Neutralni make-up dio je svijeta šminke već stotinjak godina, od kad su se dame počele šminkati svakodnevno, a društvena je revolucija nakon Prvog svjetskog rata promijenila način života. Publika je, baš kao i danas, imala uzore i ideale ljepote, prvenstveno glumice kao što su Clara Bow i Joan Crawford.
Neutralan stil osmišljen je kako bi licu dao poseban dojam, da bi naglasio konture, no opet bio suptilan. Naime, početkom prošloga stoljeća šminka je bila neko sasvim drukčije područje, skromno i oskudno. Vizažisti su zapravo bili maskeri te su radili na filmu za veliki ekran, a svakodnevni beauty ritual zahtijevao je nešto sasvim drukčije. Nude look morao je stvoriti glamurozan, no opet prirodan dojam. Istovremeno se dogodila i revolucija u kinematografiji – nijeme filmove zamijenili su oni sa zvukom i glasom, a “talkies”, odnosno glumice koje govore, postale su hit.
S njima se mijenja i šminka koja postaje sve više očita, naročito kroz mimiku lica i snimanje u prvom planu. Posljedica je napredak u proizvodnji pudera i drugih tekstura, koji postaje temelj beauty revolucije. Kroz godine ovaj je stil konstantno imao poklonike, a nadogradnja je bila u obliku sjenila, boja, ruževa i ostalih formula koje neutralnom stilu daju koloristički boost. Osnovni tonovi su oni blago smeđi, zapravo se nadovezuju na boju kože. Nekada su puderi i tonovi sjenila bili skromni u nijansama, a danas su tu stotine pigmenata kojima kreiramo idealnu put.
No u novije vrijeme make-up scena upustila se u istraživanja koja donose čudesne rezultate – puderi i podloge neutralnog tona djeluju pomalo “zblurano”, kao da na licu imamo neki filtar. Instagram i druge društvene mreže te konstantno snimanje promijenilo je ideale ljepote – želimo ten koji je bez točkice, ujednačen i blago blistav. Baš kao i nekad, napredak se događa zahvaljujući tehnologiji. Pošto su nam kućni televizori toliko veliki, a kvaliteta savršena, sve se vidi, tako je i puder morao postati “nevidljiv”.
Prirodan look vratio se na scenu, iako smo na zaslonu svi više-manje umjetni, odnosno kompjuterski generirani. I to nam ne smeta, sve dok u realnom životu dobivamo slične efekte. Prvi i osnovni uvjet pri kreiranju ovog tipa šminke je odabrati idealnu nijansu, a to je najlakše na danjem svjetlu. Umjetna rasvjeta u drogerijama i parfumerijama zna biti neprijatelj našem izboru šminke, stoga je dobro uzeti tester ili barem aplicirati na lice i izaći na danje svjetlo – vidjeti kako izgleda. Jer, upravo zbog spomenutih kreacija i čudesnih kombinacija pigmenata, neutralna bež nijansa ima niz podtonova. U jednom se sjenilu kriju razne nijanse, zajedno su bež, no na danjem svjetlu čine se drukčijima. Ovo je posebno očito na kvalitetnijim sjenilima koja su ujedno vrlo postojana, a uz pomoć formule kao što je baza ili primer nijansa izgleda još snažnije.
S vremenom je došlo i konturiranje – prije desetak godina svjetski su vizažisti krenuli otkrivati trikove kako se urediti i pritom naglasiti dobre konture lica. A opet da make-up djeluje neutralno i nevidljivo. To su prvo primjenjivali na slavnim damama čija su lica ukrašavali, da bi na koncu shvatili da i ostali žele raditi to isto. I to kod kuće, s proizvodima koji su svima dostupni.
Pa su krenuli tutorijali i master tečajevi na kojima smo svi naučili nekako kreirati to famozno konturiranje. Jedna od ikona ljepote uvela je ovaj stil na velika vrata, riječ je, naravno, o Kim Kardashian. Njezino lice, koje je djelovalo sasvim prirodno, inspiriralo je žene diljem svijeta – to je potaknulo razvoj nude stila. Konturiranje je dobilo krila povratkom naturalnih stilova pa uz samo nekoliko proizvoda možemo osmisliti predivan look.
No pritom se dobro prisjetiti nekoliko ključnih pravila – ne koristite nijanse podloga koje su presvijetle da ne biste djelovali blijedo. A ako ste ovih dana popili koju kavu na suncu, vjerojatno je i put blago preplanula. To znači da je vrijeme za povratak podlogama sa zaštitnim faktorom. Istovremeno, uvedite neki blagi bronzer, naglasit će blago blistavu put, koja je u siječnju možda i malo umorna od partyja s kraja prošle godine.
Ovdje se dobro prisjetiti još jednog pravila – kad je šminka neutralna i neupadljiva, koža se itekako vidi. Naime, dobro je nahranite i pobrinite se da bude hidratizirana. U protivnom, “nevidljiva” podloga ući će u pore i bore te ih dodatno naglasiti, što je čini itekako vidljivom. Kad poželimo minimalizam i make-up koji ne izaziva previše pažnje, što je super i za dnevni look te posao ili fakultet, prisjetimo se da je njega lica ključ ljepote. Naime, bitno je jednom tjedno napraviti piling, neka bude s manjim česticama kako ne bi oštetio površinski sloj.
Svake večeri bitno je skinuti svu šminku te nanijeti serum i kremu koja daje vlagu. Na koncu idu maske – one su koncentrirane formule koje će vrhunski odraditi posao, i to u kratko vrijeme. Dostupne su nam razne, od hidratizirajućih do onih s anti-age efektima, koje su odlične i prije samog izlaska ili večer prije jutarnjeg sastanka. Taj tip formule super će urediti lice, kako bi se neutralni make-up doimao mladolik i blistav.
Dakle, što bolja njega lica, to će “nude” biti ljepši. S godinama koža lica dobiva sve više mrljica, pore postaju vidljive, sve skupa djeluje umorno. Stoga, birajte s vremenom nešto lakše formule podloge i sjenila – nepisano je pravilo da starija koža bolje izgleda s manje šminke jer zna djelovati poput maske. Kad je lice isušeno, što je normalna situacija s godinama, jaki make-up može izgledati previše teatralno. Bez obzira na teksture i kvalitetu šminke, u samo nekoliko sati predivan look pretvara se u ne tako lijep. Ako ste primijetili da se to često događa, radije prijeđite na lagane formule neutralnog izgleda, uz sjenilo boje kože koje matira i daje blagi sjaj.
Dobro je i lagano rumenilo, daje zdravi izgled, zahvaljujući podtonovima koji su u skladu s kožom. Glavne su dvije grupe – blago maslinasto za brinete te nježno ružičasto za plavuše.
Sve potrebno za savršen neutralni make up pronađite u galeriji