Iako se preporučuje koristiti ga tijekom cijele godine, s dolaskom ljetnih dana sve češće čujemo pitanje - koji SPF koristiš? Pronalazak onog idealnog nije nimalo jednostavan zadatak jer mora zadovoljiti mnogo kriterija. Prije svega, treba pružiti potrebnu zaštitu, zatim se dobro upiti u lice, bez masnog traga, a tu je onda i prihvatljiva cijena. Kad se sve stavi na papir, potraga se može jako odužiti, a kako bi ona bila što jednostavnija, porazgovarali smo s Ivom Nenadić iz kozmetičkog salona Revive Beauty koja nam je ispričala na što sve treba pripaziti.
- Prije svega, najbolje je otići u ljekarnu i posavjetovati se sa stručnom osobom o odabiru pravog SPF-a, ovisno o tipu i stanju kože. Dobra je ideja i prvo uzeti tester i kroz nekoliko dana vidjeti odgovara li vam SPF pa ga tek onda kupiti - pojašnjava kozmetičarka i naglašava nešto što mnogi zaboravljamo:
- SPF se treba reaplicirati svaka dva sata ako smo na otvorenom, a ako smo u uredu ili doma, odnosno na zatvorenom, trebali bi ga ponovno nanijeti pola sata prije odlaska s posla, odnosno izlaska na sunce. U tome pomaže SPF u spreju, inače novitet na tržištu, kojeg je moguće i aplicirati preko make upa.
Kad je u pitanju jačina SPF-a, Nenadić smatra da onaj sa zaštitom ispod 30 nema smisla, osobito ako pojedinac ima kožu sklonu "flekicama", hiperpigmentaciji i melazmi, kao i ako želi usporiti starenje kože. Umjesto toga, preporučuje uvijek SPF 50.
- Na osjetljive zone, kao što su rubovi usana, nadusnice, odnosno područja gdje se hiperpigmentacija najviše javlja, uvijek savjetujem gusti SPF 50, i to u sticku. I on se treba nanositi svaka dva sata. U zaštiti će pomoći i nošenje šešira i kapa, kao i izbjegavanja izlaganja suncu u razdoblju od 11 do 17 sati.
Što se tiče masne kože, kozmetičarka je preporučila SPF u obliku gela ili fluida.
- Krivo je uvjerenje da masnu kožu začepljuje SPF. Problem stvara pogrešan odabir SPF-a pa se najbolje posavjetovati s dermatologom, kozmetičarom, ljekarnikom ili drugom stručnom osobom. Krivo je uvjerenje da se masna koža na suncu i moru pročisti. Često se dogodi da, po povratku s mora, odnosno nakon 2-3 tjedna, lice bukne. Zašto? Ono potamni i stvori se suhi sloj od sunca i nemazanja kože, a kada se sloj krene guliti i boja nestaje, onda se vidi pravo stanje kože, a često bude još lošije - zaključuje Nenadić.