Razbijamo mitove i donosimo činjenice o vitaminu C u njezi kože

Uzevši u obzir dezinformacije koje kruže o vitaminu C,  donosimo vam sve o prednostima korištenja seruma za lice s vitaminom C i razbijamo najčešće mitove.
Vidi originalni članak

Vitamin C dobro je poznat član mnogobrojnih skincare rutina, a zbog dokazano učinkovitih svojstava možemo ga nazvati i superhranom za kožu. Prvenstveno je antioksidans koji štiti kožu od oksidativnog stresa što je izuzetno važno u okolišu u kojem smo okruženi smogom, dimom cigareta i najvažnije, UV zračenjem. Zatim, vitamin C potiče i sintezu kolagena dugoročno djelujući na čvrstoću, punoću i tonus kože. Djeluje i protuupalno zbog čega može pomoći koži s aknama i rozaceom, a još jedno važno djelovanje je i ono depigmentacijsko. Umanjuje proizvodnju melanina i time smanjuje mogućnost nastanka hiperpigmentacija uz ublažavanje postojećih. 

Međutim, iako izvanrednog aktivnog djelovanja i potentnosti, ovaj aktivni sastojak u njezi kože često izaziva niz nedoumica oko korištenja. Uzevši u obzir dezinformacije koje kruže o vitaminu C,  donosimo vam sve o prednostima korištenja seruma za lice s vitaminom C i razbijamo najčešće mitove.     

ČINJENICA: NISU SVI SERUMI S VITAMINOM C JEDNAKI 
Vjerojatno je najpoznatiji oblik vitamina C askorbinska kiselina. Čista askorbinska kiselina je vrlo nestabilna i lako oksidira te nije najbolji odabir za osjetljivu kožu. U potrazi za onom pravom sinergijom, formuliranje vitaminskih proizvoda s vremenom se okrenulo od klasične askorbinske kiseline drugim oblicima vitamina C koji su znatno otporniji na oksidaciju, a koji zbog više pH vrijednosti koje trebaju za stabilnost i učinkovitost odgovaraju i osjetljivoj koži. Kroz godine pojavljuju se sve napredniji derivati, stabilniji i moćniji, a trenutno najnaprednijim oblikom svakako možemo nazvati etiliranu askorbinsku kiselinu (EAA; 3-O-Ethyl Ascorbic Acid) - jedan od najstabilnijih derivata vitamina C uopće. Etilirana askorbinska kiselina donosi sve benefite klasične askorbinske kiseline uz drukčiji i neutralniji pH potreban za aktivnost, te ujedno pogoduje i osjetljivijim tipovima kože.  

Uz etiliranu askorbinsku kiselinu, svaki respektabilni serum morao bi sadržavati još i feruličnu kiselinu i vitamin E. Naime ovaj snažni trio sastojaka čini serum s vitaminom C izuzetno potentnim. Ferulična kiselina pokazuje izuzetno antioksidativno svojstvo, a vitamin E  zbog svog snažnog djelovanja na slobodne radikale, zlatni je standard kozmetike kojom se nastoji djelovati protiv preuranjenih znakova starenja. Stoga kada tražite serum s vitaminom C, potražite onaj koji sadrži ova tri sastojka.  

MIT: VITAMIN C SE SMIJE KORISTITI SAMO OD JESENI I SAMO NAVEČER    
Mit koji je sasvim pogrešan jer su benefiti korištenja vitamina C u toplijim danima i ujutro itekako dokazani. Naime, antioksidansi su nužni kako bi ublažili i/ili prevenirali oštećenja izazvana slobodnim radikalima koji nastaju izlaganjem UV zrakama, odnosno suncu. Kožu je od sunca primarno potrebno štititi namjenskim proizvodima s UV filtrima, odnosno SPF-ovima. No, tu je zaštitu itekako moguće poboljšati i optimizirati i to topikalnim antioksidansima kao što je vitamin  Korištenjem seruma s vitaminom C uz SPF, sama zaštita od izlaganja sunčevim zrakama se na neki način "zaokružuje" i poboljšava.  

