Jedan od ljetnih hobija, koji uključuje zabavu, njegu i brigu o sebi, svakako je lakiranje noktiju. Iako volimo ići na pedikuru i manikuru, odmor i dani godišnjih pružaju nam priliku da se sami pozabavimo bojama i izaberemo nešto posebno. Boja je stilsko veselje, a kad nosimo mikroodjeću, nokti u bojama našoj silueti daju poseban štih – poigrajte se sočnim tonovima, ove sezone posebno su atraktivni.
S tom idejom slaže se stručnjakinja za nokte i kreativna menadžerica zagrebačkog Nokti.hr & Beauty Boutiquea Dijana Kokot.
– Ljeti prevladavaju tople i žarke boje kao što su žuta, narančasta, crvena, ljubičasta, ružičasta, pastelna plava i boja lavande – ističe Dijana. No, ove godine osjeti se utjecaj prirodnih stilova koji su zavladali svijetom mode i ljepote.
Naime, povratak prirodnih manikura donosi nam i divne bež te neutralne tonove.
– Odnedavno primjećujemo porast potražnje za takozvanim clean manikurama koje stavljaju naglasak na čist i zdrav prirodan nokat lakiran prozirnim lakom sa sitnim detaljima u boji kao što su tzv. micro french ili točkice. Osim klasičnog sjajnog “top coata” imamo još dvije varijante koje su svakodnevno na repertoaru, a to su matirana manikura te završni sloj, tzv. suade koji nakon što se osuši na dodir ima teksturu kao brušena koža – otkriva stručnjakinja.
Danas su to trendovi, no nekad davno bilo je točno određeno tko što nosi. Godine 3000. prije Krista pripadnici kineskih dinastija lakirali su nokte uz pomoć pčelinjeg voska, arapske gume i bjelanjka, a ostalima je to bilo – zabranjeno. Niži rangovi imali su svijetlu nijansu, crvenu samo najviši. Kasnije je i Kleopatra voljela crvene nokte – lakirala ih je kanom u koju bi namočila dio prsta. Očito je crvena oduvijek bila ključna nijansa u svijetu lakova, a tako je i danas. No, u međuvremenu je njezinoj popularnosti svakako pomogao izum novijeg doba – salon za nokte.
Prvi takav otvorila je Amerikanka Mary E. Cobb 1878., ne sluteći da će time pokrenuti revoluciju u svijetu kozmetičkih salona i započeti jednu od najpopularnijih usluga uljepšavanja. Bila je ujedno vizionarka, predstavljajući kolekciju proizvoda i izradom prvog vodiča za kućnu manikuru. No, to nije sve – napravila je prvu rašpu, odnosno pločicu za rašpanje nokta. Presudna za taj biznis bila je i visažistica Michelle Menard koja je 1920. napravila lak sjajan poput autolaka, to joj je bila inspiracija. Pokrenula je kompaniju Revlon, koja je i danas jedna od najvećih u tom području.
Sljedeći izum potpisao je zubar Frederick Slack – napravio je prve akrilne nokte potkraj pedesetih prošlog stoljeća, koristeći zubni akril i aluminijsku foliju. No, bilo je to slučajno, jednostavno mu je puknuo nokat na poslu pa ga je htio učvrstiti materijalima koje je imao pri ruci. Pritom je započeo još jednu revoluciju u svijetu manikure, jer danas su umjetni nokti megabiznis, iako popularnost kućnih lakova ne prestaje.
I francuska je manikura promijenila svijet ljepote, a osmislio ju je 1976. američki visažist Jeff Pink jer je trebao manikuru koja će pasati uz razne kostime glumaca s kojima je radio. Posljednjih godina pojavljuju se cool trendovi koji donose razne kolorističke varijante francuske manikure, na kojima je vrh nokta u nekoj boji. Koju god nijansu birali, odlično će izgledati u kombinaciji s outfitom, a možete je slagati i s modnim dodacima. Primjerice – nokti i cipele ili torbica istog tona. Među zabavnim manikurama su razne nijanse na noktima, birajte dvije ili tri boje za ultimativnu kreativnost.