Trake za pore su postale popularan proizvod u njezi kože posljednjih godina. Mnogi ljudi ih koriste kako bi se riješili mitesera i drugih nečistoća koje se nakupljaju u porama. Međutim, jesu li ove trake zaista dobro rješenje?
Dok trake za pore mogu biti učinkovite u uklanjanju nakupina unutar pora, učinci nisu dugotrajni, a trake mogu više štetiti nego koristiti koži. Portal Byrdie obratio se vrhunskim dermatolozima za savjete te su oni otkrili stvarne činjenice o korištenju traka za pore.
U teoriji, trake za pore čiste vaše pore prianjajući se na nakupine unutar njih. Trake za pore su trake od materijala s ljepilom za prianjanje na jednoj strani i koriste se za izvlačenje otvorenih komedona ili mitesera. Miteseri nastaju kada je ulje u porama kože izloženo zraku i oksidira, što rezultira izgledom crne boje. Ako ljepilo uistinu zgrabi ulje i izvuče ga van, miteser je izvađen.
Što se tiče njihove učinkovitosti, dermatolozi nisu toliko uvjereni. Sposobnost trake da prianja i čisti pore promjenjiv je čimbenik, a trake za pore možda neće odgovarati svima, osobito onima koji mogu imati alergije na ljepilo. Iako se dobro prodaju, većina nije dovoljno snažna da 'očisti' pore.
Povremeno odrade dobar posao u uklanjanju nakupina keratina u porama, ali pore će se ponovno napuniti. Temeljni problemi, a to su proširene pore i preaktivne uljne žlijezde, ne rješavaju se trakama.
Ako vam se sviđa osjećaj ljuštenja i trenutno zadovoljstvo trake za pore da biste se riješili te navike, unatoč onome što sada znate o njezinoj učinkovitosti, možda se pitate je li to ipak sigurno učiniti. Zaključak: Koristite ih na vlastitu odgovornost. Ako sadrže alkohol ili druge astringente, mogu iritirati osjetljivu kožu, tvrde stručnjaci.
Dok su trake za pore zabavan i zadovoljavajući način za odčepljenje pora, dermatolozi nisu uvjereni da su vrijedne moguće štete koju mogu prouzročiti koži. Držite se drugih, sigurnijih metoda kada dubinski čistite pore za bolje rezultate.