Sastojak za kojeg trebate znati ako imate suhu ili masnu kožu: Hidratizira je, smiruje i štiti

Osim iz šećerne trske, skvalan se može dobiti i iz maslinovog ulja, sjemenki amaranta, rižinih mekinja, pšeničnih klica, datulja, pa čak i nekih gljiva
Vidi originalni članak

U svijetu sastojaka za njegu kože, skvalan je brzo prošao put od nepoznatog do sastojka o kojem svi pričaju. Slavi se zbog svojih hidratantnih sastojaka, a uvijek se spominje u razgovorima o clean beautyju. No, što je zapravo skvalan i što o njemu trebate znati kako biste najbolje iskoristili njegov hidratantni potencijal na koži i na kosi? 

Da bi se razumio puni potencijal skvalana, prvo se treba osvrnuti na skvalen. Radi se o molekuli s kojom se rađamo, ali baš poput hijaluronske kiseline, količine skvalena smanjuju se kako starimo. Skvalen je glavna komponenta sebuma, masne, voštane tvari koju proizvode žlijezde lojnice tijela, a vlaži i štiti našu kožu. Neophodan je za zaštitu kožne barijere, pomaže u sprječavanju gubitka vode, a može imati i protuupalne, antibakterijske i antioksidativne prednosti, piše Harper's Bazaar. 

S druge strane, skvalan je stabilnija verzija prirodne molekule. On oponaša funkciju prirodne tvari, u ovom slučaju sebuma. Stručnjaci ističu kako ga je dobro potražiti u hidratantnim kremama jer ga koža prepoznaje i skvalan "zna što radi". Skvalan već dugo koriste stotine i stotine brendova, no tek je u zadnje vrijeme došao u fokus jer su kupci postali svjesni njegovih prednosti. 

Lana Biželj: "Trebalo mi je deset godina da prihvatim svoje keloide. Danas sam bolje no ikad"

 

Skvalan se, povijesno gledano, dobivao iz jetre morskog psa koji su jedinstveni jer imaju dodatnu masnoću u jetri kako bi održali plovnost u dubokim vodama. Ipak, zbog ove metode pati biološka raznolikost pa, srećom, postoje biljni načini za proizvodnju skvalana. Tako neki brendovi razvijaju veganski skvalan iz fermentacije šećerne trske, uzgojene daleko od amazonske prašume pa nema krčenja šuma. Veganski je skvalan jednako učinkovit jer je molekularno 'usklađen' s vlagom u koži i upija se i do 10 puta brže od ostalih ulja biljnog podrijetla. Također, dobro se slaže s drugim sastojcima kojima pomaže da bolje djeluju i prodiru dublje u kožu. 

Osim iz šećerne trske, skvalan se može dobiti i iz maslinovog ulja, sjemenki amaranta, rižinih mekinja, pšeničnih klica, datulja, pa čak i nekih gljiva. 

Kao što je ranije spomenuto, skvalan oponaša kemijsku strukturu skvalena u tijelu te za kožu donosi niz prednosti. Najistaknutija je hidratacija, no tu su još u smirivanje kože i zaštita kožne barijere. Zbog svojih hidratantnih svojstava, sjajan je za suhu kožu. Lagane je i nemasne strukture, što ga čini izvrsnim izborom i za masnu kožu ili kožu sklonu aknama. 

Stručnjaci ističu da posebnu korist od skvalana mogu imati osobe sa suhom kožom jer skvalan "oponaša" ulje koje se prirodno nalazi u koži. No, pomaže i osobama s masnom kožom jer "tjera" kožu da proizvodi manje masnoće. 

Skvalan se dobro miješa s raznim popularnim sastojcima - poboljšava njihova svojstva i koži pomaže da zadrži vlagu pa i proizvodi u njoj traju duže. Može se pronaći u proizvodima za kosu, u make upu, te najčešće u proizvodima za njegu kože. 

 

 

 

Pogledajte na Diva.hr
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".