je rak kože stvarna opasnost. Prije nešto više od stoljeća, postalo je poželjno provoditi vrijeme vani, na otvorenom, a plaža je dobila glavnu lifestyle ulogu. Naročito u visokom društvu, koje je usred izrazite dokolice odlučila baviti se sportom i konačno prestati inzistirati na blijedoj, aristokratskoj puti. Ako pogledamo malo dalje u povijest, naučit ćemo da su ljudi bili svijesni opeklina te da su one bile realan problem u brojnim kulturama – Egipćani su koristili mješavinu ulja i biljnih ekstrakata kako bi ublažili crvenilo kože. Istina, nije to bila neka zaštita od UV zračenja, ali ipak koža bi se od toga obnovila. Također, u Grčkoj i Starom Rimu koristili su maslinovo ulje kako bi vratili koži hidrataciju nakon sunčanja.
Klasične kreme sa zaštitnim faktorom, kakve danas poznajemo, zapravo nastaju tek u prvoj polovici prošloga stoljeća. Godine 1938. Franz Greiter, švicarski farmaceut, razvio je prvu kremu za sunčanje pod nazivom ‘Gletscher Crème’ (ledeni pokrov), s ciljem zaštite od opeklina od sunca. Osmislio je to zapravo za sebe, iz potrebe, jer je često boravio u planinama te je shvatio da mu treba neka drugačija njega. Iako, bili su to skromni počeci, a krema je imala zaštitni faktor tek 2. S vremenom su formule postale sve bolje, a faktor sve viši jer medicina prijavljuje sve češći rak kože. Onečišćenje, promjene u ozonskom omotaču i općenito naš način života – sve je to utjecalo na sve traženije kreme koje štite lice i tijelo.
Sljedeća važna etapa dešava se krajem 60-tih, kada su znanstvenici identificirali dvije vrste UV zraka - UVA i UVB. UVA zrake povezane su s fotostarenjem kože, dok su UVB zrake odgovorne za opekline od sunca. To je dovelo do razvoja krema za sunčanje koje su pružale zaštitu od obje vrste zraka, čime se dodatno podiže kvaliteta svakodnevne njege. Tijekom 1970-ih, SPF je postao standardna mjera zaštite od sunca. Brendovi donose nove ideje, razne kreme ulaze u svakodnevicu. Uskoro kompanije zaključuju da i make-up treba faktor, stoga danas imamo niz varijanti, u svemu je zaštita od UV zraka. Iako, bazično je u kremi, koju koristimo svakodnevno, pa su s vremenom postale sve laganije.
Nekada su bile više bijele, guste, ne tako praktične za podlogu ispod šminke, no danas imamo i ‘light’ verzije. Kreme za lice i tijelo dio su ljetne obavezne njege, podsjetimo se da su neke vodootporne – takve su idealne za more, znojenje i bazen. Razna inovativna pakiranja omogućavaju nam da formulu koristimo ekonomično, a tu su i balzami za usne u sticku – ovo je idealno za svaki dan, usne treba dobro čuvati, i one mogu izgorjeti. Danas postoje različite vrste krema za sunčanje, kao što su su losioni, sprejevi, balzami, gelovi, koji nude različite prednosti i teksture – lako je izabrati nešto što nam odgovara.