Korištenje kiselina za njegu kože može zvučati intenzivno, no glikolna i salicilna kiselina mogu učiniti čuda za vašu kožu. Oba su izvanredna pilinga, ali se koriste iz različitih razloga. U nastavku saznajte sve o razlikama, prednostima i načinu uvrštavanja ovih kiselina u svoju rutinu njege kože.
Glikolna kiselina je vrsta alfa hidroksi kiseline (AHA) koja se koristi za tretiranje akni, suhoće i starenja kože. Kako starimo, prirodni ciklus stanica kože se usporava, što može rezultirati nakupljanjem mrtvih stanica kože i dovesti do umornog izgleda tena. Glikolna kiselina pomaže u pilingu i uklanjanju gornjih slojeva mrtvih stanica kože, omogućujući stvaranje novih stanica.
Glikolna kiselina se često opisuje kao lagani, nježni kemijski piling. Posvjetljuje kožu i može pomoći u uklanjanju površinskog pigmenta od oštećenja od sunca, kao i smanjiti pojavu finih bora.
Prednosti glikolne kiseline:
- Pomaže kod suhoće: Uklanja suhu, perutavu kožu, ostavljajući ten glatkim.
- Ujednačava ton i posvjetljuje: Smanjuje neujednačeni ton kože i povećava sjaj.
- Smanjuje fine bore: Poboljšava izmjenu stanica, čineći bore manje vidljivima.
- Smanjuje tamne mrlje i hiperpigmentaciju: Posvjetljuje tamne mrlje i hiperpigmentaciju.
Salicilna kiselina je beta hidroksi kiselina (BHA) koja se koristi više od 2000 godina za kemijski piling kože. Salicilna kiselina djeluje unutar vaših pora kako bi oslobodila gornji sloj kože i spriječila začepljenje pora.
Prednosti salicilne kiseline:
- Čisti kožu i odčepljuje pore: Nježno uklanja mrtve stanice i čisti pore.
- Ujednačava ton i teksturu: Smanjuje pojavu finih linija i bora te posvjetljuje kožu.
- Regulira proizvodnju masnoće: Pomaže u smanjenju masnoće i tretiranju akni.
Glikolna kiselina je dobra opcija za ljude s normalnom, mješovitom i masnom kožom. Općenito se dobro podnosi, ali može izazvati iritaciju kod osoba s osjetljivom kožom. Prilikom prve upotrebe, normalno je osjetiti lagani svrbež ili iritaciju dok se koža prilagođava.
Oni s aknama ili kožom bez sjaja vjerojatno će imati koristi od uključivanja glikolne kiseline u svoju rutinu njege kože, Osobe s psorijazom, ekcemom, rozaceom ili osjetljivim tipovima kože mogu smatrati da je glikolna kiselina previše iritirajuća, stoga se uvijek preporučuje testiranje prije nanošenja na cijelo lice ili tijelo.
Salicilna kiselina općenito je sigurna za sve tipove kože, ali najbolje djeluje na masnu kožu sklonu aknama. Kao i svaki drugi proizvod za piling, ljudi s osjetljivom ili izrazito suhom kožom trebali bi polako početi s preparatima niske koncentracije kako bi vidjeli kako ih njihova koža podnosi. Također, trudnice i dojilje trebale bi se konzultirati sa svojim liječnikom prije upotrebe proizvoda sa salicilnom kiselinom.
Općenito, glikolna i salicilna kiselina su sigurne za kombiniranje, no pazite na reakcije kože i nemojte pretjerivati. Korištenje glikolne kiseline i salicilne kiseline zajedno može biti moćan duo u smanjenju i liječenju akni uz piling i smanjenje tuposti. Međutim, zbog povećanog pilinga možete osjetiti više iritacija, suhoće i crvenila nego inače.