Tijekom sna, naša koža predano radi, ima niz uloga kako bi se tijekom sljedećeg dana uspješno suprotstavila raznim atmosferilijama. Ali i “borila” sa šminkom, odnosno svime i svačime što stavljamo na nju. Naime, mnogi tvrde da ključ lijepe kože leži u pravilnom odabiru noćne kreme, odnosno skincarea, njege koju koristimo na svakodnevnoj bazi.
Navečer skidamo šminku te se prije spavanja pripremamo za kvalitetan san, a dio tih rituala su i večernje kreme. Ovaj tip formule zaslužuje poseban naklon, riječ je o proizvodima koji nude sve kozmetičke linije. Često dnevne i večernje kreme dolaze u paru, a osim toga predlažu i serume te slične formule kojima ćemo proširiti njegu i učiniti je kompletnijom. Ipak, u centru svega je ta noćna krema koja ima veliku ulogu u ljepoti kože. Cilj je održati je mladolikom, odnosno usporiti pojavu nastanka tragova starenja. Oni su neminovni, no naš lifestyle će ih ubrzati ili usporiti. Kreme za noć zato su uglavnom nešto teže, gušće, konkretnije, naočigled su drugačije od onih dnevnih.
No, i tu postoje brojne razlike, odnosno krema koja je namijenjena baš vašem problemu lica – ako je ono isušeno, birat ćete snažniju hidrataciju s hijaluronskom kiselinom, a s godinama vjerojatno ćete se okrenuti više anti-age izumima. I dok se veselimo raznim molekulama od retinola i kolagena do ceramida, dobro je ne zaboraviti da je vlaga u koži ipak broj jedan – površinski slojevi kože sastoje se od 10% do 30% vode. A kada znamo da se nivo hijaluronske kiseline, koja se brine za vlažnost kože, s godinama smanjuje, jasno postaje tko je neprijatelj broj 1 našoj koži. Kada je vlažnost na dobroj razini, to je očigledno – koža ostaje gipka, fleksibilna i bolje zadržava druge tvari koje stavljamo na nju. Zato bismo mogli reći da je na koncu zdrava koža upravo ona koja ostaje lijepa – isušena stari brže, događa se dubinska dehidracija koju je onda teže “popraviti”.
Vratimo se nakratko spomenutim molekulama koje vrijedi uvrstiti u večernju rutinu. Kada vam je vrijeme za anti-age kreme, to ovisi o koži i vašem stilu života, a ne nužno o godinama jer sve ovisi i o genima te kompletnoj njezi, nutrijentima... Dakle, kad ćete koristiti retinol, ovisi o izgledu i dubini bora. On je, naime, jedan od top-sastojaka ovog područja, a dobiva se iz A vitamina. Istraživanja su dokazala da stimulira proizvodnju kolagena te smanjuje mogućnost pojave bora, a i djeluje na one postojeće. Treba znati i da isušuje kožu, potiče je na regeneraciju, stoga nastaje nova. Zato je bitno uz retinol svaki dan koristiti nešto hidratizirajuće, od seruma i kreme do veće konzumacije vode. Naime, bitna je hidracija organizma – i iznutra. Nadalje, tu je kolagen koji je sastavni dio naše kože, daje joj mekoću te s vremenom nestaje, odnosno koncentracija mu se smanjuje. Odličan je to dodatak njezi lica, baš kao i ceramidi, koji će također lice učiniti lijepim i blistavim.
Za one koji žele dodatan anti-age “boost”, tu je niacinamid, odnosno vitamin B3 koji također suzava pore te kožu čini mladolikom i ugodnom. I razna su ulja dio večernjih krema, jedno od zahvalnih je ono od šipka, koje licu daje dubinsku hranjivost, potiče proizvodnju kolagena te smanjuje mogućnost upala.
Kreme za večernju rutinu izdvojili smo u galeriji: