Nijansu i ton naše kože određuju melanociti koji stvaraju pigment melanin, a on je zadužen za boju kože, kose i očiju. No melanin ima još jednu izuzetno važnu funkciju, a to je da nas štiti od ultraljubičastih zraka.
– To koliko ćemo melanina stvarati djelomično je određeno genima, a na sve to utječe i naš lifestyle, odnosno količina vremena koje provedemo na suncu. Zatim, važne su i hormonske promjene, kao i neki lijekovi te općenito zdravstveno stanje organizma – ističe kozmetičarka Zdenka Mihelj. Sve se to očituje na našoj koži pa ten postaje neujednačen. S godinama te su promjene sve češće i očitije, a najviše se vide uglavnom nakon ljeta.
– Osim na licu, promjene možemo primijetiti i na čitavom tijelu – ističe Mihelj. Pritom ne smijemo zaboraviti da je hiperpigmentacija ujedno prirodni znak starenja kože, to je njezina prirodna reakcija. No mrlje ujedno postaju estetski izazov. Kada govorimo o pigmentu, prvo nam na pamet padaju pjege, naslage melanina s okruglim ili ovalnim pigmentacijama koje su jedva vidljive, a nalaze se u epidermi. Upravo zbog kontrasta, najčešće ih vidimo kod osoba svijetle puti. Osobe s pjegama najčešće imaju nježnu, osjetljivu kožu koja zahtjeva dodatnu njegu prije i za vrijeme izlaganja suncu. Te su promjene na licu bezopasne.
Druga varijanta hiperpigmentacije je kloazma koja ima oblik mrlje, blijedo-smeđe je boje te se najčešće pojavljuje na licu. Nerijetko se to dogodi tijekom trudnoće ili menopauze, ali može biti i reakcija na neke oralne lijekove. Često smeta estetski, osobito kad izgleda kao da osoba ima brkove – područje iznad usana postaje tamnije. Nije samo stvar tamne mrlje na svijetloj koži, već i obrnuto, kad tamnija put dobiva bijele mrlje. No, s vremenom će nestati, pogotovo ako koristimo kreme sa zaštitnim faktorom. U protivnom, zbog pretjeranog izlaganja suncu mrlje postaju vidljivije. Ovaj poremećaj ima još jednu etapu, a to su staračke pjege.
– One se javljaju s vremenom, na dijelovima lica i tijela koji su najčešće izloženi suncu. Neke mogu biti male kao pjege, ali mogu biti velike i po nekoliko centimetara. Nažalost ne izgledaju lijepo pa se i najčešće uklanjaju – priča kozmetičarka.
Postoji više načina uklanjanja, od kojih je jako djelotvoran kriotretman – tekućim dušikom odstrani se površinski cijela staračka pjega. Sam postupak pomalo je bolan te je potrebna njega nakon njega. Lasersko uklanjanje najpouzdanije je jer se u potpunosti izbjegava mogućnost pojave bijelih mrlja. U kozmetičkim salonima najčešći je tretman kemijski piling, kojim se uklanja dio epiderme, a s time odlaze i pjege.
Najnoviji hit je pepermint piling te onaj s peptidima. Za preventivu kozmetičarka predlaže korištenje krema sa zaštitnim faktorima te inovativnih beauty formula koje izbjeljuju. Svakodnevno nanošenje smanjit će mogućnost neujednačenog tena te učiniti kožu mladolikom i lijepom.
Proizvode koji će pomoći u borbi protiv hiperpigmentacije, potražite galeriji: