Prava nijansa rumenila ona je koja ne ‘vrišti’ na vašem licu, već se uklapa savršeno, kao da su vam se obrazi prirodno zacrvenjeli. Ona može vizualno zagrijati vaš ten, dati dojam sjaja i zdravlja, s rumenim obrazima djelujemo mlađe, svježe i sretnije. Zato odlazak u prirodu, na svjež zrak našem licu daje posebnu ljepotu.
Ivana Marić, naša vizažistica i make-up stručnjakinja, ističe da je prvo i osnovno pravilo, kako bismo izabrali pravu nijansu, obratiti pažnju na podton kože.
– Baš kao i vaša koža, i rumenilo ima podton koji može biti topao, hladan ili neutralan – govori Marić. Tumači kako treba obratiti pažnju i na promjenu tena tijekom raznih sezona jer o tome razmišljamo uglavnom kad biramo puder. Naime, ljetno rumenilo ide uglavnom na tamniji ten, svijetlo ide na bljeđu put. To je bitno za samu pigmentaciju rumenila, koje ljeti može biti jače, a zimi nešto slabije.
Bez obzira na zaštitni faktor, obrazi mijenjaju boju, a i to je mjesto na licu sklono pigmentacijskim mrljama pa i o tome treba voditi računa. Zato su blago smeđa rumenila vrlo praktična, a neka imaju i sitne sjajne čestice ili notu highlightera jer bolje izgledaju kad blistaju. Među popularnim rumenilima su razne nijanse ružičaste, no njezina jaka nijansa ne pristaje svima. Formula rumenila također je važna jer razlika u teksturi rumenila može promijeniti izgled na obrazima, odnosno na koži .
Apelira i na preciznu metodu nanošenja kako na kraju ne bismo završili s mrljama na obrazima. Kist okruglog dizajna vrlo je praktičan, idealno paše na obraze – nasmiješite se pri šminkanju i ukrasite vrh obraza. Ovisno o tipu kože, birajte i samu formulu rumenila.
– Ako je vaša koža na obrazima suha, svakako je bolje ići na mineralna, sjajna ili kremasta rumenila kako biste dodali glow vašoj koži. Ako je koža masna ili mješovita, držite se nečeg više mat kako bi vam obrazi izgledali manje masno tijekom dana – tumači vizažistica.
Kremasto rumenilo proizvod je glatke teksture, može se nanositi prstima, mekom spužvicom ili kistom jer se zbog svoje kremaste konzistencije lako može razmazati po koži. Obično je više pigmentirano od rumenila u prahu i dodaje više boje pri nanošenju, što bi moglo biti bolje za one koji žele jaču boju obraza.
– Pronaći nijansu koja laska vašoj koži može biti komplicirano jer danas svaki brend ima veliku ponudu. No najjednostavnije pravilo kaže – za tamniju put super su rumenila sa življim pigmentima kao što su narančasta, tamnoljubičasta ili crvenkasta. Maslinastoj koži pašu koralji i brončane nijanse – predlaže Ivana.
Ako vaša koža ima žuti podton, poigrajte se s najnježnijim ružičastim, svijetlim koraljima i ljubičasto-ružičastim nijansama. Plavuše hladnog tena divno izgledaju s tonovima ledenoružičaste. Za taj osvijetljeni Insta sjaj isprobajte nijansu marelice s malo sjajnih čestica, a super su i blage nijanse breskve te soft koralji.
– Blijeda porculanska put može se poigrati ružičastim nijansama, lagano za dan, pojačano za noć – savjetuje stručnjakinja. Ako ste za make-up minimalizam i želite izabrati samo jedan proizvod, neka to bude rumenilo – lice s njime djeluje zdravo.
Rumenila za svaki podton kože potražite u galeriji