Koliko često treba prati kosu pitanje je koje si je svatko od nas vjerojatno barem jednom postavio. Mnogi su upali u rutinu pa peru kosu ne zato što joj treba, nego zbog navike. Ipak, ovisno o teksturi, postoje "pravila" koliko često treba prati kosu jer neke kose zahtijevaju češće pranje od drugih, a odstupanje od optimalne učestalosti pranja može donijeti više štete nego koristi.
Trihologinja je za Glamour pojasnila koliko često treba prati kosu, ovisno o tipu. Tanka kosa kod mnogih zahtijeva gotovo svakodnevno pranje jer, pojašnjava, osobe s tankom kosom obično imaju više vlasi na glavi nego bilo koja druga tekstura, što znači da imaju i više folikula. Svaka folikula uz sebe veže i lojne žlijezde, što znači da se proizvodi više prirodnih ulja. Budući da je promjer vlasi tanji nego kod ostalih tekstura, kosa se lako može "opteretiti" uljem pa je svakodnevno pranje često neophodno za uklanjanje naslaga sebuma s vlasišta. Suprotno uvriježenom mišljenju, kosa se neće manje mastiti ako je manje peremo, niti će svakodnevno pranje trajno ukloniti sebum s vlasišta. Trihologinja pojašnjava da je vlasište produžetak kože lica pa, kao i ostatak tijela, na njemu se nakupljaju prljavština, mrtve stanice kože, znoj i sebum. Zato kosu i vlasište treba redovito prati jer čisto i zdravo vlasište znači i zdravu te njegovanu kosu.
Nova tehnika obrnutog pranja pomaže s masnom kosom te tankoj kosi daje volumen
Što se tiče mješovite kose, odnosno kombinacije tanke i čvrste vlasi, trihologinja pojašnjava da je sklona mastiti se pri korijenu, a suša postaje prema sredini. Ako imate ovakav tip kose potražite šampon koji će učinkovito očistiti kosu od korijena, ali i dalje podariti dovoljno vlažnosti ostatku dlake, odnosno od sredine prema vrhu vlasi. Trihologinja preporučuje pranje svaki drugi dan.
Čvrsta kosa često ima najdeblju od svih tekstura kose jer ima i najširi promjer vlasi. Široki promjer, pojašnjava trihologinja, znači da je sklona suhoći, no manje se masti. Osobe s gustom kosom moći će dulje izdržati bez pranja, a da im kosa ne izgleda masno. Za njegu guste i čvrste kose, potražite proizvode koji je vlaže i hidratiziraju. Trihologinja napominje da, čak i ako kosa ne izgleda masno, redovito šamponiranje i pranje su nužni kako bi vlasište ostalo čisto i zdravo pa preporučuje pranje kose svakih tri do četiri dana.
Za kraj smo ostavili kovrčavu kosu koja je među osjetljivijima zbog svoje jedinstvene strukture. Sklona je lomljenju pa s kovrčama uvijek treba nježno, pogotovo kada je u pitanju raščešljavanje. Kovrče, pojašnjava trihologinja, imaju nježnu i poroznu strukturu, što znači da brzo upijaju, ali i gube vlagu pa pramenovi ostaju suhi i lomljivi. Osobe s kovrčavom kosom u rutinu njege kose trebaju uvesti dubinski hranjive i hidratantne proizvode poput ulja, regeneratora i maski za kosu. Što se tiče učestalosti pranja, slično je kao s čvrstom kosom. Ona neće izgledati masno, no zbog zdravlja vlasišta, ne bi trebalo proći više od četiri dana između pranja.