Koje su manikure hit za kraj godine? Naglasak se stavlja na glamur i opojne nijanse

Nove kolekcije omiljenih boja za nokte čarobno su tamne, ističu raskošan svijet pigmenata
Vidi originalni članak

Nova sezona donosi nam čarobne ideje za nokte, ne samo da uživamo u mat teksturama već su tu i razne glitter varijante. Nove tehnologije u svijetu kozmetike najavljuju sjajnu sezonu, brendovi se trude dati nam poseban doživljaj koji se stilski nastavlja na odjeću – krajem godine nekako se instinktivno odijevamo i ukrašavamo mnogo glamuroznije nego inače.

Ovo je lijepa etapa koja stiže s modnih pista, ponajprije onih koje su predstavile svečane stilske ideje. Naime, materijali, kao i teksture, koje su nekada bile simbol večeri postale su dnevne, kao da nam dizajneri poručuju da se ukrasimo od jutra do mraka. A ne samo obrnuto. Zato su tu sad sve te varijante koje blistaju pod svjetlima reflektora ili zrakama sunca.

Uz glow štih, biramo savršeno opojne nijanse kao što su tamnoplava, ljubičasta, bordo i tamnija crvena. Ovaj tonalitet dio je zimske glamurozne stilske formule, nekako je sve svečanije kad se ukrasimo tim tonovima. Inače, ljubičasta je niz stoljeća bila simbol kraljevskih obitelji, nije bilo lako proizvesti je, stoga i danas ona ima taj poseban karakter. Mnogi za ljubičastu kažu – volim je ili mrzim. Malo koga ostavlja ravnodušnim, a posebna je i po duhovnosti koju nosi, ona je također jedan od njezinih simbola. Tik do nje nalazi se tamnija plava, ukrašena sitnim sjajnim česticama, neodoljiva u svojoj stilskoj začudnosti – prvo su je nosile cool cure kojima je dosadila klasična crvena, da bi je onda prihvatile i dame koje vole večernje izlaske te njeguju glam-stil. Nadalje, tu je čokoladna smeđa, fantastična nijansa za one koje cijene nešto prirodnije boje. Ova nijansa ima specifičnu toplinu, predivno izgleda uz jesenske modne formule i kombinacije.

Uz nju stiže i tamnocrvena, odnosno bordo, a i njezina susjeda, boja crnog vina. Ovi pigmenti vrlo su elegantni, inspirirani su trendovima iz osamdesetih, kad je isticanje bogatstva bio važan “moment”. Ako ste ljeti za koralje, vjerojatno cijenite lakove u boji crnog vina tijekom zime. Poruka je slična – stilska elegancija i klasika. U svijetu tih divnih boja ističe se jedan od top-efekata, riječ je, naravno, o metalik krasoti. Snažno ekspresivan, taj efekt svakoj boji daje dojam dubine, nokti s njome djeluju primamljivo i neodoljivo. Uz to nam stiže još jedan “film” iz ere osamdesetih, pa se veselimo i eleganciji sedefa. Ovaj dojam stiže nam iz svijeta školjaka, radi se o bogatstvu sličnih pigmenata zbog kojih lak kao da ima više boja. Naravno da su na tom polju tehnologije novog doba uplele svoje “prste”, pa sada imamo još jače vizualne poslastice, u raznim sjajnim verzijama predivnih lakova.

Novije doba obožava gel – on je kralj manikure, bez obzira radi li se o kućnim ili salonskim varijantama. Odličan je radi postojanosti, traje danima, a i sjaj je fantastičan, milina je gledati ga. Rukama daje posebnu ljepotu i eleganciju, uvijek djeluju sređeno. Posljednje stoljeće učinilo je mnogo za bočicu s lakom, a jedan od najvećih hitova bili su nokti u kombinaciji s usnama. Radilo se o istoj nijansi, čak i danas neki brendovi donose takve kolorističke komplete za usne i nokte.

Što se tiče povijesti, ona započinje još 3000. godine prije naše ere u Kini, gdje su mnogo jednostavniju varijantu i ne tako inovativnu nosili vodeći ljudi, odnosno vladari. Naravno, time je lak imao snažnu poruku – komunicirao je bogatstvo i moć. U to doba formula za nokte imala je osnovnu strukturu, bila je to mješavina pčelinjeg voska, želatine i bjelanjka. Kako bi postigli lijepe tonove, koristili su latice, popularne su bile orhideje i ruže, a za poseban sjaj, dodali bi prah srebra ili zlata. Da, voljeli su metalik, odnosno super sjaj, baš kao i mi u novom mileniju. Ove zanimljive tehnike ukrašavanja ruku bile su tema trgovaca koji su putovali dalje, preko Indije, Afrike i Bliskog istoka. Inspirirani lijepim načinom ukrašavanja, u taj su se beauty ritual potom zaljubili i – Egipćani. Njihova je Kleopatra koristila biljne ekstrakte kako bi obojila svoje nokte u tamniji crveni ton.

