Ovakve kreme trebate birati za njegu lica ako se borite sa suhom ili masnom kožom

Kreme za hladne dane nerijetko su guste poput vrhnja, uglavnom bogate lipidima ili su superhidratantne
Vidi originalni članak

Hladniji dani kao da crpe vlagu iz naše kože, a posljedice su, osim osjećaja zatezanja, odmah i vidljive. Koža se može početi ljuskati, perutati i općenito pada njezina kvaliteta. Ono što koža ne voli su i umjetno grijani prostori, što je posebno loše ako joj je ravnoteža i inače narušena.

– Ove promjene i boravak u zatvorenom prostoru utječu na pogoršanje stanja kože, osobito kod osoba koje pate od kronično suhe kože, poput različitih ekcema, dermatitisa ili psorijaze. Negativan utjecaj okoliša pojačano utječe na stabilnost zaštitnog hidrolipidnog omotača – tumači Maja Ceković, dermatologinja iz zagrebačke Poliklinike Dermangio. Predlaže uvođenje više hidratizirajućih krema i proizvoda koji potiču regenerativne procese kože i njezine prirodne obrambene mehanizme.

– Tu su ključne formule koje sadrže sastojke kao što su dekspantenol, aktivni sastojak poznat po svojim regenerativnim svojstvima, i citrični pufer koji obnavlja i održava prirodnu pH vrijednost kože – ističe dermatologinja.

Tu dolazimo do one vječite dileme – može li masna  koža biti isušena? 

– Svakako. Masna koža sklona je upalama, ali i dehidraciji. Dnevnu njegu treba bazirati na losionima koji imaju antibakterijski učinak i sadrže salicilnu i/ili mliječnu kiselinu, dok noćna njega zahtijeva snažniju hidrataciju. Ako je koža izrazito masna, preporučuje se koristiti gel-formule ili odgovarajući serum umjesto kreme – upozorava liječnica. Ako koža najednom postane izuzetno suha, liječnica predlaže da se promijeni njega neposredno prije pranja lica.

– Također, treba izbjegavati primjenu pjenastih sredstava za čišćenje koja sadrže sapune jer uništavaju hidrolipidni zaštitni sloj kože te je čine suhom i osjetljivom. Primjenom sindeta (sredstava koja ne sadrže sapune i alkohole koji dodatno odmašćuju kožu) i gelova za čišćenje koji su obogaćeni zaštitnim sastojcima (lipidima) smanjuje se dodatno isušivanje kože – tumači dr. Ceković.

Pijete premalo vode i ne znate kako popraviti tu naviku? Donosimo nekoliko savjeta

 

Kako bismo pravilno njegovali kožu, ključno je ustanoviti kojem tipu pripada, a onda i njezine potrebe, osobito tijekom promjene godišnjeg doba.

– Tip kože koji imamo ne mora se nužno mijenjati tijekom godišnjih doba, mijenja se samo tip njege kože. Suha koža ima koristi od omekšivača poput pčelinjeg voska i maslinova ulja, dok dehidriranoj koži trebaju ovlaživači poput hijaluronske kiseline. Hijaluronska kiselina pomaže u liječenju dehidracije, a kada se koristi u laganoj formuli, idealno je rješenje i za masnu kožu – napominje dermatologinja.

Masnu kožu karakterizira prekomjeran rad žlijezda lojnica, a uzrok je uglavnom u genetici ili je hormonskog podrijetla. Naravno, u priču u tom slučaju ulaze i akne, prištići i miteseri, koje rješava poseban ritual namijenjen smirivanju kože.

Takav tip kože treba nekomedogene formule, koje danas imaju vlastitu nišu, upravo zbog učestalosti pojave ovog tipa kože. I dok masna koža može u hladnijim danima osjetiti izuzetnu dehidriranost, suha koža neće pretjerano proizvoditi sebum. Koža postaje suha kad se „udruže“ vanjski elementi, kao što su vrijeme, niska vlaga u zraku te izlaganje vrlo vrućoj vodi.

Lana Biželj: "Trebalo mi je deset godina da prihvatim svoje keloide. Danas sam bolje no ikad"

 

Ovo stanje može biti i privremeno, upravo zbog specifičnih uvjeta u kojima se koža nađe.

– No kod nekih osoba susrećemo kronične oblike suhe kože. Budući da suha koža može pucati, izloženija je bakterijama, iako to općenito nije ozbiljno, može prouzročiti druge kožne poremećaje, poput ekcema ili biti sklonija infekcijama ako se ne njeguje adekvatno – zaključuje liječnica. B

ez obzira na tip kože, naša se njega redovito mijenja u hladnijim mjesecima, ponajprije se uvode bogate kreme koje su osmišljene upravo za dane s niskim temperaturama. To je jasno i u samom nazivu kreme koja nerijetko ima „riche“ u imenu, a osmišljena je kako bi nahranila lice te je gušća i na sam dodir. No to ne znači da moramo preskakati piling ako osjetimo da ga koža treba No budući da se njime uklanja gornji sloj kože, treba razmisliti trebamo li ga tako često. Kad je vani hladno, i koža mora imati svoj prirodan obrambeni mehanizam. Piling sa sitnim česticama jednom tjedno uklopit će se u beauty ritual u kojemu je ipak zimska krema ključna.

 

 

 

 

Pogledajte na Diva.hr
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".