Može li tuširanje hladnom vodom pomoći kod akni? Dermatolozi imaju odgovor

Nisu samo akne u pitanju, društvene mreže prepune su videozapisa i objava koji tvrde da hladno tuširanje i uranjanje u vodu imaju različite zdravstvene prednosti
Vidi originalni članak

Na stranu standardne preporuke za njegu kože, sigurno ne nedostaje ideja za liječenje akni. I to ima smisla – akne su različite za svakoga i često je potrebno nekoliko pokušaja i pogrešaka da biste pronašli ono što vam najbolje odgovara. Kao što je slučaj s većinom kućnih lijekova, neki od njih imaju veću valjanost od drugih. Na primjer, ispijanje čaja od zelene metvice može imati koristi, dok će korištenje paste za zube kao tretmana vjerojatno učiniti više štete.

Najnoviji trend čišćenja kože koji je osvojio društvene mreže je tuširanje hladnom vodom. Videozapisi "Hladni tuševi za akne" prikupili su više od 102 milijuna pregleda na TikToku. Dakle, gdje ovo spada u spektar od lažnog do valjanog? Byrdie je zamolio vrhunske dermatologe da daju svoje mišljenje. 

Nisu samo akne u pitanju, društvene mreže prepune su videozapisa i objava koji tvrde da hladno tuširanje i uranjanje u vodu imaju različite zdravstvene prednosti. Osnovna tvrdnja je da hladni tuševi mogu liječiti akne smanjenjem proizvodnje masnoće i usporavanjem izbijanja akni, kaže certificirana dermatologinja Geeta Yadav.

Ulje ne teče tako lako kroz pore kada je hladno, a hladna voda smanjuje upalne učinke akni, odakle dolazi mnogo neugode. Da ne spominjemo, čišćenje lica hladnom vodom često je bolje od vrućom vodom, koja može skinuti prirodna ulja s kože, ugroziti kožnu barijeru i možda iritirati postojeće akne, kaže certificirana dermatologinja Melanie Palm.

Hladni tuševi potencijalno mogu pomoći kod akni, ali svakako ne na ekstreman, sveobuhvatan način kako se često prikazuje na internetu. Niske temperature sužavaju krvne žile, što može smanjiti oticanje, upalu i sveukupno crvenilo. Sve su to komponente akni, ali nisu jedine - višak masnoće, začepljene pore i bakterije također su ključni igrači. Akne su uzrokovane višestrukim čimbenicima i zahtijevaju višestruki pristup liječenju. 

"Učinkovita rutina njege kože sklone aknama zahtijeva puno više od hladnog tuširanja", kaže Palm. "To uključuje pravilno čišćenje, dosljednu upotrebu pravih sastojaka za njegu kože, izbjegavanje komedogenih proizvoda, njegovanje zdrave kožne barijere, promjene zdravog načina života, minimiziranje hormonalnih fluktuacija, au nekim slučajevima i topikalne lijekove na recept ili oralne lijekove."

Također je moguće da hladno tuširanje ima suprotan učinak i na kraju pogorša vaše akne, jer hladna voda nije tako učinkovita u uklanjanju prljavštine i ulja koji potencijalno začepljuju pore s površine vaše kože. Također, super ledena voda općenito nije idealna za vašu kožu, bilo na licu ili negdje drugdje. Voda koja je prehladna može biti oštra za kožu i na kraju oslabiti kožnu barijeru i izazvati crvenilo.

Unatoč mogućim rizicima, ipak postoje velike koristi od pranja lica i/ili tijela hladnom vodom ako vaša koža to dobro podnosi. Mnogi dermatolozi slažu se da, budući da hladna voda sužava krvne žile, može smanjiti natečenost. Kada se krvne žile na površini suze, to pomiče protok krvi u dublje tkivo, što može poboljšati cirkulaciju i pomoći da koža izgleda zdravije i blistavije. 

Od klasične crne do raznih varijanta smeđe: Kaputi se nose cijele zime
Modna igra zgodne dame: Nosi crni kaput koji je sjajan za dodavanje elegancije, a nosiv godinama
Kad se spoje klasika i trendovi: 'Nosimo razne stilove - elegantno i sportsko, a jedino što ne bismo nosile su crocsice'

Pogledajte na Diva.hr
Vezani članci
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".