Naime, pri iskopavanju piramida, mnogi su faraoni pronađeni s noktima obojenima kanom. A ona daje ne samo zelenkastu i smeđu već i crvenu boju. Kana se koristila i za ukrašavanje boje vrhova prstiju u kulturama Indije i Afrike, a nešto slično zadržalo se u tim područjima i danas. U Europu ovaj beauty dodatak stiže mnogo kasnije – tek u kasnom 18. stoljeću. I opet su za sve, naravno, zaslužni trgovci, ponajprije oni iz Indije i Bliskog istoka. Kad su stigli, lakovi i lakiranje također su se svidjeli visokim slojevima društva, oni su bili u kontaktu s trgovcima koji su imali najskuplje stvari – i opet taj ritual postaje dio života bogatih obitelji.

Sve se mijenja tijekom 19. stoljeća, kad se u Parizu otvara prvi salon za ukrašavanje noktiju. Tada ovaj ritual postaje dio svakodnevice, konačno su i žene iz nižih slojeva imale priliku realnije oponašati dame iz visokog društva. Često su to radili – niže su klase željele život kakav imaju više klase, a to su oponašali kroz elemente odijevanja, ali i beauty rituala. Međutim, još uvijek to nije bio klasičan lak, već su u nokte utrljavale pudere i ulja posebnih formulacija. Uglavnom se radilo o tonovima ružičaste, dok su jarkocrvene bile rezervirane samo za one hrabre. Iako, u to su doba crveni nokti smatrani nepristojnim, nepoželjnim u svakodnevici “obične” žene.

Tek kada je stigao do SAD-a, lak je uz pomoć tehnologije postao ono što je to danas. Važan je u povijesti ovog beauty dodatka i prvi američki salon za nokte – otvorila ga je na Manhattanu 1878. vizionarka Mary Cobb. Ova je poduzetnica radila manikure za sjaj, njegu i boju, cijena je bila tek desetak naših današnjih kuna – ovaj je koncept promijenio poziciju manikure u svijetu kozmetike i svakodnevice.

Lak je unaprijedilo uvođenje sastojka lakova za automobile u formulu za nokte, što je inspiriralo francusku vizažisticu Michelle Menard. Radila je za kompaniju Charles Revson te 1937. predstavila prvi tekući lak koji je bio zapravo blaga kopija onoga za automobile. S vremenom je formula unaprijeđena u akrilni lak, za što je zaslužan zubar Frederick Slack. Pukao mu je nokat, stoga je eksperimentirao s materijalima. Na koncu je napravio prvi akrilni nokat – uz pomoć materijala za popunjavanje karijesa.

Najljepše nijanse lakova za nokte za novu sezonu izdvojili u galeriji:

Wet & Wild nijansa Burgundy frost, drogerije 11 kn Sally Hansen, nijansa Dark Hue-moor, drogerije, 45 kn Pupa Zero Calorie Chocolate, nijansa Brownie, drogerije, 20 kn Pupa Vamp nijansa Dirty Pink, drogerije, 75 kn OPI, nijansa Abstract After Dark, drogerije, 99 kn Nails INC, nijansa Caught in the nude, drogerije, 50 kn Max Factor Gel Shine, nijansa Sheen Merlot, drogerije, 13 kn LCN Nail Polish Fall Purity, douglas.hr 45 kn Gabriella Salvete nijansa Juicy Plum, drogerije 30 kn Gelly M, nijansa Black Forest, drogerije, 36 kn 7 Days Gel laque, nijansa 55, drogerije, 17 kn Essie, nijansa Bordeaux, drogerije, 57 kn Essie, nijansa Aruba blue, drogerije, 57 kn Essie, nijansa Sole Mate, drogerije, 57 kn Essence Shine, nijansa 79, drogerije, 13 kn Douglas Nude, nijansa Rocky Vinyard, douglas.hr, 40 kn Chanel, nijansa Rytmus, Muller, 267 kn Wibo Coat Manicure Chic Matte, nijansa 14, drogerije 14 kn Chanel nijansa Rouge Noir, Muller, 267 kn Catrice Iconails, nijansa Caught on the red carpet, drogerije, 23 kn Bel London, nijansa 040, drogerije, 20 kn Catrice Iconails, nijansa Espressoly, drogerije, 23 kn

 

Pogledajte na Diva.hr
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".