MIT: VITAMIN C SE NE SMIJE KORISTITI S RETINOLOM I NIACINAMIDOM   
Tehnički gledano, ovaj je mit nastao zbog činjenice da klasična askorbinska kiselina nije najbolji spoj s niacinamidom, posebice zbog različitih pH vrijednosti. Naime, da bi bila učinkovita i donekle stabilna, askorbinska kiselina zahtijeva vrlo niski, kiseo pH samog proizvoda. Niacinamid, pak, treba nešto viši i neutralniji pH. U tom se konkretnom slučaju i to prilikom istovremenog nanošenja jednog proizvoda na drugi, može dogoditi razlaganje niacinamida na koži, a takva reakcija može pobuditi tzv. blushing efekt, odnosno privremeno crvenilo. Ali, ovo vrijedi isključivo za čistu i klasičnu askorbinsku kiselinu, a danas je na tržištu čitav niz različitih derivata koji zahtijevaju gotovo identičan, neutralniji pH kao i niacinamid. Štoviše, neki su proizvodi i formulirani s obje aktivnice istovremeno. Isto vrijedi i za retinol – tehnički nema nikakve prepreke za istovremeno korištenje u istoj rutini, osim ako nije riječ o klasičnoj askorbinskoj kiselini koja je zbog svog kiselijeg pH nešto iritabilnija na koži. Druga "prepreka" je i to što se vitamin C preporučuje za jutro, a retinol za večer. Međutim, ako koži odgovara korištenje derivata vitamina C skupa s retinolom u istoj rutini, to je tehnički apsolutno u redu. 

MIT: VITAMIN C NIJE POGODAN U TRUDNOĆI I TIJEKOM DOJENJA    
S aktivnim sastojcima stvar je zapravo vrlo jednostavna jer u trudnoći se ne preporučuju samo derivati vitamina A (retinol, retinal, retinil palmitat i drugi oblici) i salicilna kiselina u tretmanskom postotku zbog potencijalnog teratogenog djelovanja na plod u prvom tromjesečju. Iako je važno slijediti takve naputke, posebice ako dolaze od samog liječnika, nije naodmet ni znati kako su to mjere predostrožnosti budući da se iz etičkih razloga stvarni utjecaj ovakvih aktivnica na trudnicama ne prati. Vitamin C, dakle, pogodan je za korištenje i u trudnoći i tijekom dojenja jednako kao što donosi blagodati i u oralnom obliku. 

Hrvatski kozmetički brend Olival već duže vrijeme u svojoj ponudi sadrži dva seruma s vitaminom C koji su zbog svoje izvrsne formulacije i dokazane učinkovitosti, bestseleri ne samo u našim drogerijama, već i diljem Europe.  

Olival Professional Vitaminski serum C+ uz moćan trio etilirane askorbinske kiseline, ferulične kiseline i vitamina E,  sadrži i trokserutin koji pojačava apsorpciju vitamina C, potiče obnavljanje kože i ublažava crvenilo. Tu je zatim i ektoin, vrlo zanimljiv sastojak otkriven istraživanjem sposobnosti pustinjskog kaktusa da živi i raste u uvjetima potpune suše. Ektoin je tu da uravnoteži zalihe hidratacije, a hijaluronska kiselina da tu prijeko potrebnu vlažnost inicijalno „uvede“ u kožu. Vitaminska emulzija C+ uz magični trio sastojaka sadrži i camu camu ekstrakt kao dodatni bioraspoloživ izvor vitamina C, ali i drugih minerala, šećera, amino kiselina i voćnih kiselina. Svojim učinkom pozitivno utječe na čvrstoću, elastičnost, tonus i luminoznost. Formulaciju zaokružuje kompleks ceramida koji su slični prirodnim svojstvima kože i potpomažu samoregulaciji vlažnosti i otpornosti.  

Oba su seruma pogodna za sve tipove kože, osim izuzetno osjetljive budući da sadrže zbilja potentne aktivne sastojke u visokim koncentracijama. Sam odabir najbolje je usmjeriti prema osobnim preferencijama – serum je klasične, lagane prozirne teksture, dok je emulzija mliječne teksture koja daje instantni glow. 

Proizvodi su dostupni u svim drogerijama i na web shopu www.olival.hr 

Simpatična Irena stoji iza brenda Niti: 'Od malih nogu sam uvijek morala nešto kreativno raditi'
Emilija Kokić oduševila novim izgledom: Otkriva nam i zašto je došlo do velike promjene
Louis Vuitton pojačao borbu protiv duplikata - moguće da će i drugi brendovi slijediti njegov primjer

Pogledajte na Diva.hr
Vezani članci
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".