Kako imati lijepa i njegovana stopala cijelog ljeta

Osnovni su elementi svakodnevnog tretmana njege temeljito pranje i čišćenje stopala te uklanjanje ogrubjelih slojeva kože
Vidi originalni članak

Pete u puno gorem stanju nego inače – tvrde, grube, sa suhom, ispucalom, zadebljalom i hrapavom kožom. A takve ćemo ih teško ugurati u fine gradske cipele. Stoga, po povratku s ljetovanja, kad budete vraćali sjaj kosi i koži, nemojte zaboraviti stopala. Zadebljala i ispucala koža stopala nije uvijek samo estetski problem, koji nas smeta jer narušava pogled na naše noge, pogotovo sada dok još uvijek nosimo sandale i otvoreniju obuću. Često taj problem prate i neugodne rasjekotine, ogrebotine i druga oštećenja kože koja mogu postati i vrlo bolna, do te mjere da bilo kakva obuća postaje nepodnošljiva.

Zašto pete ne vole ljeto
Što su najčešći uzroci takvih oštećenja i promjena na koži nakon ljetnih mjeseci? S jedne strane, razlozi su fiziološke prirode, povezani sa stupnjem hidratacije, s činjenicom da neke osobe prirodno imaju pojačano suhu kožu, ali i s faktorima kao što su menopauza ili povećana sklonost znojenju stopala. S druge strane, na zadebljanje kože peta utječu i vanjski faktori vezani uz ljeto i način života dok smo na odmoru za vrućih ljetnih mjeseci. Naime, stopalo je ljeti češće otvoreno, a samim tim i izloženo većem riziku od povreda kože, odnosno podložnije ogrebotinama ili oštećenjima kože izazvanim tvrdim i grubim džonovima, hodanjem po pijesku, oštrim stijenama ili jednostavno tarenjem znojne kože stopala o sandale, japanke ili natikače. Osim toga, iako se preporučuje da stopalo bude otvoreno, jer koža tada može disati te je manje izložena razvoju bakterija, s druge strane stopalo je zbog toga izloženije agresivnom djelovanju vanjskih faktora i lokaliziranom znojenju – isključivo u zoni koja je u kontaktu s podlogom, a to je zona pete. Naravno, znojenje, kao i stalna, makar i krajnje sitna, oštećenja dodatno pogoduju zadebljanju kože.

Važna je upornost
Kako se boriti protiv toga prilično "tvrdog" problema i riješiti se što prije neestetskih posljedica ljetnoga, opuštenoga načina života? Treba djelovati direktno na zahvaćene zone, ali prije svega oboružati se popriličnom dozom strpljenja budući da, za učinkovito rješenje, petama treba posvetiti svakodnevnu pažnju i njegu kroz duže vremensko razdoblje. Tek nakon višetjedne svakodnevne primjene tretmana njege i nakon što neko vrijeme koža ne bude izložena agresivnom djelovanju vanjskih faktora, postupno će doći do njezina stanjivanja i omekšavanja.

Najbolje vrijeme za tretman stopala je večer, a osnovni elementi svakodnevnog tretmana su temeljito pranje i čišćenje stopala te uklanjanje ogrubjelih slojeva kože, ali dajući prednost prirodnim sredstvima kao što je kamen plovućac, a ne agresivnim kao što su rašpa ili britva. Jako je važno koristiti i prirodna sredstva za pranje i čišćenje koja čuvaju prirodnu razinu pH kože u toj zoni i ne uzrokuju dodatno isušivanje. Nakon pranja stopala i uklanjanja odebljale kože, ne smijete preskočiti fazu njege, odnosno obilnog nanošenja omekšavajućih krema posebno namijenjenih njezi stopala. Možete odabrati one masnije konzistencije ili pak prirodna hidratantna ulja te ih izmjenjivati s proizvodima na bazi alfa-hidroksi kiselina koje omogućuju uklanjanje odumrlih stanica s površine kože. U slučaju ozbiljnijeg zadebljanja kože ili bolnijih oštećenja, korisno je, no samo prema savjetu liječnika ili farmaceuta, na zahvaćene dijelove nanijeti proizvode koji ubrzavaju zacjeljivanje i obnovu kože.

Masaža i maska
Nakon svake kupke stopala poželjna je i jedna dobra masaža stopala koja će pospješiti apsorpciju hidratantnog proizvoda koji ste nanijeli, ali i poboljšati cirkulaciju u stopalu i peti. Osim toga, barem dva puta tjedno na pete nanesite hidratantnu masku pripremljenu od karite maslaca, bademova i maslinova ulja u jednakim omjerima. Masku ostavite da djeluje 20 minuta kako bi hidratacija djelovala dubinski te kako bi najtvrđi dijelovi kože omekšali. Inače, ta je maska korisna protiv suhoće kože cijelog tijela, posebno kritičnih zona kao što su koljena ili laktovi kojima je uvijek potrebna pojačana hidratacija.

Još nekoliko savjeta

  • Kako biste što učinkovitije riješili problem tvrde i zadebljale kože pete, prilikom hodanja izbjegavajte oslanjati se samo prstima ili samo petom o tlo, već se oslanjajte cijelim stopalom: na taj ćete način izbjeći novo stvaranje zadebljalih zona koje pospješuje pritisak težine tijela.
  • Uvijek nakon tuširanja ili kupanja temeljito osušite stopala jer se vlažna koža u dodiru s tvrdim ili hrapavim podlogama lako može oštetiti.

Pažljivo s plovućcem
Kad koristite kamen plovućac, činite to pažljivo: mehaničko abrazivno djelovanje treba biti takvo da se njime uklone samo površinski slojevi kože koja je tamnija i tvrđa, čime se omogućava da hidratantna krema dublje prodre u donje slojeve kože. Budete li to činili preagresivno, možete napraviti više štete jer će koža više ispucati te postati bolnija nego prije.

Bezbrižno uživajte u blagodatima sunca uz Dior Solar
Opekline od sunca – što ako ih unatoč SPF-u zadobijete?
Otkrijte zašto ovo ljeto trebate ISDIN zaštitu od sunca

Pogledajte na Diva.hr
Vezani članci
diva.vecernji.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice diva.vecernji.hr slažete se sa korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice diva.vecernji.hr kliknite na "Slažem se".